Šioji Laisvės aikštės prieigų vieta jau pradėjo skleisti nekokį kvapą. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Dėl smarvės šaukiasi pagalbos

Dėl smarvės šaukiasi pagalbos

 

Panevėžio centre gyvenantys panevėžiečiai lengviau atsikvėpė, kai Savivaldybė išjungė gražųjį Panevėžio fontaną. Nelaukia jie ir miesto gimtadienio ar Kalėdų eglės įžiebimo. Išskirtinės šventės centro gyventojams tapo tikra bėda: po jų daugiabučių kiemus randa apdergtus, o dėl smarvės net tenka užsiimti nosis.

Kad po švenčių Panevėžio centras tikrai lieka apdergtas, patvirtino už švarą mieste atsakingos įmonės atstovas.
Viename Laisvės aikštės daugiabučių gyvenanti Janina Dzedaravičienė pasakoja, kad dėl reikalingo tualeto problemą jaunos šeimos kėlė dar tuomet, kai Senvagės prieigose, pievelėje šalia Elektros gatvės veikė vaikų žaidimų aikštelė.
Dabar puiki vaikams žaisti skirta vieta įrengta pačioje Laisvės aikštėje.

„Tai štai mes ir matome, kaip iš tos aikštelės mamytės atveda vaikus nusilengvinti arba į mūsų kiemą, arba patupdo toje vietoje, kur galima praeiti tarp mūsų namo ir buvusio viešbučio“, – pasakojo J. Dzedaravičienė. Anot jos, nelegaliu tualetu tapusios vietos jau ėmė dvokti.

Rožyno mikrorajone gyvenanti senjorė Liuda pasakoja anūkus autobusu buvo atvežusi pažaisti ant naujojo kalniuko vaikams Laisvės aikštėje.

„Gana greit mažieji užsinorėjo į tualetą. Žinau, kad jis yra ir Vilniaus gatvėje, ir autobusų stotyje, ir turguje, bet nebejauna esu, man sunku anūkus ten nuvesti ir vėl parvesti atgal. Tad žaidimus teko nutraukti“, – kalbėjo dviejų anūkų močiutė.

Ji svarstė, kad dėl mažųjų galbūt net koks specialiai vaikams skirtas tualetas-nykštukų namelis, kokių yra mačiusi JAV, galėtų būti pastatytas kur nors ne taip toli nuo jų žaidimų vietos.

Vilniaus gatvės viešojo tualeto išorė atnaujinta, tačiau pasigendama link jo vedančių rodyklių.

Trūksta kultūros

Šiuo metu Panevėžyje įrengti trys prie miesto komunikacijų prijungti viešieji tualetai, kuriuose yra ir elektra, ir galima nusiplauti rankas. Vienas jų stovi Laisvės aikštės pašonėje, Vilniaus gatvėje netoli Dailės ir Muzikos mokyklų, antrasis – Kultūros ir poilsio parke, trečiasis – Jaunimo sode.

Viešasis tualetas taip pat pastatytas ir šalia „Ekrano“ marių, netoli Dembavos daugiabučių. Toks pat statomas ir baigiamame sutvarkyti Skaistakalnio parke.

„Jau dabar, šąlant orams, į Vilniaus gatvės tualetą vis dažniau pradėjo užeiti benamiai. Jei būtų leidžiama, jie čia, ko gero, ir apsigyventų. Atskirai įrengtose patalpose dirba pora darbuotojų. Jų darbas – ne vien palaikyti tualete švarą, bet ir stengtis, kad lankytojai per ilgai neužsibūtų. Yra buvę, kad iš tualeto išprašyti benamiams tekdavo kviesti ir policiją“, – pasakojo Savivaldybės įmonės „Panevėžio specialus autotransportas“ Miesto tvarkymo skyriaus vadovas Sigitas Vainauskas.

Vilniaus gatvėje esantis tualetas, pasak S. Vainausko, bene daugiausia lankytojų sulaukia sekmadieniais, į jį užsuka šv. Mišias Švč. Trejybės bažnyčioje lankantys tikintieji. Šiemet atnaujinta šio tualeto išorė, kitąmet bus tvarkomas vidus.

„Anksčiau, kol nebuvo sutvarkyta Laisvės aikštė, suderinę su Savivaldybe, buvome įrengę rodykles, vedančias į šį tualetą. Dabar rodyklių nebėra, teks rūpintis, kad vėl atsirastų“, – teigė Miesto tvarkymo skyriaus vadovas.
Jaunimo sodo bei Kultūros ir poilsio parkų tualetuose darbuotojai nebudi, ateina tik jų išvalyti. Vasarą abu šie tualetai dirbo nuo 10 iki 22 valandos, dabar jų darbo laikas sutrumpintas iki 19 valandos. Kadangi nuolat dirbančio asmens nėra, šie, vis dar nauji tualetai, pasak S. Vainausko, jau nemažai nukentėję nuo lankytojų. Bandyta apspardyti jų vidų, kas buvo galima pavogti – jau išnešta.

„Iš tiesų tie tualetai pastatyti pagal specialų projektą, yra antivandaliniai, juose daug kas sumontuota viduje, tad pavogti ar nuspirti sunku, bet žmonės vis viena randa, kaip apgadinti visų mūsų turtą“, – dėmesį atkreipė S. Vainauskas.

Jis apgailestavo dėl prastos kai kurių panevėžiečių kultūros. Pastarieji dergia ir tualetuose, ir kitose viešosiose vietose.

„Po švenčių, renginių, Panevėžys tikrai būna gerokai apdergtas“, – Laisvės aikštės gyventojų žodžius patvirtino S. Vainauskas.

Nestatys ant kiekvieno kampo

Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Dalius Vadluga pritarė, kad rodyklės, vedančios į Vilniaus gatvėje esantį tualetą, tikrai nuimtos, bet ši problema bus sprendžiama.

Kol kas skundai dėl tualetų trūkumo centre, pasak vedėjo, jo nepasiekė. D. Vadlugos nuomone, prispyrus reikalui, galima nulėkti į tualetą centrinėje miesto dalyje esančiuose prekybos centruose, autobusų stotyje, o organizuojant masinius renginius, jų vietose statomi biotualetai.

„Iš tiesų ant kiekvieno kampo tualetų nepristatysi. Ir kaip tada atrodytų Panevėžys? Nuskambėtume kaip tualetų miestas“, – svarstė D. Vadluga.

Ištraukia švirkštų

Panevėžio autobusų stoties administratorė Vilma Jonuškienė šiame pastate esantį tualetą pavadino tiesiog tupykla, nes „reikalą“ jame tenka atlikti ne atsisėdus, o atsitūpus.

„Pastebėjome, kad vaikai mūsų tualeto tiesiog bijo. Žiojinti anga jiems per didelė. Kai mamos liepia atsitūpti, vaikai gūžiasi, nes bijo įkristi“, – autobusų stoties tualeto darbuotojų pastebėjimus persakė V. Jonuškienė.

Visgi, anot jos, nekokie ir kai kurie tokios „tupyklos“ lankytojai.

„Kad jūs žinotumėt, ko tik valytojai neištraukia iš stoties tualeto angų! Neretas radinys tarp visų bjaurasčių, kurias šiaip jau reikėtų mesti į stovinčias šiukšlių dėžes, būna švirkštai“, – teigė autobusų stoties administratorė.

Nors stotyje yra tualetas, kad ir nepasižymintis komfortu, V. Jonuškienė teigia pro darbovietės langus dažnai matanti stoties alyvų skverelyje ir vaikus, ir suaugusiuosius, atliekančius savo reikalus. Dėl jų į alyvas braunamasi netgi dienos metu. O sutemus, pasak administratorės, tie „reikalai“ atliekami netgi tiesiog prie autobusų stoties tualeto durų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų