„Dūdų vasaroje“ persipynė muzikos ir istorijos faktai

„Dūdų vasaroje“ persipynė muzikos ir istorijos faktai

Kai miestų renginius aplanko Lietuvos kariuomenės orkestras (kapelmeisteris majoras Egidijus Ališauskas), erdvė prisipildo pakilumo, pagarbos ir pasididžiavimo savos šalies autoritetais.

Tokia atmosfera alsavo ir 14-ojo Panevėžio „Dūdų vasaros“ festivalio priešpaskutinis koncertas. Solidumo etalonu vadinamas ir Lietuvą užsienyje reprezentuojantis kolektyvas miestui pristatė išskirtinę muzikinę-istorinę programą.

Kaip ir dera kariniam orkestrui, renginys prasidėjo nuo pasitempti priverčiančio ir orkestro dvasią išreiškiančio kūrinio. Nuskambėjo Prūsijos generolo Johano Jorko fon Vartenburgo garbei skirtas maršas, sukurtas jo amžininko – žymaus vokiečių kompozitoriaus Liudviko van Bethoveno. Tai buvo pirmasis iš trijų kompozitoriaus sukurtų karinių maršų.

Kuo Lietuvai galėtų būti įdomus šis karalių gerbtas ir aukščiausiu – generolo feldmaršalo – kariniu laipsniu tituluotas žmogus, kurio vardu ir dabar pavadinamos futbolo komandos, statomi paminklai, kuriami kino filmai?

Generolas Jorkas vadovavo ne tik savo gimtos teritorijos armijoms, laimėjo daugelį mūšių Europoje, bet ir pasipriešino imperatoriui Napoleonui, be jo žinios pasirašęs Tauragės konvenciją, dėl kurios per plauką išvengė karo lauko teismo aukščiausios bausmės. Ryžtingas generolo veiksmas, apsaugojęs ir Žemaitiją, išvadavo Prūsiją iš prancūzų primestos priklausomybės ir buvo įvertintas garbinga vieta Europos istorijoje. Generolui Jorkui suteiktas ir kaip pavardė pridėtas vieno iš mūšio vietovių pavadinimo titulas – grafas Jorkas fon Vartenburgas.

Tauragės konvencijos akto signataro vaikaitis Hainrichas Jorkas fon Vartenburgas 1812 metų akto pasirašymo vietoje šimto metų jubiliejaus proga 1912 metais Tauragės rajone, Požerūnuose, buvo pastatęs akmeninį paminklą, sunaikintą Antrojo pasaulinio karo metais ir atkurtą dar lygiai po šimtmečio – 2012-aisiais.

Lietuvos kariuomenės orkestrui pradėjus tolesnius muzikinius pasivaikščiojimus po šurmulingą ir rudenėjantį Paryžiaus Monmartrą, mėgstamą buvusių ir esamų menininkų susitikimų, kūrybinių ieškojimų vietą, Panevėžio dangus prakiuro. Lietus šiek kiek sutrumpino programą. Kaip tikram karo strategui orkestro kapelmeisteriui teko dar bediriguojant žaibiškai apsispręsti, kuriuo kūriniu užbaigti koncertą, kad žiūrovas liktų patenkintas, o muzikantai bei jų instrumentai išvengtų rudenėjančios gamtos išdaigų.

Baigiamasis Panevėžio pučiamųjų muzikos festivalio „Dūdų vasara“ koncertas, kuriame pamatysime vieną iš geriausių olandų ir visos Europos pučiamųjų instrumentų orkestrų „Brass Band de Waldsang“ (vadovas Rieks van der Velde), įvyks rugsėjo 22 d. 17 val.

Maloniai kviečiame į „Dūdų vasaros“ palydėtuves!

Organizatorius – Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacija (lbba.lt).

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų