ASOCIATYVI „SEKUNDĖS“ ARCHYVŲ nuotr.

Dėl kakučių gėlyne – prie gėdos stulpo

Dėl kakučių gėlyne – prie gėdos stulpo

Didžiulį ažiotažą žiemą surengtu performansu, pavadintu „Kakalų pavasaris“, sukėlusi Panevėžyje žinoma fotomenininkė šįkart dėmesio centre atsidūrė dėl savo šuns, reikalą atlikusio Laisvės aikštės gėlyne.

Nemalonaus vaizdo Laisvės aikštėje liudytoja tapusi panevėžietė praėjusį penktadienį su bičiule apsilankė „Dūdų vasaros“ koncerte Dailės galerijos kiemelyje, o vakarą nusprendė užbaigti maloniu pasisėdėjimu vienoje iš aikštės kavinių.

Tačiau prie staliuko lauke prisėdusių draugių nuotaika greitai subjuro.

Vaizdas supykino

Moterims prieš akis jauna pora šunį ant pavadėlio atvedė tiesiai į gėlyną, o šiam atlikus didelį reikalą, pasak panevėžietės, nuėjo taip ir nesurinkusi, ką jų keturkojis paliko tarp gėlių.

„Draugę net supykino nuo tokio vaizdo, o buvom ką tik užsisakiusios vakarienę. Abu šuns savininkai matė, ką jų keturkojis daro gėlyne, tačiau abu apsimetė besigrožintys aplinka. Kai šuo baigė, už pavadėlio jį tiesiog ištraukė iš to gėlyno ir nuėjo“, – pasakojo panevėžietė.

Ji sako pasibaisėjusi tokia nepagarba tiek aplinkiniams, tą vakarą gausiai susirinkusiems į Laisvės aikštę, tiek gėlynų prižiūrėtojams.

„Gėlynai – ne vieta šunų gamtiniams reikalams, pati ne kartą mačiau, kaip viena moteriškė savo pudeliukui leidžia kelti koją ant gėlių. Kaip jaustis tiems žmonėms, kurie tuos gėlynus prižiūri? Ar jie nusipelnė braidyti po kažkieno paliktus kakus ir ravėti šunų „pažymėtus“ augalus“, – šunų augintojų nesupratingumas stebino aikštės lankytoją.

Atpažino fotomenininkę

Pamaniusi, kad neatsakingus keturkojų šeimininkus geriausia pamokyti viešumu, panevėžietė pasakoja išdrįsusi prieiti ir porą nufotografuoti.

Nuotraukas, kuriose užfiksuota pora ir gėlyne tupintis šuo, įkėlė į socialinį tinklą.

Iš karto pasipylė tokiu poelgiu pasibaisėjusių internautų komentarai.

Galiausiai nuotraukų autorei ėmė plaukti žinutės, kad jos nufotografuota moteris – Panevėžyje žinoma fotografė Andrėja Linkauskienė, pasivadinusi AnDrea.

Simboliška, kad dar pernai žiemą fotografė su bičiule pabadė akis šunų ekskrementų nesurenkantiems panevėžiečiams: surengė skandalingą performansą – parodą iš neatsakingų šeimininkų augintinių ant sniego paliktų kakučių.

Tąkart abi moterys mieste, netoli Žagienio upelio, maždaug pusvalandį vandeniniais dažais ant sniego piešė aplink šunų krūveles ir fotografavo šitaip gimusius neįprastus paveikslus.

Juose ant sniego buvo užfiksuoti patys įvairiausi dalykai, o juos siejo esminis akcentas – visuose kūriniuose buvo keturkojų šeimininkų nesurinkti ekskrementai.

Vienur, jiems pripiešusios sparnelius, išradingos panevėžietės pavaizdavo drugelį, kitoje vietoje rudi šunų „daiktai“ virto burna ir nosimi žmogaus veide, dar kitame paveiksle – namo stogo kontūrais, gėlėmis ar net lėkštėje paliktu maistu su abipus nupieštais įrankiais.

Pačios dailininkės nė neskaičiavo, kiek pavyko sukurti tokių paveikslų, bet spėja, kad beveik dvidešimt. Nors šunų ekskrementai išties nėra malonus ir įkvepiantis dalykas, tačiau ši netradicinė paroda sukėlė tikrą sprogimą.

Laisvės aikštės gėlyną šunį įleidusi panevėžiečių pora nors ir sugrįžo surinkti, ką augintinis palikęs, vis tiek atsidūrė gėdos lentoje. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Laisvės aikštės gėlyną šunį įleidusi panevėžiečių pora nors ir sugrįžo surinkti, ką augintinis palikęs, vis tiek atsidūrė gėdos lentoje. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Nuotraukose – ne visa tiesa

Internautų nulinčiuota fotomenininkė Andrėja neslepia, kad jos keturkojis Coco savo reikalą atliko Laisvės aikštės gėlyne.

Menininkė mačiusi ir nuotraukas socialiniame tinkle, kuriose užfiksuota ji pati, jos sutuoktinis ir Coco.

Fotografė teigia, kad tai, kas matyti nuotraukose, – tik dalis istorijos.

„Ramia širdimi galiu pasakyti, kad netiesa, kuo esame kaltinami. Iš pirmo žvilgsnio gal taip ir galėjo pasirodyti. Apsižiūrėję, kad neturime maišelio, bandžiau prašyti palapinėse prekiavusių prekybininkų, bet niekas neturėjo atliekamo“, – pasakojo Andrėja.

Šuniui atlikus reikalus, pasak fotomenininkės, vyras nuėjęs iki mašinos atsinešė maišelį.

Užfiksavo vaizdo kameros

„Be galo nesmagu, kad patekome į tą gėdos lentą. Juk dar prieš metus su bičiule buvome surengusios performansą, kad atkreiptume visuomenės dėmesį į neatsakingų šeimininkų keturkojų paliekamas „dovanėles“. Savo šuns ekskrementus surenku net pievoje už miesto, kur nevaikšto žmonės. Ir Laisvės aikštės gėlyne surinkome“, – tikino Andrėja.

Fotomenininkė stebisi, kodėl žmonės pirmiausia puola kaltinti ir smerkti, nesigilindami į situaciją. O užuot priėję ir pasiūlę maišelį, puolė fotografuoti.

„Šiuo atveju nenoriu nieko įrodinėti, mano širdis rami“, – sakė Andrėja.

Ir išties, žiūrint Laisvės aikštėje įrengtų vaizdo kamerų įrašus aiškiai matyti, kaip Andrėjos ir jos vyro atvestas keturkojis nutūpia gėlyne. Jo šeimininkė užsuka į čia pat sustatytas prekybininkų palapines ir vėl grįžta prie laukiančio sutuoktinio su šunimi. Tada kažkur išėjęs vyras grįžta ir surenka gėlyne paliktas krūveles, o maišelį su turiniu išmeta į čia pat esančią šiukšlių dėžę.

Nubaudė katino šeimininką

Panevėžio savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos Daivos Svirelienės teigimu, pranešimų apie keturkojų paliekamas krūveles sulaukiama labai retai.

Dažniau skundžiamasi, kad šunys vedžiojami be pavadėlių ar į lauką išleidžiamas katinas laiptinėje palieka plaukų, iškapsto gėlynus.

„Pernai įspėjimas skirtas tik katino savininkui, kai po skundo, kad vienas išleidžiamas į lauką, paaiškėjo, kad augintinis nėra skiepytas. Dabar privaloma augintinius ir paženklinti“, – sakė D. Svirelienė.

Nustatyti tokius atvejus, kai gyvūnų šeimininkai nesurenka ekskrementų, pasak vedėjos, labai sunku. Nebent patys skundo autoriai pateikia tai įrodančius įkalčius – nuotraukas ar filmuotą medžiagą bei įvardija užfiksuotus asmenis.

Pirmą kartą nustačius pažeidimą skiriamas tik įspėjimas. Antrą kartą gali grėsti bauda nuo 120 iki 230 eurų. Atvejų, kai už tą patį pažeidimą žmogus būtų pričiuptas du kartus, nėra pasitaikę.

„Panevėžiečiai netoleruoja vairuotojų, automobilius paliekančių ant žaliųjų vejų, kitose neleistinose vietose, bet tolerancija dėl keturkojų netinkamos priežiūros gerokai didesnė. Vieni gal nemoka tinkamai pasakyti pastabos, o kiti jos priimti. Mes esame tarsi tarpinė grandis, padedanti kaimynams susišnekėti“, – teigė D. Svirelienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų