Site icon sekunde.lt

Dėmesys SEMC seimūnui kelia įtampą

Panevėžyje nemažas aistras užkūrusiu ambicingu „Garso“ kino centro pastato rekonstrukcijos į Stasio Eidrigevičiaus menų centrą projektu nesidomėjęs ir, kaip pats pripažįsta, nuomonės neišsakęs Seimo narys, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovas Bronius Matelis staiga susirūpino juo aukščiausiu lygmeniu.

SEMC projektas

Panevėžyje nemažas aistras užkūrusiu ambicingu „Garso“ kino centro pastato rekonstrukcijos į Stasio Eidrigevičiaus menų centrą projektu nesidomėjęs ir, kaip pats pripažįsta, nuomonės neišsakęs Seimo narys, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovas Bronius Matelis staiga susirūpino juo aukščiausiu lygmeniu.

Po to, kai premjeras Saulius Skvernelis ir finansų ministras Vilius Šapoka antroje kovo pusėje pasirašė nutarimą, pagal kurį SEMC statyti per 2021 ir 2022 metus iš Valstybės investicijų programos (VIP) numatyta skirti 5 mln. Eur, B. Matelis pareikalavo iš naujo įvertinti valstybės finansines galimybes. Seimūno kreipimesi išdėstytus argumentus apie SEMC Panevėžio meras Rytis Račkauskas pavadino klasikiniu „tendencingo faktų iškraipymo“ pavyzdžiu ir vardija, kokie parlamentaro rašte Vyriausybei pateikti faktai persipina su interpretacijomis.

Reikalavimas Vyriausybei

Kreipimesi į premjerą ir finansų ministrą B. Matelis teigia dėl meninės SEMC projekto vertės nuturintis aiškios pozicijos, anot jo, tai yra daugiau visos bendruomenės reikalas susitarti, ko miestui reikia, tačiau jam nerimą kelią pats procesas.

Anot jo, Panevėžio savivaldybė neturi reikiamo leidimo pradėti statybų darbų, tačiau paskelbė 3 mln. eurų vertės viešuosius pirkimus „Garso“ pastatui griauti. B. Matelis Vyriausybės atstovams tvirtina, jog Panevėžio vadovai neturi ir miesto bendruomenės pritarimo, o „santykiai su bendruomene yra itin konfliktiški“.

Nors bet kuris rinkėjas viešojoje erdvėje gali susipažinti su Vyriausybės sprendimais, o kovo 18-osios nutarimas dėl VIP 2020–2022 m. lėšų paskirstymo projektams patvirtintas premjero S. Skvernelio ir finansų ministro V. Šapokos parašais, parlamentaras B. Matelis reikalauja jų atsakymo, „ar Vyriausybė tikrai, kaip sako Panevėžio miesto vadovai, įsipareigojusi iki statybų pabaigos finansuoti naujojo menų centro statybą?“ Anot jo, pandemijos pasekmės gali sukelti recesiją, o gal net krizę, todėl siūlantis iš naujo įvertinti valstybės galimybes ir pakoreguoti finansavimo planus, „kad vėliau niekam nekiltų abejonių dėl finansuojamų projektų ar veltui iššvaistytų lėšų“.

Prieš penkias dešimtis metų statyto „Garso“ pastato vietoje modernų menų centrą suplanavę Panevėžio vadovai mieste rinktą parlamentarą kaltina tendencingu trukdymu.

Žino tik gandus

Į „Sekundės“ klausimą, iš kur toks staigus susirūpinimas SEMC, atsakydamas B. Matelis leido suprasti, jog premjero ir finansų ministro parašais patvirtintas VIP projektų sąrašas jam atrodo kaip politinis žaidimas.

„VIP lėšas tvarko premjeras ir Vyriausybė. Čia toks rinkimų politinis fondas. Vyksta susitarimai tarp Vyriausybės ir Seimo narių, jų prašymu skiriamos lėšos.

Kitos valdžios prioritetai gali būti kiti. Lietuvoje daug mokyklų, kurioms Seimo nariai per VIP pramušė, nes tam reikia tik pažinčių, daugiau nieko, finansavimą, renovavo mokyklas už milijonus, o dabar jos uždaromos“, – aiškino parlamentaras.

Visgi pats nesigina nedėjęs pastangų nors tokiais būdais „pramušti“ lėšų Panevėžiui.
Apie SEMC projektą, Panevėžyje, regis, išnarstytą iki paskutinės raidės, Seimo narys pripažįsta ir pasakyti nedaug ką galintis.

„Manęs Seime apie tą projektą klausia, o aš nieko apie jį negaliu pasakyti, nes nežinau. Girdėjau gandų, kad S. Eidrigevičius nesirengia pačios geriausios kolekcijos Panevėžiui dovanoti, bet to negaliu komentuoti, nes nieko nežinau“, – aiškino panevėžiečių į Seimą išrinktas politikas.

Apie išties ypatingo dėmesio Panevėžyje sulaukusį projektą B. Matelis nebuvo susitikęs pasikalbėti nei su paties SEMC direktore, nei su miesto vadovais. Kodėl neparodė susidomėjimo išklausyti ne tik gandų, parlamentaras turi savo paaiškinimą.

„Pats nėjau, neieškojau. Jei nueinu paklausti bet kokio menko dalyko, jie reaguoja labai nervingai“, – sudėtingais santykiais su miesto valdžia tokį nežinojimą grindžia B. Matelis.

Sujudo prieš rinkimus

Seimo narys teigia ilgai savo nuomonės apie SEMC neišsakęs, vis dėlto dabar politikui esą darosi neramu.

„Iš tiesų manau, kad jeigu bendruomenė mano, jog reikia, jei S. Eidrigevičius žada padovanoti neblogą kolekciją, kodėl gi ne? Bet matau didelius konfliktus, maniau, kad jie išsispręs. O dabar, kai prasidėjo pandemijos krizė, išsigandau varianto, kad „Garsas“ bus nugriautas ir finansavimas statyboms nebebus skirtas“, – aiškino B. Matelis.

Nors pats seimūnas nėjo žygių dėl Panevėžio ir kreipimesi premjerui bei ministrui įrodinėjo, koks vis dėlto abejotinas SEMC, politikas dabar turi patarimą, kaip elgtis miesto vadovams. Šiems, B. Matelio nuomone, derėtų pradėti turnė po Seimo frakcijas, mat nežinia, kokios politinės jėgos ateis į valdžią po rinkimų.

Ar po tokių parlamentaro raštų Vyriausybei, iki šiol palankiai vertinusiai SEMC, nekils abejonių dėl Panevėžio? B. Matelis ir pats prasitaria, jog į VIP įtrauktų projektų sąrašas gali būti peržiūrėtas.
„Neoficialiai domėjausi, kokia situacija su VIP lėšomis, ir girdėjau, kad premjeras jas rengiasi peržiūrėti. Nesusireikšminu, kad čia dėl mano kreipimosi. Gal tokių buvo ir daugiau“, – sako parlamentaras.

Kuriozinė situacija

Panevėžio savivaldybė sulaukė Vyriausybės kanclerio rašto paaiškinti situaciją dėl seimūno išdėstytų argumentų. Tokio paties paaiškinimo Vyriausybė laukia ir iš Kultūros ministerijos, pasiūliusios SEMC įtraukti į VIP finansuojamų projektų sąrašą.
Panevėžio mero Ryčio Račkausko nuomone, B. Matelio iniciatyva yra „akivaizdi iliustracija, kaip galima nuosekliai kenkti savo miestui“.

„Matome, kaip dirba kitų miestų atstovai Seime, ypač rinkti savo apygardose tiesiogiai. Rūpestis projektais, pagalba ir parama savo savivaldybėms Seime ir Vyriausybėje. Jie – savo miestų ir rajonų patriotai, petys į petį dirbantys su savivaldybėmis ir kuriantys gerovę savo miestams ir miesteliams. Visiškai kitaip yra mieste prie Nevėžio. Čia turime kuriozinę situaciją. Mano nuomone, du Panevėžyje rinkti seimūnai savo egzistavimą šioje institucijoje supranta tik kaip asmeninių interesų ir ambicijų tenkinimo areną, bandant užsitikrinti dar vieną sočią kadenciją, tačiau ne padedant, o kaišiojant kojas miesto atsinaujinimui“, – pareiškė R. Račkauskas.

Anot jo, lankstant po ministerijas ir įvairias tarnybas bandyta sustabdyti autobusų stoties projektą, trukdyta socialinio būsto statybai. Pasak mero, abu projektai toliau vykdomi, tačiau užvilkintas jų realizavimas.

„Dabar, panašu, dienotvarkėje – kitas projektas – žūtbūt sustabdyti SEMC. Greičiausiai tuo tikslu ir sukurptas seimūno Matelio „kūrinys“ – klasikinis tendencingo faktų iškraipymo pavyzdys“, – tvirtina meras.

Seimūno rašte – melas?

B. Matelio kreipimesi į Vyriausybės atstovus, pasak R. Račkausko, apstu tiesos neatitinkančių faktų.
Seimūnas rašo, kad Savivaldybė paskelbė 3 mln. eurų vertės viešuosius pirkimus „Garso“ kino teatrui griauti. Meras atkerta, kad statybininkų ieškoma ne griauti, o sukurti modernų objektą ir nupirkti SEMC rangos darbus.

Akivaizdžia manipuliacija R. Račkauskas įvardija ir Seimo nario teiginį, jog šiam projektui „nėra miesto bendruomenės pritarimo“. Iš tiesų dėl šio projekto aktyvią poziciją yra išsakę ne tik kino centro „Garsas“ gynėjai, prieštaraujantys jo rekonstrukcijai į SEMC, bet ir pastarojo šalininkai. Panevėžio menininkai, kultūros, taip pat verslo atstovai dar pernai kreipėsi į Vyriausybę ir Kultūros ministeriją palaikydami SEMC idėją.

O skaičiuodamas SEMC lėšas, pasak mero, seimūnas visiškai pasiklydo finansavimo šaltiniuose.
„Pasak B. Matelio, Savivaldybė teigia, kad premjeras S. Skvernelis ir finansų ministras V. Šapoka įsipareigojo SEMC per kelerius metus skirti 8 mln. eurų iš VIP. Tai yra melaginga informacija ir visiškas nekompetencijos pavyzdys, negebant nei atskirti finansavimo šaltinių, nei suprasti, kurios lėšos jau skirtos, kurios numatytos skirti“, – stebisi R. Račkauskas.

Dar 2019 m. Kultūros ministerija SEMC projektui skyrė 3 mln. Eur iš ES fondų. Šias lėšas Savivaldybė pelnė dalyvaudama konkurse. O pagal S. Skvernelio ir V. Šapokos pasirašytą nutarimą šiam projektui valstybė 2021 m. turėtų skirti 973 tūkst. Eur, o 2022 m. – daugiau kaip 4 mln. Eur.

Merui keistas ir B. Matelio siūlymas Vyriausybei dėl pandemijos pasekmių ekonomikai pakoreguoti finansavimo planus. Lietuvos savivaldybių asociacija mato priešingą galimybę – kaip tik ragina Vyriausybę, siekiant efektyvesnio išėjimo iš dabartinės situacijos, į infrastruktūrą investuoti kuo daugiau ir taip „užkurti“ ekonomiką.


Teisiniai viražai tęsiasi

Panevėžio savivaldybė šiuo metu yra paskelbusi viešųjų pirkimų konkursą prieš penkias dešimtis metų iškilusiam „Garsui“ rekonstruoti į modernų SEMC su požemine aikštele automobiliams ir terasa 25 metrų aukštyje.

Tačiau Valstybinė teritorijų planavimo ir statybų inspekcija (VTPSI) prieš daugiau nei savaitę kreipėsi į teismą su prašymu panaikinti Savivaldybės dar 2018-ųjų išduotą statybos leidimą rekonstrukcijai, o iki teismas priims galutinį sprendimą – sustabdyti šio leidimo galiojimą. Inspekcija motyvuoja, jog dokumentas išduotas neteisėtai.

Ta pati inspekcija anksčiau net du kartus buvo pasisakiusi, jog leidimas yra teisėtas. Paskutinį kartą tokias savo išvadas inspekcijos Vidurio Lietuvos statybos valstybinės priežiūros departamentas buvo pateikęs pernai liepą, atsakydamas į pilietinės iniciatyvinės grupės „Išsaugoti „Garsą“ skundą.
Teismas iki šiol nėra priėmęs sprendimo dėl statybos leidimo galiojimo stabdymo.
Panevėžio savivaldybė tvirtina SEMC nelaidojanti ir įsitikinusi pergale teisme.

Exit mobile version