Komercinį kiną Panevėžyje dešimtmetį rodantis „Forum cinemas“ su prekybos centro valdytojais bylinėjasi teisme dėl galimybės dar dešimčiai metų likti toje pačioje vietoje. Nuotr. M. Garucko

Dėl kino Panevėžyje kryžiuojamos ietys

Dėl kino Panevėžyje kryžiuojamos ietys

 

Dešimtmetį Panevėžyje veikiančio kino centro „Forum Cinemas“ likimas Aukštaitijos sostinėje pakibo ant plauko. Prekybos centrą „Babilonas“ valdanti bendrovė „Gamafondas“ jį veja lauk.

Dviejų verslo įmonių įsisiūbavusį konfliktą trumpam apmalšino Vilniaus apygardos teismas. Jis patenkino prekybos centro nuomininkės prašymą pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones ir kol kas sustabdė kino teatro iškeldinimą. Galutinį žodį turės tarti Vilniaus komercinio arbitražo teismas.

Šešis kino teatrus didžiuosiuose miestuose valdantis „Forum Cinemas“ kaltina „Babilono“ valdytojus žodžio nesilaikymu. Teisybės teisme ieškantys kino rodytojai motyvuoja, jog pasibaigus patalpų nuomos sutarčiai „Forum Cinemas“ ir „Gamafondo“ atstovai sutarė dėl tolesnio bendradarbiavimo bei aukštesnių nuomos kainų. Pasirašytą sutartį išsiuntęs „Forum Cinemas“ tvirtina sulaukęs netikėto atsako – jam liepta iš „Babilono“ išsikelti iki rugsėjo 27-osios.

Suplanavo investicijas

„Forum Cinemas“ generalinio direktoriaus Arūno Baltrušaičio teigimu, kino teatras prekybos centre pradėjo veikti prieš dešimtmetį. Per visus šiuos metus su valdytoju bendrove „Gamafondas“ palaikė partneriškus ir draugiškus santykius. Šių metų rugpjūtį baigėsi patalpų nuomos sutartis ir buvo deramasi dėl jos pratęsimo. Pasak A. Baltrušaičio, derybos buvo vaisingos – sutarta dėl aukštesnių nuomos kainų ir sutarties pratęsimo dar dešimčiai metų.

„Kai aptarėme visas tolesnio bendradarbiavimo sąlygas, pasirašiau jų pačių parengtą sutartį ir ją išsiuntėme. O po savaitės sužinojau, kad „Gamafondas“ nusprendė sutartį nutraukti. Mes savo ruožtu veiklos Panevėžyje negalvojome nutraukti, suplanavome ir investicijas, ir sutartį pasirašėme. Visą šią situaciją galima traktuoti tik kaip „Gamofondo“ sutarties laužymą. Todėl buvome priversti kreiptis į teismą“, – „Sekundei“ kalbėjo A. Baltrušaitis.

Kaltina pamynus verslo etiką

A. Baltrušaičio nuomone, tokių su verslo etika prasilenkiančių žingsnių „Gamafondas“ griebėsi sulaukęs pasiūlymo vietoj dabar veikiančio „Forum Cinemas“ Panevėžyje atidaryti kitos įmonės kino teatrą. Kiek jam žinoma, į Panevėžį pretenduoja kino teatrų tinklą valdanti Estijos bendrovė „Apollo Cinemas“. A. Baltrušaičio žiniomis, su „Ogmios“ įmonių grupe, kuriai priklauso ir „Gamafondas“, estai sutarė, kad įrengs kino teatrą „Ogmios“ planuojamame statyti prekybos centre Pilaitėje, Vilniuje. Tikėtina, kad derybos vyko ir dėl atėjimo į Panevėžyje esantį prekybos centrą „Babilonas“.

„Tokių žingsnių buvo imtasi, nes ateina spekuliantai, dempinguojantys kainas.

Ta kompanija nori ateiti ne tik į Vilnių, bet ir Panevėžį. Jeigu tai vyktų kokioje Rusijoje, sakyčiau, tai norma, bet kai tas vyksta teisinėje Europos valstybėje, kur galioja ir verslo etiketas, tai nėra norminis dalykas“, – sakė A. Baltrušaitis.

„Forum Cinemas“ vadovas tvirtino, kad atvejų, kai tokiais būdais būtų atsikratoma nuomininkų, jam netekę girdėti. Kino centrai visoje Lietuvoje daugiausia veikia prekybos centruose ir save jie mato ne kaip nuomininkus, o svarbius partnerius, nes nuo sėkmingos kino teatro veiklos iš dalies priklauso ir viso prekybos centro veikla.

„Nesvarbu, su kuo mes dirbtume, visada patalpų nuomotojai buvo geranoriški. Viskas priklauso nuo požiūrio į verslo etiką ir padorumo. Teismas pritaikė laikinąsias apsaugos priemones, o tai svarbi indikacija, kalbant apie tolesnes perspektyvas. Tikime, kad arbitražas, jeigu mato verslo pasaulį taip, kaip mes, irgi priims atitinkamą sprendimą“, – iš Panevėžio trauktis nežada A. Baltrušaitis.

Kaip besibaigtų verslo konfliktas, panevėžiečiai be kino centro tikrai neliks. Sekundės archyvo nuotr.

Kaip partnerio nemato

„Ogmios grupės“ valdybos pirmininkas Arūnas Žemaitis šios situacijos nesutiko plačiau komentuoti, teigdamas, kad vyksta natūrali konkurencija. Kiek atviresnis buvo bendrovės „Gamafondas“ direktorius Pavelas Janulevičius. Jo teigimu, rugpjūtį pasibaigus sutarčiai su „Forum Cinemas“, nuomininkai išreiškė pageidavimą ją pratęsti dar dešimčiai metų. Pasak P. Janulevičiaus, to daryti „Gamafondas“ neprivalo, nes turi teisę pasirinkti savo nuomininkus.

„Sutartis buvo pasirašyta tik iš kliento pusės. Tai dar nieko nereiškia. Kad ji įsigaliotų, turi pasirašyti abi pusės. Mes jos nepasirašėme. Suprantu klientą, kad norėtų pasilikti, bet situacija yra tokia, kokia yra“, – nedaugžodžiavo P. Janulevičius.

Įmonės vadovas nenorėjo atskleisti, kas ketina įsikurti dabartinėse „Forum Cinemas“ patalpose, tačiau patvirtino, kad tai bus taip pat kino teatras.

Pasak P. Janulevičiaus, tokie pokyčiai būtini siekiant atsinaujinti ir panevėžiečiams pasiūlyti gerokai modernesnį bei naujesnį kiną. Viena iš priežasčių nepratęsti sutarties su „Forum Cinemas“, anot direktoriaus, buvo ir skandalas dėl kartelinių susitarimų, į kurį įsivėlė šis kino centras. Dar šią vasarą Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nusprendė, kad Konkurencijos taryba pagrįstai nubaudė kino teatrus valdančią „Forum Cinemas“ 1,384 mln. eurų bauda už kartelinių susitarimų sudarymą. Nustatyta, kad „Forum Cinemas“ skatindavo savo konkurentus netaikyti didelių nuolaidų pirmąsias populiariausių kino filmų demonstravimo savaites, todėl žiūrovai neturėjo galimybės įsigyti pigesnių bilietų.

„Panevėžiečiai be kino centro tikrai neliks. Kokį kitą pasiūlymą gavome, dar negaliu atskleisti, bet kaip partnerio „Forum Cinemas“ dėl įvairių jų problemų mes toliau nematome. Žinoma, dabar neturime pasirinkimo, jeigu atėjome iki teismų, vadinasi, šią situaciją spręsime teisiniu keliu“, – sakė P. Janulevičius.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų