Po ilgos pertraukos gydymo įstaigoms atvėrus duris lankytojams, į Respublikinę Panevėžio ligoninę įmanoma patekti tik per vienintelį tarnybinį įėjimą ir tik perėjus budėtojo patikrą. P. Židonio nuotr.

Duris atvėrusios ligoninės anšlago nesulaukė

Duris atvėrusios ligoninės anšlago nesulaukė

Vyriausybei atšaukus ekstremalią šalies padėtį, lankytojams atvertos ligoninių durys.

Nors pacientus lankyti galima, jų artimieji, kaip tikėtasi, neužplūdo nei Panevėžio miesto, nei rajono gydymo įstaigų.
Tačiau medikai pasakoja tapę ir liudininkais graudžių situacijų, kai prie sunkaus ligonio lovos giminaičiai skuba tvarkyti palikimo reikalus.

Respublikinė Panevėžio ligoninė savo internetiniame puslapyje paskelbė direktoriaus Arvydo Skorupsko pasirašytą laikinosios pacientų lankymo tvarkos aprašą, galiojantį nuo gegužės 2-osios.

Jame nurodoma, jog darbo dienomis ligonius galima lankyti tik nuo 17 iki 19 valandos, o savaitgaliais ir švenčių dienomis – nuo 11 iki 13 valandos.

Pas vieną ligonį vienu metu gali būti tik vienas lankytojas.

Teisė lankyti Akušerijos ir Naujagimių skyrių pacientes bei kūdikius, dalyvauti gimdyme suteikiama kūdikių tėčiams ar gimdyvės nurodytam asmeniui.

Draudžiama lankyti Infekcinių ligų klinikos bei Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių pacientus.

Išimtys daromos nebent lankant juose gydomus vaikus iki 14 metų ir ypač sunkius ligonius.

Lankytojams būtina dėvėti medicininę kaukę ar respiratorių, dezinfekuoti rankas.

Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninė lankytojus įleidžia nuo Motinos dienos, tačiau, pasak V. Grigienės, nei tuomet, nei dabar artimieji neužplūdo. P. Židonio nuotr.

Privalomas klausimynas

Dėl pandemijos ilgam užsidariusios gydymo įstaigos sulaukdavo lavinos kaltinimų ir pasipiktinimo dėl nuo artimųjų akių slepiamų ligonių.

Visgi, Respublikinės Panevėžio ligoninės viešųjų ryšių specialisto Vytauto Riaubiškio teigimu, lankytojams atvėrus duris, jų antplūdžio nesulaukta.

Net ir nelikus pandemijos ribojimų, į šią ligoninę ir toliau patekti įmanoma patekti tik per tarnybinį įėjimą iš kiemo pusės.

Pasak V. Riaubiškio, visos kitos durys į įstaigą užrakintos nuo pat pandemijos pradžios, o prie tarnybinio įėjimo pasitinka budėtojas. Jo pareiga – reguliuoti lankytojų srautus.

Iš atėjusiųjų reikalaujama užpildyti klausimyną, ar nejaučia kovido ligos požymių. Užpildytas lapas įdedamas į paciento, pas kurį einama, ligos istoriją.

Į ligoninę neįleidžiami karščiuojantys, kosintys, sloguojantys, jaučiantys gerklės perštėjimą, vemiantys, viduriuojantys, nejaučiantys skonio ir kvapų.

Lankyti – dėl palikimo

Išsiilgę sergančių saviškių artimieji neužgriuvo ir Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės.

„Po ilgų užsidarymo mėnesių ligoninę atvėrėme sekmadienį, per Motinos dieną. Lankytojų anšlago nebuvo, kaip jo nėra ir dabar“, – sako jai vadovaujanti gydytoja Violeta Grigienė.

Tačiau nutiko ir taip, kad lankydami artimą žmogų giminaičiai susipliekė dėl būsimo palikimo.
„Lauktume tokių lankytojų, kurie neštų ligoniams viltį, pasirūpintų jais, o ne prie paciento lovos spręstų merkantilinius reikalus“, – pabrėžė direktorė.

Ir pati V. Grigienė neslepia spėjusi užsitraukti vienos lankytojos pyktį perspėjusi, kad per ilgai neužsibūtų.

Painiava valstybėje

V. Grigienė pataria prieš guldant žmogų į slaugos ligoninę artimiesiems susitvarkyti notarinius reikalus ir išsirūpinti banko kortelę, į kurią būtų pervedama ligoniui skirta pensija.

Ligoninės vadovė teigė, jog į šią, kaip, beje, ir į kitas šalies gydymo įstaigas patenka nemažai žmonių, kuriems pensijos nešamos į namus.

„Ligoninėje gydomam žmogui pensija neatnešama, o porą mėnesių jos nepasiėmus, ji nustojama mokėti“, – aiškino V. Grigienė.

Pasak jos, mūsų teisinėje valstybėje reikalai sutvarkyti taip, kad nebegaunantis pensijos žmogus tampa neapdraustu, jam nebepriklauso valstybės apmokamas gydymas.

„Žodžiu, pasidaro didžiulė painiava, kurią narplioti turi ne tik ligonio artimieji, bet ir teisininkai, ir mes, medikai. Kad to nebūtų, patariu rašyti prašymus, kad pensija būtų pervesta į banko kortelę“, – patarė ligoninės vadovė.

Laukia ne kritikos, o pagalbos

Naujamiesčio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorė Aridona Bukauskienė atkreipė dėmesį, kad dažnas į tokią įstaigą patekęs pacientas apskritai praranda iniciatyvą bet ką daryti.

„Gera sulaukti lankytojų, kurie skatina ligonius rengtis, praustis, keltis, nelaukti, kad jiems tarnautų ligoninės personalas. Tokia artimųjų paskata, jų žodis suteikia pacientams gyvybingumo, jie tampa žvalesni, geriau jaučiasi“, – pastebi gydytoja.

Tačiau, anot jos, nereta lankytojų, ateinančių ne padėti pavalgydinti, nuprausti, pavartyti, pamasažuoti ligų kamuojamą artimąjį, o labiau tam, kad pakritikuotų slaugomu žmogumi besirūpinantį personalą.

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų