Akcija „Lietuvai 100 – Sveikas, mažyli“ atkeliavo į Panevėžio Respublikinės ligoninės Naujagimių skyrių. V. Bulaičio nuotr.

Dovanojo trispalves kojinaites naujagimiams

Dovanojo trispalves kojinaites naujagimiams

Minint Lietuvos valstybingumo šimtmetį naujagimiams pasveikinti skirta akcija „Lietuvai 100 – Sveikas, mažyli“ atkeliavo ir į Panevėžio Respublikinės ligoninės Naujagimių skyrių. Gimdyvėms išdalyta net 110 lietuviškos trispalvės spalvomis margintų kojinaičių porų.

Šalies vėliavos simboliais ir spalvomis išmargintų kojinaičių mezgimo idėja 2017 metais gimė Suomijoje, švenčiant valstybės nepriklausomybės šimtmetį. Tą kartą primegzta net 55 000 porų. Vėliau suomės taip nutarė pasveikinti ir valstybės atkūrimo jubiliejų mininčios Lietuvos mažuosius piliečius.

Sausio mėnesį iniciatyvos „Lietuvai 100 – Sveikas, mažyli“ organizatoriai kartu su Valstybės atkūrimo šimtmečio komanda ir Suomijos ambasadoriumi Lietuvoje Christeriu Michelsonu Santaros Akušerijos ir ginekologijos centrui įteikė išskirtinę dovaną – 100 suomių moterų rankomis numegztų trispalvių kojinaičių šimtmečio naujagimiams. Simbolinis kojinaičių įteikimas padėjo gimti panašiam nacionalinės vertės projektui.

Šia keliomis prasmėmis šilta idėja užsikrėtė ir mezgimo estafetę perėmė trys aktyvios lietuvės – Suomijos lietuvių bendrijos pirmininkė Eglė Bogvilaitė-Aronen, viešosios įstaigos vadovė Nida Vildžiūnaitė, asociacijos „Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė-Budrienė.

N. Vildžiūnaitė dienraščiui „Sekundė“ teigė, jog apsispręsti įgyvendinti nacionalinį projektą nebuvo sunku. „Visos neturėjome sau nei ilgalaikių planų, nei konkrečių įsipareigojimų. Todėl priėmus suomių dovaną viskas įvyko savaime. Šiuo metu jau numegzta per 1200 porų“, – džiugiai kalbėjo moteris.

Teikia džiaugsmą

Trijų veiklių moterų nesutrukdė, jog visos gyvena skirtingose vietose: Vilniuje, Kaune, Suomijoje. Nepaisant atstumų ir įvairių organizacinių rūpesčių, anot organizatorių, jos dabar mėgaujasi pačiu procesu.

Panevėžio gimdymo namus aplankiusios organizatorės tvirtino, jog projektas vystosi labai sklandžiai ir sparčiai, žmonės noriai ir aktyviai į jį įsitraukia, dažnai atsiunčia ne po vieną porą numegztų kojinių. Kai kurios I. Laukytės-Budrienės pašto dėžutę pasiekiančios kojinaitės būna netuščios – jose ji randa atvirukus ar ranka rašytus laiškus, kuriuos moteris visuomet paviešina socialinėse paskyrose.

Trys projekto koordinatorės (iš kairės) – asociacijos „Padedu augti“ vadovė Inga Laukytė Budrienė, VŠĮ „Mediapressa“ vadovė Nida Vildžiūnaitė, Suomijos lietuvių bendrijos pirmininkė Eglė Bogvilaitė Aronen.

Apžiūrinėjant mažyliams megztas kojinaites apima patys šilčiausi jausmai. „Pradedi galvoti apie žmogų: kas jas mezgė, iš kur siūlą gavo, žiūrėk, matai koks kitoks įpintas, gal pritrūko siūlų, bet vis tiek stengėsi ir ieškojo“, – kalbėjo Nida.

Jai pritarė ir kolegė Inga, prisipažinusi, jog gavusi naują siuntinį kartais net šūkteli iš džiaugsmo. Moters vyras net yra užsiminęs, jog pavydi žmonai tokios nuoširdžios, it vaiko, reakcijos.

Vargo nejaučia

Šis mėnuo dar tik pirmas, kai projekto atstovės lanko medicinos įstaigas, tačiau jos jau spėjo pabūti Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Pasvalio ir Panevėžio ligoninėse. Moterys juokavo, kad jų turnė tik prasideda, liko dar nemažai neaplankytų regionų.

Nors kartais tenka nemenkus atstumus važiuoti gan ilgai, jaunos moterys nesijaučia tuščiai švaistančios laiką. „Nei vargstame, nei gaištame laiką. Mes susitinkame, džiaugiamės, juokiamės ir net nuo to pailsime, pasikrauname“, – tvirtino N. Vildžiūnaitė.

Geros nuotaikos bagažą organizatorėms papildo ir kone kasdien projektą iš įvairių Lietuvos kampelių pasiekiantys siuntiniai. „Paketų gaunu tikrai nemažai, turiu sužiūrėti ir surūšiuoti, bet man nesunku. Kai tave veda kilnus tikslas, viskas įmanoma“, – dėstė I. Laukytė-Budrienė. Moters adresu ir yra siunčiamos visos numegztos kojinaitės. Tiesa, kai kurie gyventojai imasi iniciatyvos ir patys į vietos ligoninių akušerijos skyrius pristato rankų darbo dovanas kūdikiams.

N. Vildžiūnaitė tikino, jog iš apdovanotų mamų sulaukia tik teigiamos reakcijos, labai retai pasitaiko tokių, kurios dovanų atsisako. O ir tų kelių atsisakymų priežastis, pasak organizatorių, labai paprasta: jaunos mamos būna ką tik pagimdžiusios, silpnos ir nenori bendrauti su pašaliniais.

„Mes būriais nesiveržiame, ramiai, šiltai pasveikiname su vaikelio gimimu, pabendraujame. Dažniausiai mamos nuoširdžiai nudžiunga“, – dėstė ji.

Mezga už kitus

Mezgėjas Raimundas Mikuševičius, akcijos „Lietuvai 100 – Sveikas, mažyli“ ambasadorius Panevėžyje, organizatorių drąsiai yra vadinamas rekordininku. Vyras mažyliams pasišovė numegzti 100 kojinaičių porų. Mezginiais garsėjantis vyras juokavo galėjęs šį skaičių numegzti beveik vienu prisėdimu. Visgi nutarė pasiekti tikslą per kelis kartus, nes akcija vyks ištisus metus.

R. Mikuševičius atviravo, jog per dieną mezginiams skiria maždaug 1–3 valandas. Pasiteiravus, ar per daug neapsisunkino sau užduoties itin mažas kojinaites margindamas įvairiais raštais, vyras tik numojo ranka.

„Tai, kas paprasta, man neįdomu. Jeigu megsiu monotoniškai, paprasčiausiai atsibos. Panaudoti vis naujus raštus – labai įdomu. Taip ir darbas greičiau vyksta“, – mezgimo gudrybėmis dalijosi Raimundas.

Korespondentei žymus mezgėjas sakė, jog į jį kreipėsi ir megzti nemokantys, bet prie akcijos prisidėti panorę gyventojai, kuriems mielai padeda, o už pagalbą atlygio neprašo.

„Tai – dovana, neturinti kainos. Šventė, kurios norėčiau kasdien“, – entuziastingai kalbėjo vyriškis.

„Nėra nieko gražiau pasaulyje“, – pridūrė negalėjęs atsisakyti naujai gyvybei padovanoti savo rankų darbo mezginį.

Sudomino medikus

Naujagimių skyriaus vedėja Irena Žilinskienė tvirtino, jog žinia apie akciją maloniai nudžiugino tiek medikus, tiek mamas. „Dėmesys mažyliams – visuomet gerai, ypač esant tokiai progai. Manau, jog visos mamos pasistengs išsaugoti šias dovanas ateičiai ir vėliau savo vaikams atskleis, kokia proga jos buvo įteiktos“, – kalbėjo medikė.

Gydytoja neslėpė, jog į grupes aktyviai besiburiantys žmonės, norintys prisidėti prie organizuojamos akcijos, ją smarkiai sujaudino. I. Žilinskienė sakė, jog ir pačiai kilo mintis numegzti bent vieną porą ką tik į pasaulį atėjusiems mažyliams. „Esu mezgusi kojines suaugusiesiems, tačiau mažų dar taip dailiai nepavyksta, teks tobulinti įgūdžius“, – linksmai kalbėjo naujagimių skyriaus vedėja.

 

Komentarai

  • gerai kad dar ne triusikelius tautinius nors ir kojines …..

    • Atsakyti
  • Labai graži akcija

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų