Duris atvers istorinė romų fotografijų paroda

Duris atvers istorinė romų fotografijų paroda

Vasario 14 dieną Panevėžio rajono viešojoje bibliotekoje duris atvers fotografijų paroda „Panevėžio romai – holokausto aukos“. Jos metu vyks susitikimas su miesto romų bendruomene.

Apie vokiečių okupacijos metu žudytus romus duomenų išlikę itin mažai. Istorikai sako, kad romų tautybės asmenys, kaip ir žydai, buvo žudomi dėl rasinių priežasčių.

Šimtai romų buvo deportuoti darbams į karines gamyklas bei koncentracijos stovyklas į Vokietiją ir Prancūziją. Daug jų buvo sušaudyta ar nunuodyta dujų kamerose.

1944 metais rugpjūčio 2 dieną Lenkijoje, Aušvico-Birkenau koncentracijos stovykloje, buvo sunaikintas romų lageris ir nužudyta apie 3000 jame kalintų romų tautybės žmonių. Pažymint šią tragišką dieną, kasmet pradėta minėti Tarptautinė romų Holokausto aukų atminimo diena.

Tyrinėtojų nuomone, Europoje galėjo būti nužudyta iki 500 tūkst. romų. Lietuvoje jų žuvo nemažiau nei 500.
Romų genocidas tik pastaruoju metu yra minimas ir pripažįstamas Europos Sąjungos lygiu ir atskirose Europos valstybėse.

Deja, Lietuvoje romų genocidas dar netapo visos visuomenės istorinės savimonės dalimi ir medžiagos rinkimas apie romų holokaustą gerokai pavėluotas, tačiau išlikusi medžiaga leidžia atskleisti mažai žinomą žiaurią šios tautos istorijos dalelę.

Paroda rajono viešojoje bibliotekoje bus eksponuojama iki vasario 28 dienos.

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų