P. ŽIDONIO nuotr.

Dėl sugadintų gyvenimų kausis teisme

Dėl sugadintų gyvenimų kausis teisme

Milijonas eurų už tris sugadintus gyvenimus – tiek įvertino žalą jauna panevėžiečių šeima, gimus neįgaliam sūnui.

Dėl Respublikinės Panevėžio ligoninės medikų kaltės suluošinto ir praktiškai tik vegetuoti likusio berniuko šeimai po nevykusių derybų su gydymo įstaiga dėl žalos atlyginimo beliko kelias į teismą.

Nesiliaujantys priepuoliai

Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija konstatavo, kad ligoninė vaikeliui ir tėvams bendrai už šią nelaimę turėtų sumokėti 180 tūkst. eurų.

Respublikinė Panevėžio ligoninė visiškos negalios vaikelio tėvams sutiko atlyginti vos 100 tūkst. eurų.

Dabar gana makabriškos derybos keliasi į Panevėžio apygardos teismą. Neįgalaus vaikelio kančias dieną naktį matantys ir jam padėti bandantys tėvai pateikė 410 tūkst. eurų ieškinį Panevėžio ligoninei dėl neturtinės žalos, patirtos pažeidus paciento teisės, atlyginimo.

2019 metų birželio 22-oji šiems žmonėms turėjo tapti viena laimingiausių dienų, sulaukus pirmagimio Marko Jono. Tačiau tėvai niekada neišgirs jo kalbančio, nepamatys jo žingsnių. Marko Jono gyvenimas – ištisa kančia ir nuolatinės kelionės po šalies ligonines. Berniukas nevaikšto, nesėdi, nekalba, jis nemato, vaiką kankina epilepsijos priepuoliai ir daugybė kitų sveikatos sutrikimų.

Ir šiomis dienomis tėtis su pusantrų mažyliu Kauno klinikose. Pasak mamos Živilės, vaikeliui jau devynias paras iš eilės nesiliauja epilepsijos priepuoliai.

„Tai baisiau nei vaiko mirtis – matai ir nieko negali pakeisti“, – kalba iškankinta mama.

Taikus pasiūlymas

Jei ne Panevėžio ligoninės klaida – pavėluotas cezario pjūvis gimdymo metu, Živilė dabar veikiausiai džiaugtųsi visaverte motinyste.

Medikų klaidą vasarį pripažino ir Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija. Ji patvirtino, jog nelaimingai susiklosčiusį gimimą lėmė medikų veiksmai.

Tačiau komisijos posėdyje ligoninės atstovai kratėsi kaltės. Jie bandė motyvuoti, jog gimdymą priėmusi gydytoja – ilgametę darbo patirtį turinti profesionalė.

Visiškos negalios vaikelio tėvų advokato Modesto Sriubo teigimu, ligoninė nesutiko ir su jai pateiktu raštišku pasiūlymu gražiuoju užbaigti šitą reikalą, sudarant taikos sutartį ir išmokant  280 tūkst. eurų. Nors, pasak tėvų, įvertinti tam, kas išgyventa ir kiek kančios ateityje laukia suluošinto vaikelio, neužtektų ir kelių milijonų. Ligonei pateiktą nė 300 tūkst. nesiekiančią sumą nukentėjusieji netgi sutiko atgauti ne iš karto: atidedant ar dalimis.

„Nesame mes skurdžiai: turim namus, užtenka pinigų pavalgyti, Markui aprengti. Bet sūnui reikia daug ir brangios medicinos pagalbos, kad jis bent taip egzistuodamas mažiau kentėtų. Užsienyje reabilitacijos klinikos padeda panašiems vaikams, gal mūsų sūnus bent guguoti pradėtų, bet tokios procedūros kainuoja labai brangiai. Taip pat jam reikia daug vaistų, masažų, kad pragulos nesusidarytų. O ką mes išgyvename, moralinės žalos jau niekas nebeatlygins – sugadinti trys gyvenimai“, – emocijas sunkiai tramdo motina.

Živilė daug metų su vyru negalėjo sulaukti pirmagimio ir galiausiai pasinaudojo dirbtiniu apvaisinimu. Tam pora daug metų dirbo emigracijoje, bet šeimos kurti grįžo į Lietuvą. Dabar Živilė visiškai neturi galimybių dirbti – jos rūpesčio, dėmesio ir slaugos neįgaliam, nuo kitų priklausomam sūneliui reikia ištisą parą. Vienintelis šeimos maitintojas liko vyras ir jam tenka važinėti dirbti į užsienį.

Medikai tėvams neturi jokių optimistinių prognozių – mažylio būklė labai bloga.

Panevėžio apygardos teismas nagrinės ieškinį, kuriuo neįgalaus vaikelio tėvai prašo iš medikų priteisti 410 tūkst. žalos atlyginimą. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Panevėžio apygardos teismas nagrinės ieškinį, kuriuo neįgalaus vaikelio tėvai prašo iš medikų priteisti 410 tūkst. žalos atlyginimą. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Pasijuto kaltinami

„Mums jau ir patiems reikia medikų pagalbos, vartojame vaistus. Labai pykstu ant ligoninės, ji mūsų šeimą pasmerkė didelėms psichologinėms ir fizinėms kančioms ir už tai turi atsakyti“, – sako Živilė.

Tačiau medicinos įstaiga, anot Živilės, nesugebėjo jų nė atsiprašyti. Netgi priešingai. Neįgalaus berniuko mama krūpčioja prisiminusi žalos nustatymo komisijos posėdyje ligoninės atstovo pasvarstymus,  esą pora žaidė su gamta, pasitelkdama dirbtinį apvaisinimą.

„Po Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijos išvadų, kai mes pasiūlėme taikos sutartį, ligoninė sutiko sumokėti ne daugiau nei 100 tūkst. eurų“, – apstulbusi Živilė.

Šeimos advokatas M. Sriubas taip pat nustebo, kad Respublikinė Panevėžio ligoninė ne tik kad nesutiko eiti į taikesnes derybas ir ieškoti kompromiso, bet privertė nukentėjusius sutuoktinius pačius pasijusti kaltais, bendravo tik raštiškai ir oficialiai.

„Iš ligoninės vienos eilutės neigiamo atsakymo atrodo, kad ne jie nuskriaudė mano klientus, o šie juos prašydami pinigų. Taip ir nesupratome: ji nesutinka dėl kaltės ar dėl žalos“, – svarsto profesionalus medicinos teisės atstovas.

Pasenę skaičiavimai

Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija, anot jo, spręsdama dėl neturtinės žalos trims šios bylos nukentėjusiems asmenims – prie lovos visam gyvenimui prikaustytam vaikeliui ir jo tėvams – nepasvėrė visų aplinkybių. Todėl teikdamas ieškinį teismui advokatas visas jas išdėstė dar aiškiau ir plačiau.

Pasak M. Sriubo, tokių bylų praktika Lietuvoje ir žalos atlyginimas jau gerokai atsilikęs. Pavyzdžiu imti prieš 15 metų nutikę įvykiai, advokato teigimu, nebeatitinka šių dienų ekonominio pragyvenimo lygio šalyje. Augant minimaliai mėnesinei algai, jo įsitikinimu, turi būti kitaip skaičiuojamos ir tokios žalos.

„Mūsų ieškinio suma nėra paimta iš oro, ji paremta rimtais šiandienio pragyvenimo lygio paskaičiavimais, pritaikant juos prie ankstesnės tokių teismų praktikos“, – teigia advokatas.

„Iš ligoninės vienos eilutės neigiamo atsakymo atrodo, kad ne jie nuskriaudė mano klientus, o šie juos prašydami pinigų. Taip ir nesupratome: ji nesutinka dėl kaltės ar dėl žalos.“

M. Sriubas

Taikos pasiūlyme tėvų prašoma suma buvo mažesnė, anot M. Sriubo, nes tai buvo bandymas ieškoti kompromiso. O teisme papildomai dar būna tokio proceso išlaidos ir ilgi, nervus kainuojantys posėdžiai.

Panevėžio apygardos teismas poros ieškinį priėmė. Bylos šalys atsiliepimus turės pateikti per 20 dienų.

„Mes buvome nusiteikę sėstis, kalbėtis su ligoninės atstovais, bet jie tokio noro neparodė, tad procesas keliasi į teismo salę“, – sako advokatas.

Laukia sprendimo

Respublikinė Panevėžio ligoninė atsisakė komentuoti tolesnius savo veiksmus dėl teismui pateikto neįgalaus vaikučio tėvų ieškinio.

„Labai apgailestaujame, bet pakomentuoti jūsų pateiktų klausimų negalime. Gyvename teisinėje valstybėje, todėl, gerbdami šalies įstatymus ir kitą šiame teisiniame ginče dalyvaujančią pusę, tuo laikotarpiu, kol tęsiasi teisinis ginčas, Respublikinė Panevėžio ligoninė susilaiko nuo bet kokių komentarų šiuo klausimu. Kai teismas paskelbs neginčijamą sprendimą, mes jį pripažinsime ir vykdysime, tuomet ir atsakysime į visus visuomenę dominančius klausimus“, – teigė ligoninės komunikacijos specialistas Vytautas Riaubiškis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų