P. Židonio nuotr.

Dėl vertybių paaukojo triatloną

Dėl vertybių paaukojo triatloną

Tarptautinei triatlono federacijai nusprendus į jaunių ir jaunimo varžybas įsileisti „neutralias“ Rusijos ir Baltarusijos delegacijas, Lietuva ir Panevėžys parodė tvirtą poziciją: atsisakyti Europos jaunių triatlono čempionato.

Panevėžį rugpjūčio pradžioje turėjęs sudrebinti Europos jaunių triatlono čempionatas atšaukiamas, Lietuvai kategoriškai atsisakius priimti Rusijos ir Baltarusijos atletus.
Nors toks sprendimas atima galimybę jauniesiems triatlono talentams varžytis namų arenoje, o panevėžiečiai netenka keturias dienas turėjusios vykti sporto fiestos, net neabejojama, kad šiuo atveju jokių išlygų negali būti.
Kaip informavo Lietuvos triatlono federacija, po net mėnesį trukusių derybų galiausiai priimtas sprendimas Panevėžyje planuotą Europos jaunių triatlono čempionatą atšaukti. Mat Tarptautinė triatlono federacija į jaunių ir jaunimo varžybas nusprendė įsileisti „neutralias“ Rusijos ir Baltarusijos delegacijas.
„Su šia pozicija Lietuva griežtai nesutinka ir po mėnesį trukusių diskusijų LTF valdyba vienbalsiai nusprendė prisiimti atsakomybę, atsiprašyti tarptautinės bendruomenės ir renginį atšaukti. Nenorime investuoti savo energijos, jūsų pinigų tam, kad sukurtumėme šventę valstybėms, kurios nėra pageidaujamos Europos bendruomenėje. Tikimės, kad Tarptautinei federacijai pavyks rasti valstybę, kurį apsiims šį iššūkį ir 2024 m. mūsų jaunių delegacija išvyks į Europos čempionatą“, – rašoma federacijos išplatintame pranešime.

Miestas liks be šventės

Panevėžys turi itin senas triatlono varžybų organizavimo tradicijas. Prieš keturis dešimtmečius, kai Aukštaitijos sostinėje pradėtas organizuoti pirmasis triatlonas, jos buvo penktosios pasaulyje ir tik dar po penkerių metų įkurta Europos triatlono federacija. Panevėžyje net septyniolika metų vyko ultratriatlono varžybos, devyni pasaulio čempionatai, daugybė kitų tarptautinių varžybų. Po septynerių metų pertraukos ir vėl buvo nuspręsta teikti paraišką Panevėžyje organizuoti Europos jaunių triatlono čempionatą.
„Panevėžys turi ne tik gilias triatlono organizavimo tradicijas, bet ir gražią aplinką, dėkingą infrastruktūrą. O dabar, kai centre atnaujintos visos gatvės, sutvarkyta Senvagė, idealios sąlygos rengti tiek ultratriatlonus, tiek Europos čempionatus“, – teigė pasaulio ultratriatlono čempionas, Panevėžio triatlono klubo vadovas ir treneris Vidmantas Urbonas.
Tačiau iš Pasaulio triatlono federacijos pasiekusi žinia, kad šiemet į visas Europos varžybas, kuriose varžosi jaunimas ir parolimpiečiai, reikia priimti rusus ir baltarusius, Lietuvą šokiravo.
V. Urbono teigimu, kodėl priimtas toks sprendimas, galima tik spėlioti. Jo žiniomis, Lietuvos federacija kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją dėl galimybių neišduoti vizų nedraugiškų šalių sportininkams.
„Bet tai būtų daugiau simbolinis žingsnis neįsileidžiant rusų ir baltarusių, nes šių šalių piliečiai gali atvykti per kitas šalis, pavyzdžiui, Turkiją. Jiems nėra problemų gauti vizą iš kitų šalių. Todėl Lietuvos federacija nusprendė tiesiog neberengti šio čempionato. Dėl to šiemet Panevėžyje nevyks nei Europos jaunių, nei ultračempionatas, jau septyniolika metų vykęs rugpjūčio pabaigoje, tapęs neatsiejama miesto švente“, – pasakoja V. Urbonas.

Vidmantas Urbonas. P. Židonio nuotr.

Vidmantas Urbonas. P. Židonio nuotr.

Principinė pozicija

V. Urbonas teigia nežinantis, ar bus surengtos rugpjūčio pradžioje kartu su Europos jaunių čempionatu turėjusios vykti Baltijos šalių ir Lietuvos sprinto triatlono varžybos.
„Jeigu ir vyks, tai bus nedidelės varžybos, be jokių koncertų ar pramoginių renginių, kurie lydėdavo pasaulio ar Europos čempionatus“, – pažymi panevėžietis.
Prieš septynerius metus vykusiame Europos jaunių triatlono čempionate V. Urbono treniruojama jaunoji sportininkė Evelina Tomkevičiūtė, užėmusi trečiąją vietą B finale, užkopė ant nugalėtojų pakylos, tai labai aukštas rezultatas.
„Šiemet mūsiškiai tokio lygio varžybose nebegalės pasivaržyti, tačiau leisti dalyvauti Rusijos ir Baltarusijos atstovams būtų buvę absurdiška. Ir tokios pozicijos laikosi dvylika Europos šalių“, – sako V. Urbonas.

Vertybės svarbiau

Lietuvos triatlono federacija dėl galutinio sprendimo tarėsi ir su Panevėžio valdžios atstovais. Miesto Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Justino Jasiukaičio teigimu, visi tarptautiniai sporto renginiai svarbūs ne tik Panevėžiui, bet ir Lietuvai. Tačiau šiuo atveju svarbesnės aplinkybės, dėl kurių Europos jaunių triatlonas neįvyks.
„Ir šios aplinkybės yra labai svarbios žmonėms, kurie turi tvirtas vertybines nuostatas. Tarptautinė triatlono federacija nusprendė leisti rusų ir baltarusių sportininkams dalyvauti šiose varžybose, bet mums tokia pozicija nėra priimtina. Džiugu, kad Lietuvos triatlono federacijos ir mūsų požiūris sutapo. Jau geriau visai neorganizuoti tarptautinių varžybų nei leisti atvykti Rusijos ir Baltarusijos sportininkams“, – teigė J. Jasiukaitis.

Nugalėtojų pozicija

Rugpjūčio pradžioje kartu su Europos jaunių triatlono čempionatu Panevėžyje planuotas ir Baltijos šalių bei Lietuvos sprinto čempionatai.
Pasak Lietuvos triatlono federacijos generalinio sekretoriaus Dainiaus Šimkaičio, pastarosios dvejos varžybos tikrai vyks.
„Tikėtina, kad vietoj Europos jaunių čempionato Panevėžyje bus organizuojamas Šiaurės Europos taurės etapas. Žinoma, jame nedalyvaus per trisdešimt valstybių, kiek planuota sulaukti Europos jaunių čempionate, bet manome, kad iš visos šios situacijos išeisime kaip laimėtojai – parodėme savo principinę poziciją ir deramės dėl priėmimo į Šiaurės Europos bendriją, tai mums būtų naudinga“, – teigė D. Šimkaitis.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų