Dėl krūties vėžio tiriasi per mažai moterų

Dėl krūties vėžio tiriasi per mažai moterų

Pernai pagal krūties vėžio prevencinę programą pasitikrino vos 99 tūkst. iš daugiau nei 475 tūkst. atitinkamo amžiaus grupės moterų. Pasak specialistų, nors kasmet pasitikrinusiųjų po truputį daugėja, akivaizdu, kad mastas vis dar per mažas.

„Deja, moterys vis dar neaktyviai dalyvauja prevencinėje programoje dėl krūties vėžio ir delsia pagal ją nemokamai pasitikrinti dėl šios ligos. Dar kartą norime paraginti 50–69 metų moteris aktyviau naudotis galimybe kas dvejus metus nemokamai pasitikrinti dėl krūties vėžio. Joms tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vedėja Daiva Berūkštienė.

Siekdamos dar labiau paraginti žmones dalyvauti Lietuvoje vykdomose vėžio prevencijos programose, VLK ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) inicijavo projektą „Kylame į kovą su vėžiu“. Viena iš jo priemonių – trumposios SMS žinutės, kuriomis žmonės kviečiami nemokamai pasitikrinti pagal keturias vėžio prevencijos programas – storosios žarnos, prostatos, gimdos kaklelio, taip pat ir krūties vėžio.
Specialistų teigimu, krūties vėžys yra viena iš dažniausiai moterims nustatomų onkologinių ligų, tad tik reguliariai tikrinantis ir anksti diagnozavus ligą galima laiku taikyti reikiamą gydymą, išgelbėti gyvybę.
„Ankstyvosios krūties vėžio formos dažnai nesukelia jokių simptomų ir gali būti pastebėtos tik atlikus mamografiją ar ultragarsinį tyrimą. Krūtų savityra minėtų tyrimų pakeisti negali“, – tvirtina Jaunųjų gydytojų asociacijos narė, šeimos gydytoja rezidentė Joana Laima Leonavičiūtė.

Tyrimus atlieka visuose didžiuosiuose miestuose

Pagrindinis krūties vėžio programos tyrimo metodas – mamografija. Gavus šeimos gydytojo siuntimą atlikti šį tyrimą, galima iš anksto užsiregistruoti mamografijos įrenginį turinčioje gydymo įstaigoje.
Minėtą tyrimą galima atlikti tiek didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje), tiek kituose – Marijampolės, Alytaus, Utenos, Tauragės, Mažeikių, Druskininkų, Šilutės, Ukmergės, Telšių rajonų centruose. Tyrimo rezultatus moteriai praneša šeimos gydytojas, gavęs išvadas iš įstaigos, kuri įvertina minėtas mamogramas.
„Mamograma neparodo, kad moteris serga vėžiu, tačiau parodo, ar krūtyse yra pakitimų. Jie gali būti tiek gėrybiniai, tiek piktybiniai. Jei tiriant nustatoma pakitimų, moteris siunčiama konsultuotis su specialistu dėl diagnozės patikslinimo ir gydymo, tada gali reikėti atlikti papildomus tyrimus“, – sako J. L. Leonavičiūtė.
Specialistai kviečia moteris nedelsti ir kreiptis į šeimos gydytoją bei nemokamai pasitikrinti. Nė vienai moteriai už šias paslaugas mokėti iš savo kišenės nereikia, nes Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų mokėti už šias paslaugas skiriama pakankamai – šiemet net 2,3 mln. eurų.
„Net ir jaunesnės ar vyresnės nei programoje nustatytas amžiaus moterys, pastebėjusios pakitimų krūtyse, turėtų kreiptis į šeimos gydytoją. Jis įvertins sveikatos būklę ir prireikus nusiųs pasikonsultuoti pas specialistą“, – pataria D. Berūkštienė.

Lietuvoje nemokamai pasitikrinti šiuo metu galima pagal keturias vėžio prevencijos programas – prostatos, storosios žarnos vėžio, gimdos kaklelio ir krūties.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų