Didelės baudos brakonierių neatbaido

Didelės baudos brakonierių neatbaido

Nors brakonieriavimo atvejų Panevėžio apskrityje mažėja, tačiau yra ir tokių pažeidėjų, kurie nevengia brakonieriauti ne vieną kartą. Neturėdami pajamų jie džiaugiasi laikinai išsisukę ir vėl daro pažeidimus.

Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas Alfredas Breivė sako, kad 2016 metais buvo organizuoti 305 gyvūnijos apsaugos reidai.

Per 199 reidus kontroliuotas žuvų išteklių naudojimas ir 106 – medžioklės. Aplinkosaugininkai nustatė 61 mėgėjiškos žūklės pažeidimą, 17 iš jų buvo šiurkštūs. Kitaip tariant, žuvauta naudojant tinklus, žeberklus ir pan.

Išaiškinti ir 55 medžioklės pažeidimai, penki iš jų buvo šiurkštūs. 2015 metais nustatyta 115 žvejybos pažeidimų, 38 iš jų – šiurkštūs, 72 medžioklės pažeidimai, 16 iš jų šiurkštūs.

A. Breivės teigimu, besikeičiant teisės aktams, pažeidimų kasmet mažėja.

„Kai baudos didžiulės, pažeidimų kasmet vis mažyn ir mažyn. Kažkaip žmonės sąmoningesni ir kultūra auga – pažiūri, kokios baudos gresia – ypač medžioklėje. Niekas nenori atsisveikinti su savo džipais, ginklai, optikos taip pat labai brangūs“, – sako A. Breivė.

Pernai iš brakonierių konfiskuota viena transporto priemonė, keturi šautuvai, du optiniai taikikliai, keturi šoviniai. Taip pat konfiskuota aštuoniolika vienetų mėgėjų žvejybos įrangos, keturiasdešimt penki tinklai, vienas elektrinis variklis, du akumuliatoriai, trys valtys.

Konfiskuotos transporto priemonės ir žvejybos reikmenys perduodami Valstybinei mokesčių inspekcijai, o ginklai atiduodami Ginklų fondui.

Tačiau nepaisant griežtų sankcijų atsiranda nuolatinių pažeidėjų, kurie pagauti brakonieriaujantys jau ne pirmą kartą. Pasak A. Breivės, yra kategorija žmonių, kurie pasistato tinklą, pagauna žuvies, iš karto ją parduoda, nusiperka alkoholio. Turto ar pajamų, iš ko būtų galima išieškoti baudas ir gamtai padarytą žalą, neturi.

„Jie nepagalvoja, kad kažkada gaus pensijas, o kai iš pensijų pradės atskaičiuoti skolas, tada verks“, – perspėja viršininkas.

Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas A. Breivė pažymi, kad brakonieriavimo atvejų Panevėžio apskrityje mažėja, o tam įtakos greičiausiai turi ir griežtesnės sankcijos.

Panevėžio regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos viršininkas A. Breivė pažymi, kad brakonieriavimo atvejų Panevėžio apskrityje mažėja, o tam įtakos greičiausiai turi ir griežtesnės sankcijos.

Patuštins kišenes

Nepaisant fakto, kad mažėja brakonieriavimo atvejų, gamtai vis tiek padaroma didžiulė žala. Pernai Panevėžio rajone, automagistralėje Panevėžys–Vilnius ties Šilų kaimu policijos pareigūnai sulaikė automobilį, kurio bagažinėje vežtas išdarinėtas tauriojo elnio patinas.

Pareigūnams teko pavargti, tačiau pavyko nustatyti, kad Panevėžio rajone neteisėtai, medžiodamas draudžiamu tauriuosius elnius medžioti laiku, neturėdamas medžioklei reikalingų dokumentų, rajono gyventojas sumedžiojo suaugusį tauriojo elnio patiną. Kartu su kaimynu miške jį išdarinėjo, atliekas paslėpė apkasdami lapais.

Už neteisėtą medžioklę ir medžioklinės produkcijos pasisavinimą bei jos gabenimą dviem piliečiams surašyti Administracinių teisės pažeidimų protokolai, iš brakonierių paimtas automobilis, medžioklinis šautuvas, peiliai, kirvis, žiūronai, prožektorius ir medžiotojo bilietas. Be įspūdingos baudos, jiems priskaičiuota daugiau nei 5,5 tūkst. eurų ieškinys už gamtai padarytą žalą.

Pasak A. Breivės, žvejojantys brakonieriai pernai draudžiamu būdu prigaudė nemažai lydekų. Tokių atvejų pasitaikė jau ir šiemet. Biržų rajone du žvejai bandė lydekas gaudyti draudžiami būdu. Jie eketėse spėjo pastatyti šakotines masalui naudodami žuveles, nors tai draudžiama.

Laiku juos pastebėjus, buvo išvengta žalos žuvų ištekliams. Asmenims surašyti administracinių nusižengimų protokolai, paimti pažeidimo padarymo įrankiai. Jiems gresia nuo 120 iki 300 eurų bauda.

Šiemet jau yra atvejų, kai žuvis spėta neteisėtai pagauti. A. Breivės teigimu, sausio 13-ąją buvo išaiškinti du šiurkštūs žvejybos taisyklių pažeidimai. Gamtai padaryta žala siekia daugiau nei 2,5 tūkst. eurų. Žvejai per neteisėtą žvejybą sugavo šešiolika lydekų: vienas pagavo dešimt, o kitas – šešias. Jiems gresia bauda, teks atlyginti gamtai padarytą žalą.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų