P. Židonio nuotr.

Dėl vietų automobiliams karas tarp kaimynų

Dėl vietų automobiliams karas tarp kaimynų

Skaitytojo pasiūlyta tema

Ankšti ir automobiliais užgrūsti daugiabučių kiemai – viena opiausių senųjų miesto mikrorajonų problema, bet bandymai ieškoti išeities neretai sukiršina kaimynus.

Vienam Parko gatvės daugiabučių nusprendus savo lėšomis įsirengti nemažą automobilių stovėjimo aikštelę, sukilo jų artimiausiai kaimynai.

Kaip pasakojo Parko g. 51-ajame name gyvenantis savo pavardės nenorėjęs viešinti panevėžietis Jonas, jau kelios savaitės prie jų daugiabučio vyksta intensyvūs darbai. Gretimas Parko g. 55 namas čia įsirengia naują automobilių stovėjimo aikštelę.

Papildomos stovėjimo vietos ankštame kieme – gerai, bet kaimynų karo neišvengta.

„Prasidėjus statyboms sulaukiau daugybės šmeižto, nepasitenkinimo, grasinimų. Visokiais žodžiais bjauroja, grasina, kad apskųs ir gamtos apsaugai, ir padangas subadys.“

Z. Klingienė

Parko gatvės 55-ajam daugiabučiui įsirengus naują aikštelę, 51-ojo gyventojai guodžiasi, jog nebelieka vietų jų automobiliams statytis.

„Pati namo pirmininkė pasakė: kur norite, ten ir statykite savo mašinas. Ties pravažiavimu pro mūsų namą, kur visuomet ir statydavome, mums nebelieka vietos, nes kitaip jie negalės išvažiuoti iš savo aikštelės. Neva dabar mes turime įsirengti savo naują aikštelę“, – piktinosi Jonas.

Jam visiškai nesuprantama, kodėl kaimyniniam namui buvo leista įsirengti automobilių aikštelę tokioje vietoje.

Visą gyvenimą Parko gatvės 51-ojo namo gyventojai automobilius statydavosi po langais, pravažiuojamame keliuke. Dabar to nebegalės padaryti.

„Kai atsikėlėme čia gyventi, 55-ojo namo dar nebuvo, jis pastatytas daug vėliau. Bet kažkodėl jam atiduodamas po mūsų langais einantis pravažiavimo keliukas. Nuo kada galima privatizuoti bendrus įvažiavimus?“ – piktinosi panevėžietis.

Nepagailėję pinigų naujai, tvarkingai automobilių aikštelei, vieno Parko g. daugiabučio gyventojai sulaukė netgi grasinimų supjaustyti padangas. P. Židonio nuotr.

Sulaukė net grasinimų

Parko g. 55-ojo namo savininkų bendrijos pirmininkė Zita Klingienė neslepia, kad teko įveikti didžiules biurokratines kliūtis, kol prasidėjo realūs automobilių aikštelės įrengimo darbai.

Tačiau prasidėjus statyboms, ji sulaukė didžiulio kaimyninio namo gyventojų nepasitenkinimo.

„Prasidėjus statyboms sulaukiau daugybės šmeižto, nepasitenkinimo, grasinimų. Visokiais žodžiais bjauroja, grasina, kad apskųs ir gamtos apsaugai, ir padangas subadys“, – kai kurių gretimo namo gyventojų įtūžis stebina Z. Klingienę.

Anot jos, kaimyninio 51-ojo namo žmonės pyksta, kad nebeturės kur statyti savo automobilių, tačiau parkavimo problemą kažkaip reikėjo spręsti.

„Mes gal ir nebūtume planavę aikštelės, tačiau kai Savivaldybė sustatė ženklus, kad parkuoti automobilius tam tikrose vietose draudžiama, kitos išeities neliko. Juk ant stogo nesusikelsime. Dabar pyksta kaimyninio namo gyventojai, kad per mus jie nebeturės vietos. Bet tai jų problema, o nebe mūsų. Aikštelė įrengiama mūsų namui priskirtoje teritorijoje, nė centimetro nelendame į jų kiemą“, – teigė Z. Klingienė.

Nori gyventi patogiau

Parko g. 55-ojo daugiabučio gyventojai automobilių stovėjimo aikštelę rengia už savo lėšas, neprašydami Savivaldybės paramos.

Pirmininkės teigimu, visas šis malonumas namui kainuos apie 35 tūkst. eurų.

Numatyta įrengti 23 naujas stovėjimo vietas ir visos jos bus skirtos tik šio namo gyventojams. Planuojama įrengti ir specialius užtvarus, kad bet kas negalėtų statytis savo automobilių, taip pat įrengti apšvietimą. Jau anksčiau namas įsigijo ir vaizdo stebėjimo kameras.

„Rėkia ir piktinasi tie, kurie nieko nedaro. 51-o namo gyventojai taip pat gali įsirengti aikštelę jų namui priklausančioje teritorijoje, bet daug lengviau nieko nedaryti. Ir dar likau kalta aš, kad jie turi neveiklų pirmininką. Mūsų namo gyventojai nori gyventi patogiai ir gražiai, į tai ir investuojame“, – teigė Z. Klingienė.

Parko gatvės 51-ojo namo gyventojai piktinasi, kad kaimynams iš 55-ojo daugiabučio įsirengus naują automobilių stovėjimo aikštelę, jie nebegalės savo transporto priemonių statytis įprastinėje vietoje – pravažiavimo tarp namų keliuke. P. Židonio nuotr.

Viso miesto problema

Parko g. 51, 53-iojo namų savininkų bendrijos pirmininkas Algirdas Kazlauskas mano, kad situacija be išeities.

Jau anksčiau Savivaldybė pastatė stovėti draudžiančius ženklus prie įvažiavimo į daugiabučių ir darželio teritoriją. O dabar išdavė ir leidimą 55-ajam namui įsirengti naują automobilių stovėjimo aikštelę. Dėl to gretimų namų gyventojai neteko galimybės automobilius statyti dalyje pravažiavimo keliuko.

„Vietų automobiliams vis mažėja. Neseniai atsirado ženklai, kad draudžiama statyti ties įvažiavimu į vaikų darželį, nors dvidešimt metų visi važinėjo ir tilpo, o dabar kažkam užkliuvo. Ir dar nebegalėsime statyti savo automobilių, nes kaimynai nebeišvažiuotų iš savo naujosios aikštelės. Ir nieko padaryti negalime, nes leidimus išduoda Savivaldybė“, – kalbėjo A. Kazlauskas.

Anot pirmininko, 51-ajam namui numatytos vos kelios papildomos vietos, kurios iš esmės problemos nesprendžia. Viename namo kampe – darželis, kitame – mokykla, tad nėra techninių galimybių sutalpinti visų automobilių.

„Mūsų namas neturi vietos – įsirengus naują aikštelę, joje tilptų vos pora mašinų daugiau. Visame Panevėžyje tos pačios problemos“, – išeities nemato A. Kazlauskas.

Išeitis yra, nors nepigi

Už savo lėšas automobilių aikštelę įsirengiantis Parko g. 55-asis namas – reta išimtis Panevėžyje. Per šiuos metus Savivaldybė sulaukė tik vieno daugiabučio prašymo dėl tokios infrastruktūros.

Aikštelę įrengti vien už savas lėšas dažnai bendrijai tiesiog per brangu, o atvejai, kai prisideda Savivaldybė, įžiebia nesantaiką tarp kaimynų. Mat tuomet aikštelė tampa vieša ir joje automobilius gali statytis visi, nors mokėti tenka tik vieno namo gyventojams.

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus statybos inžinierė Ernesta Čebienė teigė, kad kiekvienam daugiabučiui detaliuosiuose planuose yra priskirta tam tikra teritorija.

Juose paprastai numatyta, kurioje vietoje galima plėsti ar įsirengti naują automobilių stovėjimo aikštelę.

„Kai bendrija aikštelę įsirengia savo lėšomis, ją galima įsiregistruoti Registrų centre kaip namo priklausinį ir tokią leidžiama užsitverti, riboti kitų transporto priemonių įvažiavimą. Tai yra tik to namo teritorija. Bet jeigu aikštelė įrengiama esamos vietoje ar prisidėjus Savivaldybei, joje jokių ribojimų negali būti“, – aiškino E. Čebienė.

Tiesa, pasitaiko išimtinių atvejų, kai daugiabučių bendrijos savo vardu įsiteisina esamas aikšteles ir uždraudžia jose kitiems statyti automobilius.

Pasak inžinierės, jeigu daugiabutis turi išsisaugojęs senuosius planus, kuriuose matyti, kad automobilių stovėjimo aikštelė priklauso būtent tam namui, tuomet išties ją galima užregistruoti Registrų centre ir šeimininkauti kaip tinkamam. Bet tokių atvejų Panevėžyje – vienetai.

„Daugiabučių gyventojai visada turi išeitį – įsirengti papildomų stovėjimų vietų patys, nes detaliajame plane paprastai tam numatyta teritorija. O jeigu tų vietų nėra numatyta ar jų per mažai, yra galimybė keisti ir detalųjį planą. Tuomet su projektiniais pasiūlymais reikia kreiptis į Savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyrių, bet detaliojo plano pakeitimus bendrijos turi apmokėti jau savo lėšomis“, – išeitį mato E. Čebienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų