Nors Pažagieniuose jau įrengta stotelė, miesto ir rajono savivaldybės dar tariasi, kas ir kaip vežėjui kompensuos nuostolingus reisus. P. Židonio nuotr.

Dėl autobuso maršruto – derybos

Dėl autobuso maršruto – derybos

Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės derasi, kaip įgyvendinti ilgametę Pažagienių gyventojų svajonę – maršrutiniu autobusu pasiekti Panevėžį.

Nors gyvenvietę nuo miesto skiria vos puskilometris, ne vienam jis sunkiai įveikiamas.

Ne kartą Pažagienių bendruomenė kreipėsi į rajono Savivaldybę – prašė tartis su miestu dėl maršruto pratęsimo iki jų kaimo. Pastarąjį kartą tokį prašymą pasirašė apie porą šimtų gyventojų.

Savivaldybės derasi

Rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus Eugenijaus Lunskio teigimu, Pažagieniuose jau įrengta tam reikalinga infrastruktūra – 16-ojo maršruto autobusų galinė stotelė, tualetas. Anot direktoriaus, tariamasi su miesto Savivaldybe dėl bendradarbiavimo sąlygų pratęsiant maršrutą.

Jis sutinka, kad miesto vežėjo patiriami nuostoliai turėtų būti kompensuojami.

„Lyg sutarta, kad tas maršrutas miestui nebus nuostolingas – skirtumas būtų dengiamas iš rajono Savivaldybės biudžeto pagal bendradarbiavimo sutartį. Šiuo atveju esame truputį prašytojai, nes vežtų Panevėžio autobusų parkas – turime sutikti su sąlygomis“, – teigė E. Lunskis.

Ar 16-ąjį maršrutą pratęsti iki Pažagienių, galutinį žodį turės tarti miesto Savivaldybės taryba.

Šiuo metu miesto autobusai į rajono teritoriją važiuoja dar keturiais maršrutais – į Pajuostį, Molainius, Vaivadus ir Piniavą. Už šiuos maršrutus rajono Savivaldybė kol kas nemoka.

Miestui papildoma našta

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus specialistė Ina Urbonavičienė teigia, jog 16-ojo maršruto pratęsimas tebėra atviras klausimas. Tam reikia parengti bendradarbiavimo sutartį, kreiptis pritarimo į miesto Tarybą, suderinti kompensacijos apskaičiavimo metodiką.

Pasak specialistės, tai būtų jau penktas miesto autobusų maršrutas į rajoną. Už keturis jų rajonas nekompensuoja, nors to, pasak I. Urbonavičienės, ir buvo prašyta. Visus vežėjo patiriamus nuostolius dengia miesto Savivaldybė iš savo biudžeto.

„Miesto Savivaldybė vežėjui – Autobusų parkui – kas mėnesį sumoka didžiules kompensacijas už patiriamus nuostolius teikiant visuomenei vežimo paslaugas. Manome, kad ta našta kažkiek turėtų dalytis ir rajono Savivaldybė“, – sako I. Urbonavičienė.

Anot jos, dabar tariamasi dėl vieno maršruto kompensavimo, o miesto maršrutiniuose autobusuose įdiegus elektroninio bilieto sistemą bus keliamas klausimas ir dėl likusių.

Ilgametė svajonė

Gyventojų bendruomenės „Pažagieniai“ pirmininkė Elena Stanienė tvirtina, kad autobusas priemiestinei gyvenvietei labai reikalingas.

„Kai gyventojai pamatė, kad jau įrengtos stotelės, vis klausia: kada, kada, kada? Jeigu matytumėte, su kokiais krepšiais moterys pareina iš parduotuvės mieste! Ne visi turi automobilius. Pažagieniuose gyvena daug vienišų, senų žmonių“, – sako pirmininkė.

Dabar Pažagienių gyventojai iš miesto namo keliauja per privačią pievą. Bendruomenė pusiaukelėje netgi pastatė suoliuką pailsėti.

„Atrodo, kad puskilometris nuo miesto nėra toli, bet takelis per pievą, vieta atvira – ir vėjas, ir lietus, pareiti žvarbu, šalta. Mums autobusas labai reikalingas, tai sena Pažagienių svajonė“, – kalbėjo E. Stanienė.

Be to, anot jos, kelionė pėsčiomis iš miesto nėra saugi, yra pasitaikę ir užpuolimų.

Pasak bendruomenės pirmininkės, nemažai kaimo vaikų lanko mieste būrelius, treniruotes. Ji pati savo jauniausios dukros pradinukės neleidžia į „Žemynos“ progimnazijos baseiną vien dėl to, kad negali vežioti automobiliu, o autobuso nėra.

E. Stanienė neabejoja, kad autobusas turės keleivių, vis dėlto ne tiek, kad vežėjui apsimokėtų sukarti kelią iki Pažagienių.

„Maršrutas bus nuostolingas, bet valstybės mastu dar ne tiek išmėtoma pinigų, o čia pagerintų gyvenimo sąlygas paprastiems žmonėms, kurie negali įsigyti automobilio, neturi vairuotojo pažymėjimo“, – pabrėžė bendruomenės pirmininkė.

Viltis – „Rail Baltica“

Aplinkui Panevėžį yra ir daugiau priemiestinių gyvenviečių, iki kurių miesto autobusai neatvažiuoja. Pasak E. Lunskio, į Velžį, Trakiškį, Berčiūnus ir kitus priemiesčius veža rajono Savivaldybės samdyti vežėjai. Direktoriaus teigimu, po karantino keleivių sumažėjo, vežėjų nuostoliai padidėjo, tad teko retinti jų keliones.

Berčiūnų bendruomenės pirmininkė Jolita Verikienė pasakoja, kad ir jų kaime būta svarstymų prašyti pratęsti miesto autobuso maršrutą.

„Gal kai geležinkelio „Rail Baltica“ vėžė bus atidaryta, bus didesnis žmonių srautas, tada gal ir autobusai dažniau kursuos“, – viliasi J. Verikienė.

Dėl miesto autobuso maršruto pratęsimo į rajono Savivaldybę prieš kurį laiką yra kreipęsi ir velžiečiai. Tačiau, anot bendruomenės „Velžys“ pirmininkės Virginijos Stundžienės, tam neskirta lėšų.

„Gerai būtų, kad autobusai nors prorečiai važiuotų. Tiems, kurie neturi automobilių, nuvykti į miestą ir grįžti nėra labai patogu“, – sako V. Stundžienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų