P. Židonio nuotr.

Dėl valdininkų klaidų teks aiškintis teisme

Dėl valdininkų klaidų teks aiškintis teisme

Panevėžio rajono valdininkų klaida Skaistgirių kaimo žmonėms lipdo valstybės turto užgrobėjų etiketę. Padariusi viską, kad kartu su uždarytos mokyklos pastatu nebūtų pardavinėjami ir prie jo įrengti kaimui taip reikalingi sporto aikštynai, bendruomenė dabar sodinama į teisiamųjų suolą.

Tiek Europos Sąjungos, tiek ir valstybės biudžeto tūkstantinės sumos kasmet skiriamos bendruomenėms stiprinti ir didinti gyvenamosios vietos infrastruktūros patrauklumui. Net ir nedideli kaimai gali pasigirti moderniais sporto aikštynais ar vaikų žaidimo aikštelėmis.

Tačiau Panevėžio rajone esančių Skaistgirių gyventojams, prieš devynerius metus dėjusiems pastangas savo kaime turėti tokį aikštyną, dabar gresia ne tik likti prie suskilusios geldos. Bendruomenei metami kaltinimai užgrobus valstybės turtą.

Skaistgirių bendruomenei dėl jų pačių iniciatyva įrengtų sporto aikštynų dabar teks kovoti teisme.

Skaistgirių uždarytos mokyklos planuojamas pardavimas virto nesąmone. Neleidžiančią kartu parduoti stadiono, krepšinio, tinklinio aikštelių vietos bendruomenę į teismą padavęs Turto bankas teigia ginantis viešąjį interesą. P. Židonio nuotr.

Bendruomenė nenusileis

Skaistgirių bendruomenės pirmininkas Alfredas Kaminskas stebisi, kaip taip gali būti, kad atpirkimo ožka lieka kaimo bendruomenė, jeigu klaidas padarė net dvi valstybės įstaigos – Panevėžio rajono savivaldybė ir Turto bankas.

Nors, kaip dievagojasi kaimo žmonės, pastarasis pats išdavė leidimą bendruomenei savo vardu įregistruoti sporto aikštynus, dabar šioji apkaltinta valstybės turto užgrobimu.

„Teismo nebijome, bandysime ieškoti advokato, mes, kaimo gyventojai, tų teisinių žinių turime nedaug. Bandysiu kreiptis į Panevėžio rajono savivaldybės tarybą, kodėl pati Savivaldybė negina viešojo intereso“, – rankų nuleisti neketina bendruomenės pirmininkas.

Sporto aikštynai, dėl kurių likimo bus sprendžiama teisme, bendruomenės iniciatyva įrengti 2014 m. Už beveik 30 tūkst. eurų, kurių didžioji dalis buvo ES lėšos, atsirado krepšinio ir tinklinio aikštelė, naujas stadionas, dar vėliau ir treniruokliai.

Pasak A. Kaminsko, gal bendruomenės klaida ir buvo, kad jau tada nepasirūpino savo vardu įregistruoti šių aikštynų. Bet tuomet niekas net nepagalvojo, kaip tai taps svarbu.

„Pats vykdžiau tą projektą. Tuo metu bendruomenės vardu sporto aikštynų neregistravome ta intencija, kad kuo ilgiau gyvuotų mokykla, o ir nebuvo jokio tikslo. Juk naudosis ta pati kaimo bendruomenė – tiek mokyklą lankantys vaikai, tiek ir vietos žmonės“, – pasakojo A. Kaminskas.

Sužinojo atsitiktinai

Tačiau, kaip sakoma, atsitiko gyvenimas – dėl mažėjančio vaikų skaičiaus rajono valdžia nusprendė uždaryti Skaistgirių mokyklą, o pastatą perduoti Turto bankui mainais į administracines patalpas Panevėžio rajono savivaldybės pastate mieste.

Rajone uždaryta ir parduota jau ne viena mokykla. Bet prieš pardavimą atskiriama bent dalis sklypo su bendruomenės poreikiams įrengtais sporto aikštynais, vaikų žaidimo aikštelėmis ar kitais įrenginiais.

Skaistgirių atveju Panevėžio rajono savivaldybė to nepadarė. Ir, kaip tvirtina skaistgiriečiai, jų net neinformavo apie planus parduoti mokyklą su visais aikštynais.

„Tik visiškai atsitiktinai mus pasiekė informacija, kad ruošiamas planas iš mūsų viską atimti“, – sako A. Kaminskas.

Gyventojams sukilus, rajono Savivaldybė pareiškė padariusi klaidą. Ji pažadėjo tarpininkauti su Turto banku tariantis dėl galimybės sporto aikštynus palikti bendruomenei.

Skaistgiriečiai apsidžiaugė, supratę, kad Turto bankas leido bendruomenės vardu registruoti stadioną, krepšinio ir tinklinio aikšteles, netgi automobilių stovėjimo aikštelę prie mokyklos.

Tačiau neseniai juos pasiekęs laiškas, kad bendruomenė privalo šį turtą grąžinti Turto bankui, nes esą neteisėtai įsiregistravo valstybei priklausantį turtą.

„Nesuprantame, kaip įmanoma gavus Nacionalinės žemės tarnybos, Panevėžio rajono savivaldybės ir Turto banko rašytinius leidimus, Registrų centrui įregistravus pagal visus pateiktus dokumentus, atlikti savavališkus veiksmus. Neva visas mūsų įregistruotas sporto aikštynas yra mokyklos priklausinys, o ne nauja statyba, nors turime visus dokumentus, kad sporto aikštynas yra statytas naujai. Visiškas absurdas“, – piktinosi Skaistgirių bendruomenės pirmininkas.

Skaistgirių bendruomenei teisme teks įrodinėti, kad jų pačių iniciatyva už ES lėšas įrengtas sporto aikštynas turi būti paliktas bendruomenei, o ne parduotas aukcione.

Pasiūlė tris treniruoklius

Turto bankas nurodo, kad bendruomenei leidęs registruoti tik treniruoklius. Pasak A. Kaminsko, vien dėl treniruoklių bendruomenė net nebūtų pradėjusi šio kelio, mat tokius įrenginius nesunkiai galima perkelti į kitą vietą. Visai kas kita yra krepšinio ir teniso aikštelės bei stadionas.

„Kažkaip vaikiškai skamba argumentai, kad neva mums leido savo vardu užregistruoti tik treniruoklius. Nėra jokio tikslo prašyti įregistruoti treniruoklių, jeigu nesunkiai galima būtų juos tiesiog išsimontuoti ir persikelti į kitą vietą. Ne trys treniruokliai, o visas sporto aikštynas įrengtas bendruomenės iniciatyva už europines lėšas. Kokius aikštynus patys įrengėme, tuos ir įregistravome savo vardu“, – kalbėjo pašnekovas.

Į teismą Turto banko paduota bendruomenė praėjusį ketvirtadienį sušaukė susirinkimą dėl sporto aikštyno likimo.

Jame dalyvavo ir Panevėžio rajono savivaldybės administracijos vadovai, seniūnas. Tačiau, anot bendruomenės pirmininko, jokios realios pagalbos skaistgiriečiai nesulaukė.

„Mums siūlo tik valstybinį žemės sklypelį su pažadu sporto aikštyną įrengti kažkada, kažkaip, nežinia už kokias lėšas, taip kompensuojant mūsų praradimus. Tokia neaiški perspektyva mūsų nevilioja. Mes jau turime savo kampelį, tik turime už jį kovoti. Nenorime privatizuoti to žemės lopinėlio su aikštynais, tesinori, kad bendruomenės pastangomis įrengta vieta ir liktų bendruomenei“, – sakė A. Kaminskas.

Pastatas praranda patrauklumą

Keistą klaidą pati padariusi Panevėžio rajono savivaldybė dabar kilusį gaisrą bando gesinti neva bandydama ieškoti kompromiso, kad liktų patenkinti ir Turto bankas, ir Skaistgirių bendruomenė.

Administracijos direktorius Eugenijus Lunskis stebisi, kodėl jo siūlomos alternatyvos gyventojams netinka.

„Bandėme pasakyti, kad pyktis nereikia, reikia ieškoti kompromisinio varianto. Siūlėme tarpininkauti derybose su Turto banku, taip pat siūlėme įvairius kitus variantus, pavyzdžiui, atsisakyti bendruomenės vardu registruotos automobilių aikštelės. Bet niekas nenorėjo net girdėti – bendruomenė norėjo visko, ką buvo registravusi savo vardu“, – teigė administracijos direktorius.

Pasak E. Lunskio, Turto bankas teisme bandys įrodinėti, kad leidimas savo vardu registruoti aikštynus buvo duotas tik tam tikriems statiniams.

Kitu atveju parduoti planuojamas sklypas praranda patrauklumą.

„Registrų centras užregistravo bendruomenės vardu tai, kam buvo pateiktas prašymas, už perrašymą sumokėjo Savivaldybė. Visos šalys rodė geranoriškumą ir norą susitarti. Buvo šnekėta apie krepšinio aikštelę ir treniruoklius, o dėl stadiono galbūt galėtų vykti atskiros derybos. Nesusikalbėjimas kilo, nes abi šalys neprisimena, dėl ko mes susitarėme. Todėl Turto bankas padarė tai, ką ir žadėjo – bendruomenę padavė į teismą, kad nuginčytų sprendimą“, – kalbėjo E. Lunskis.

Pripažįsta klaidą

Administracijos direktorius pripažįsta: visos šios painiavos nebūtų, jeigu pati Savivaldybė būtų padariusi namų darbus.

Pavyzdžiui, prieš parduodant Berčiūnų mokyklos pastatą, pirmiausia buvo atidalyti sklypai – dalis palikta bendruomenei, o kiti perėjo į naujų savininkų rankas.

Lygiai taip pat turėjo būti padaryta ir su Skaistgirių uždaryta mokykla.

„Išėjo negerai. Pripažinome savo kaltę, bet bendruomenė jaučiasi apgauta, ir kaip pasakė, mumis nepasitiki ir į derybas neis. Gaila, nenorime pyktis, siūlėme kartu ieškoti sprendimo, bet bendruomenė apsisprendė kitaip. Demokratinėje šalyje yra teisinė sistema, kuri išklausiusi visų šalių argumentus, priims atitinkamus sprendimus“, – sakė E. Lunskis.

Kaltina pasinaudojus situacija

Turto banko Komunikacijos skyriaus vadovas Karolis Vaitkevičius teigė, kad Skaistgirių bendruomenė negalėjo registruoti kaip naujos statybos stadiono, krepšinio, tinklinio ir automobilių stovėjimo aikštelių, nes visa ši infrastruktūra priklauso mokyklai. Prieš beveik dešimtmetį jie tik buvo atnaujinti ES projektų lėšomis.

„Geranoriškai pasitikėdamas bendruomene Turto bankas davė sutikimą jai registruoti turtą – treniruoklius, įrengtus už ES lėšas. Tačiau bendruomenė, pasinaudodama situacija, kaip naują statybą įregistravo mokyklos pastato priklausinius, tai yra neteisėtai užvaldė valstybės turtą. Turto bankas viešąjį interesą gins teisinėmis priemonėmis“, – komentavo K. Vaitkevičius.

Komentarai

  • Tai kad tų klaidų kur tik nepasisuk. Pirmiausia atimt, nubaust. O turtą už kapeikas darduot saviems. Su lig kiekvienu tokiu žingsniu mes vis labiau prarandame ir taip jau seniai užmirštą pasitikėjimą valdininkais. Tik girdime premijos, paskatinimai, komandiruotės, čekiukai. Tai vis už jų ,,gerą darbą,,.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų