Dujų tiekimą į Latvijos pusę dujotiekiu planuojama atnaujinti pirmadienį

Dujų tiekimą į Latvijos pusę dujotiekiu planuojama atnaujinti pirmadienį

Po penktadienį magistraliniame dujotiekyje Pasvalio rajone kilusio incidento šį savaitgalį buvo vykdomi dujotiekio atstatymo darbai.

Lygiagrečiai buvo patikrinti ir gretimi dujotiekio ruožai. Suvirinimo siūlių rentgeno tyrimas parodė, kad dujotiekį eksploatuoti saugu. Dujų tiekimą į Latvijos pusę dujotiekiu planuojama atnaujinti pirmadienį, praneša „Amber grid“.

Lietuvos teisės aktų reikalavimai numato dujų perdavimo operatoriaus prievolę dujotiekius tikrinti kas 8 metus. Pastaruoju metu šio dujotiekio diagnostika buvo atliekama 2011 ir 2016 metais. Reguliari jo patikra buvo suplanuota ir šiemet. Atliktų tikrinimų metu dujotiekių pažeidimų nebuvo nustatyta. „Amber Grid“ specialistai šiuo metu dar kartą vertina tikrinimų metu surinktus duomenis.

„Amber Grid“ duomenimis, praėjusią savaitę toliau nuo incidento vietos buvo vykdomi iš anksto suplanuoti dujotiekio priežiūros darbai – buvo keičiama dujotiekio izoliacinė danga. Tai įprasti ir nuolat atliekami dujotiekio priežiūros darbai, kurių metu specialia įranga nustačius pažeistą izoliacinį sluoksnį, dujotiekis būna atkasamas ir izoliacinė danga pakeičiama. Tokiu būdu metalinis vamzdynas apsaugomas nuo korozijos.

Ar atlikti darbai galėjo turėti įtakos dujotiekio incidentui, paaiškės teisėsaugos institucijų ir „Amber Grid“ specialistų atliekamo tyrimo metu. Incidento metu nukentėjusi dujotiekio dalis buvo išpjauta ir perduota teisėsaugos institucijoms. Kiek vėliau akredituota laboratorija šią detalę ištirs bei įvertins metalo sudėtį ir siūlės būklę.

„Nuosekli dujotiekių priežiūra ir jų saugumo užtikrinimas yra vienas svarbiausių „Amber Grid“ prioritetų. Kasmet sudarome metinius magistralinių vamzdynų priežiūros planus ir darbų grafikus, pagal juos paskirstome užduotis darbuotojams. Atlikti tikrinimo darbai fiksuojami duomenų bazėse, kaupiamas darbų fotoarchyvas. Tačiau magistraliniai dujotiekiai visame pasaulyje laikomi padidinto pavojaus objektais, todėl apie juos nustatomos apsaugos zonos, reglamentuojančios tai, kokiu atstumu nuo jų gali būti statomi gyvenamieji namai ar kiti įrenginiai“, – sako „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius.

2022 metais dujotiekių priežiūrai ir remontui buvo skirta 2,6 mln. eurų. Planuojamos 2023 metų investicijos – maždaug 4,5 mln. eurų.

Priežiūros darbų metu visų pirma siekiama nustatyti galimus dujotiekio izoliacijos pažeidimus. Specialiais įrenginiais, kurie naudojami neatkasus dujotiekio, pastebėjus, pažeistą izoliaciją, atkasama dujotiekio atkarpa ir vamzdynas yra iš naujo izoliuojamas. Dujotiekiai taip pat nuolat apžiūrimi specialistų apėjimų arba apskridimo dronais būdu, ieškant galimų dujų nuotėkių. Visa informacija fiksuojama ne tik pagal nustatytus parametrus, bet ir kaupiamas fotoarchyvas.

„Amber Grid“ rūpinasi, kad arti dujotiekių įsikūrę gyventojai, verslai ir žmonių turtas išliktų saugūs net ir itin retų avarijų atveju. Visiems magistraliniams aukšto slėgio dujotiekiams yra nustatytos apsaugos zonos. Tai – išilgai dujotiekio ašies esantis žemės plotas po 25 metrus į abi puses. Dujotiekio apsaugos zonoje galima vykdyti žemės ūkio veiklą. Tačiau dėl žmonių saugumo taikomas apribojimas – dujotiekio apsaugos zonoje negalima statyti pastatų. Tai svarbu ir dėl dujotiekio priežiūros ar rekonstrukcijos darbų: kad specialistai galėtų privažiuoti prie dujotiekio trasos, jo apsaugos zona turi būti atvira, neužstatyta.

Dujotiekio apsaugos zonoje negalima kasti žemės giliau nei 30 cm, kelti stiprios vibracijos, sandėliuoti cheminių medžiagų ir trąšų, kūrenti ugnies ir stovyklauti.

Didžioji dalis magistralinių dujotiekių nutiesti per privačius žemės sklypus. Žmonėms, ketinantiems įsigyti ar nuomotis žemės sklypą ar nekilnojamąjį turtą, planuojant veiklą, būtina pasitikrinti, ar teritorijai nėra taikomi apribojimai, susiję su dujų perdavimo sistema. Norint vykdyti veiklą prie dujotiekio, būtina gauti „Amber Grid“ sutikimą.

Magistraliniu dujotiekiu dujos perduodamos jas suspaudus itin dideliu slėgiu. Todėl trūkus dujotiekio suvirinimo siūlei ar dėl kitų priežasčių iš jo pradėjus veržtis dujoms, jos virš dujotiekio atidengia žemės ertmę, o grunte esantis žvyras ar skalda gali įžiebti kibirkštį. Tokiu atveju dujos užsidega ir dega kol išdega dujotiekio ruožas iki uždarytų čiaupų. Penktadienio incidento metu 18 km dujotiekio ruože tarp uždarytų sklendžių buvusios dujos degė maždaug 4 valandas.

Penktadienio vakarą ties Pasvaliu „Amber Grid“ dujotiekyje įvyko avarija. Pranešama, kad sprogimas įvyko toliau nuo gyvenamųjų pastatų. Gaisrą gesino į įvykio vietą nedelsiant atvykusios ugniagesių komandos.

Įmonė pranešė, kad šioje vietoje dujų perdavimo sistemą sudaro du lygiagrečiai einantys dujotiekiai, pirminiais duomenimis sprogimas įvyko viename iš jų. Kitas dujotiekis nebuvo pažeistas. Dujų tiekimas pažeistu dujotiekiu buvo iš karto nutrauktas, tačiau Pasvalio rajono vartotojams buvo užtikrinamas dujų tiekimas greta einančiu dujotiekiu.

Dujotiekis, kuriame kilo gaisras, naudojamas dujų tiekimui šiaurinėje Lietuvos dalyje bei dujų transportavimui į Latviją.

Galiausiai, dujotiekyje įvykęs incidentas buvo lokalizuotas. Pirminiais duomenimis, įvykio metu žmonės nenukentėjo. Incidento metu užsidegusios dujos po maždaug 4 valandų nustojo degti, praneša „Amber Grid“.

Pasvalio rajono ir kitiems Šiaurės Lietuvos vartotojams dujų tiekimas užtikrinamas lygiagrečiai įrengtu dujotiekiu. Tą patį vakarą buvo atnaujintas ir dujų tiekimas į Latviją.

Pasvalio rajono meras Gintautas Gegužinskas tvirtina, kad Valakėlių kaimo gyventojai, kurie dėl penktadienį įvykusios avarijos dujotiekio atkarpoje buvo evakuoti, yra grįžę namo. Jis taip pat aiškina, kad Pasvalio rajone šiuo metu yra saugu, tačiau kelias ryte buvo uždarytas dėl dujotiekio remonto darbų.

Meras negalėjo pasakyti, kiek truks vamzdžių remontų darbai. Nors, anot jo, „Amber grid“ generalinis direktorius patikino, kad darbai turėtų trukti apie savaitę, tačiau viskas paaiškės artimiausiu metu, kai bus matoma situacija „po žeme“.

Sekmadienį Pasvalio rajono administracijos direktorius Povilas Balčiūnas pranešė, kad kelio Pasvalys–Šiauliai atkarpa ties Valakėliais, prie penktadienį įvykusios dujotiekio avarijos vietos, jau atidaryta.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų