Valentina Vatutina. P. Židonio nuotr.

Deportuojamai panevėžietei ranką tiesia rusija

Deportuojamai panevėžietei ranką tiesia rusija

Grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui keliančiu asmeniu teismo pripažintai, todėl palikti šalį privalančiai panevėžietei, aktyviai rusų kultūros propaguotojai 75-erių Valentinai Vatutinai pagalbą siūlo rusija.

Grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui keliančiu asmeniu teismo pripažintai, todėl palikti šalį privalančiai panevėžietei, aktyviai rusų kultūros propaguotojai 75-erių Valentinai Vatutinai ranką jau ištiesė rusija.
Šios šalies pilietybę turinti V. Vatutina teigia sulaukusi jos ambasados darbuotojų patikinimo, kad deportuota nebus palikta likimo valiai.
Visgi palikti Lietuvos panevėžietė tvirtina anaiptol nenorinti.
„Rusijoje aš būnu tik viešnia. Lietuva – mano gimtinė, čia mano namai, sūnus, draugai, kaimynai“, – tvirtina dabar jau nebeveikiančio Rusų kultūros centro Panevėžyje ilgametė vadovė.

Grėsmė nacionaliniam saugumui

Kad gresia krautis lagaminus ir kraustytis iš Lietuvos, V. Vatutina išgirdo prieš porą mėnesių. Regionų administracinio teismo Vilniaus rūmai vasario pradžioje patvirtino Migracijos ir Valstybės saugumo departamentų išvadą, kad ji kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.
Trijų teisėjų kolegija konstatavo, jog V. Vatutina yra lojali rusijos federacijos režimui ir šios šalies jėgos struktūrų gali būti panaudota kaip potencialus verbavimo taikinys.
Anot teismo, per ją gali būti renkama informacija, reikalinga priešiškos valstybės jėgos struktūrų operacijoms vykdyti.
Visgi toks panevėžietei paskelbtas nuosprendis – negalutinis. Senjorė jį apskundė aukštesnės instancijos Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
V. Vatutina teigia į šio teismo posėdžius dar nebuvo kviesta, tad gyvenanti nežinioje ir jaučiasi, anot patarlės, nei pakarta, nei paleista.
„Išverkiau visas ašaras, įtampa mane visai pribaigė. Esu sunkus ligonis, man reiktų daryti ne vieną operaciją, bet daktarai jų nedaro, nes aš Lietuvoje dabar esu niekas, manęs negina jokie šalies įstatymai. Tokia tapau, kai praėjusią vasarą netekau leidimo gyventi Lietuvoje“, – kalbėjo V. Vatutina.

Valentina Vatutina. P. Židonio nuotr.

Valentina Vatutina. P. Židonio nuotr.

Neaišku, kam priklauso Krymas

Lietuvoje gimusi, augusi, darželio auklėtoja dirbusi, su lietuviu vyru sūnaus susilaukusi V. Vatutina yra rusijos pilietė.
Ji tvirtina, jog turėdama galimybę rinktis Lietuvos ar rusijos pilietybę, pastarąją pasirinko, kad būtų paprasčiau važinėti pas rusijoje studijavusį sūnų. Dabar jis su šeima įsikūręs Vilniuje.
„Tai buvo metas, kai Lietuva ką tik buvo paskelbusi nepriklausomybę. Lietuvos piliečiui išvažiuoti į rusiją tuomet tikrai buvo nemažai problemų, reikėjo pildyti begales dokumentų, laukti vizų. Rusijos pilietis išvažiuoti iš Lietuvos galėjo lengvai, dėl to tos šalies pilietybę ir pasirinkau“, – tikina V. Vatutina.
Rusijos pilietei tuomet buvo suteiktas leidimas Lietuvoje gyventi nuolat, tačiau kas keleri metai jį buvo privalu prasitęsti.
Taip nutiko, kad praėjusią vasarą leidimas nebepratęstas.
V. Vatutina aiškina kilpą ant kaklo užsinėrusi dėl to, kad pildydama Migracijos departamento pateiktą klausimyną nepasmerkė rusijos Ukrainoje pradėto karo. Klausiama, kaip vertina šį karą, V. Vatutina parašė tiesiog esanti už taiką. O į klausimą, kam priklauso Krymas, moteris atsakė nežinanti. Ji tvirtina, kad karas taip viską sujaukė, kad jai tikrai buvę neaišku, kas valdo šį pusiasalį.
„Ir dabar pildydama dokumentus rašyčiau, kad esu už taiką. Toks mano lozungas“, – aiškina V. Vatutina.

Valentina Vatutina. P. Židonio nuotr.

Valentina Vatutina. P. Židonio nuotr.

Apie putiną – nė vieno blogo žodžio

Pasiteiravus, kaip dabar vertinanti rusijos prezidento v. putino vykdomą politiką, senjorė tiesaus atsakymo išvengė: „Aš per mažas žmogus, kad ką nors nuspręsčiau ar vertinčiau. Lai tai daro tie, kas turi valdžią ir galią.“
V. Vatutina teigia skaudžiai išgyvenanti neteisybę ir, anot moters, netgi susidorojimą, kai jai, pedagogei, taikos, tautų draugystės šalininkei, kultūros puoselėtojai, nebeleidžiama gyventi Lietuvoje.
„Už ką mane deportuoja? Ar už tai, kad parašiusi projektą ir laimėjusi pinigų iš ES, kone 300 Panevėžio rusų mokiau lietuvių kalbos? Ar kad rengiau savo kūrybos parodas? Kad telkiau ir vienijau Panevėžyje gyvenančius rusus?“ – klausė V. Vatutina.
Visa tai, ką, kaip ji tvirtina, gero nuveikusi Panevėžiui, surašiusi dokumente, dabar pateiktame aukštesnės instancijos teismui. Panevėžietė labai tikisi, kad teisėjai į jos argumentus atsižvelgs ir paliks gyventi gimtajame Panevėžyje.
Senjorė svarsto, kad turėtų būti atsižvelgta ir į garbų jos amžių, prastą sveikatą. Jai baisu, kad deportuota bus išskirta su sūnumi, nebegalės lankyti Lietuvoje palaidotos mamos kapo.

Rusija pažadėjo pasirūpinti

Tačiau pasklidus žiniai, kad Lietuvoje V. Vatutina pripažinta kelianti grėsmę nacionaliniam saugumui ir yra nebepageidaujama, panevėžietė sako sulaukusi rusijos ambasados Lietuvoje darbuotojų skambučių.
V. Vatutina tvirtina, jog pasiūlyta teisininko pagalba, o drauge duotas patikinimas, kad deportuota į rusiją ja tikrai bus pasirūpinta.
„Pati suprantu, kad rusijoje neprapulčiau, susikalbėčiau savo tėvų kalba. Bet tai ne mano šalis. Su rusija mane sieja tik tai, kad susiradau joje esantį savo senelio – mamos tėčio – kapą, kurio tvarkyti važiuodavau. Giminių, artimų draugų toje šalyje neturiu, ten gyvena tik mano pažįstami“, – aiškino panevėžietė.
Ji sako likusį gyvenimą norinti nugyventi Lietuvoje.
Panevėžietė pasvarstė, kad amžino poilsio atgulus rusijoje, net jos kapo nebūtų kam prižiūrėti.
„Tik išeinu pro savojo daugiabučio Kosmonautų gatvėje duris, iškart sutinku daugybę pažįstamų“, – atsidūsta V. Vatutina.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų