Nuotr. pexels.com

Dažniausiai kylantys klausimai renkantis elektros energijos tiekėją

Dažniausiai kylantys klausimai renkantis elektros energijos tiekėją

Dažnas pradėdamas domėtis elektros energijos tiekėjais sutrinka: visa informacija nauja, daug sąvokų atrodo nesuprantamos. Tad pateikiame trumpus dažniausiai kylančių klausimų paaiškinimus.

Kodėl elektros kaina paskutiniu metu kyla?

Dabartinį elektros energijos kainų augimą daugiausia lėmė brangusios dujos, kurių poreikis po pandemijos dėl greitai atsigaunančios ekonomikos stipriai išaugo visame pasaulyje, pirmiausia Kinijoje, JAV, o vėliau ir Europoje. Elektros kainos stipriai augo visoje Europoje, ne tik Lietuvoje, ir tai niekaip nėra susiję su antrojo liberalizavimo proceso įgyvendinimu, kai nepriklausomą elektros energijos tiekėją turi rinktis didžioji dalis Lietuvos namų ūkių.

Dujų kainą rinkose nuo praėjusių metų rudens į viršų tempė geopolitiniai veiksniai (Rusija ribojo dujų pasiūlą Europai) bei prieš mėnesį įvykusi Rusijos ir Ukrainos karinio konflikto eskalacija. Europos Sąjungoje dujos sudaro išties nemažą dalį visoje elektros gamybos struktūroje. „Ourworldindata“ duomenimis, 2021 m. Lietuvoje 34 proc. elektros buvo pagaminta iš dujų, Italijoje pernai 48 proc. elektros buvo pagaminta iš dujų, Latvijoje – 38 proc., Nyderlanduose – 44 proc. Tolesnė dujų kainų dinamika nemaža dalimi nulems ir elektros kainų dinamiką Lietuvoje, taip pat kitose ES valstybėse narėse.

Kodėl visuomeninis tiekėjas elektrą tiekia pigiau nei nepriklausomi?

Kainos skirtumas atsiranda dėl skirtingo kainos nustatymo modelio. Visuomeninio tiekėjo kaina yra nustatoma pagal istorinį praėjusių 12 mėn. kainos elektros energijos biržoje vidurkį. Kai buvo nustatoma šiuo metu galiojanti visuomeninio tiekėjo elektros kaina, biržoje elektra kainavo mažiau. Tad visuomeninis tiekėjas šiandien vartotojams elektrą parduoda pigiau, nei perka, o susidaręs skirtumas bus kompensuojamas per papildomą elektros kainos dedamąją ateinančiais metais. Tuo metu nepriklausomi tiekėjai kainą nustato pagal realią elektros energijos biržoje egzistuojančią kainą ir ją fiksuotos kainos klientams peržiūri sutartyje numatytu periodiškumu. Kainos elektros energijos biržoje šiuo metu muša rekordus.

Kaip pasirinkti: dvi laiko zonos ar viena laiko zona

Visi elektros energijos planai gali būti vienos, dviejų arba keturių laiko zonų ir nuo to priklauso elektros energijos kaina. Vienos laiko zonos tarifas visu paros metu išlieka toks pats, dviejų – skaidomas į dieninį ir naktinį. Žiemos laiku dieninis tarifas taikomas darbo dienomis nuo 7 iki 23 valandos, vasaros laiku – nuo 8 iki 24 valandos. Naktinis tarifas žiemos laiku taikomas darbo dienomis nuo 23 iki 7 valandos, vasaros laiku – nuo 24 iki 8 valandos ir visą parą savaitgaliais tiek žiemos, tiek vasaros laiku.

Jei jau dabar už elektrą mokate dviejų laiko zonų tarifu, tai sužinoti nebus sunku – reikės tik peržvelgti pastarųjų metų rodmenis ir juos palyginti. Specialistų teigimu, jei bent 30 proc. elektros suvartojate naktimis ir savaitgaliais, dviejų laiko zonų tarifas jums yra tinkamesnis. Išsirinkti tarifą padės ir savo įpročių, dienotvarkės įvertinimas. Jei namo grįžtate tik vakarais, prietaisus kraunate naktimis, skalbiate savaitgaliais – palankesnis dviejų laiko zonų tarifas. Jei dirbate iš namų ir tuo pat metu ruošiate valgį, skalbiate, o savaitgalius leidžiate ne namuose arba dirbate naktimis ar savaitgaliais – naudingesnis vienos laiko zonos tarifas.

Ką reiškia stabilūs, fiksuotos kainos elektros energijos planai?

Stabilūs, arba kitaip fiksuotos kainos, planai yra pastovios kainos planai, kai elektros kaina fiksuojama 6, 12, 24 ar daugiau mėnesių. Juos reikia rinktis pagal savo elektros energijos suvartojimą, pavyzdžiui, „Perlas Energija“ siūlo tris fiksuotos kainos stabilius planus: „Standartinis“ – tiems, kas vidutiniškai sunaudoja iki 190 kWh per mėnesį (arba moka iki 32 Eur už. mėn), „Namai“ – sunaudojantiems 190–600 kWh per mėnesį (maždaug 33–97 Eur už mėn.) ir „Namai Plius“ – sunaudojantiems daugiau nei 600 kWh per mėnesį (daugiau nei 97 Eur už mėn.). Šių planų kainos esamiems klientams įprastai peržiūrimos ir keistis gali du kartus per metus – sausį ir liepą.

Ką reiškia biržos, arba kintamos kainos, planai?

Elektros energijos birža yra platforma, kurioje elektros gamintojai prekiauja elektra su elektros tiekėjais. Rinkdamiesi stabilų planą, renkatės elektros energiją, kurią „Perlas Energija“ iš biržos įsigyja už fiksuotą įkainį; rinkdamiesi biržos planą, elektros energiją gaunate už tuo metu biržoje egzistuojančią realią kainą. Tad pasirinkus vieną iš biržos planų, elektros kaina keičiasi kiekvieną mėnesį. Vieną mėnesį galite mokėti pigiau ir mažiau nei pasirinkus stabilų planą, vis dėlto prisiimate riziką, kad kitą mėnesį kaina biržoje bus aukštesnė nei stabilių planų siūloma kaina ir mokėsite daugiau. Biržos planai yra tinkamiausi tiems vartotojams, kurie stebi elektros energijos rinkos pokyčius, dinamiką ir domisi birža.

Kas yra žalioji energija?

Dauguma elektros tiekėjų siūlo klientams rinktis žaliąją energiją, kuri dažniausiai kainuoja brangiau. Žalioji energija yra gaminama saulės, vėjo ar vandens jėgainėse ir yra kur kas naudingesnė mūsų planetai, ekologiškesnė.

Kas yra pastovioji ESO dedamoji?

Siūlomuose „Perlas Energija“ planuose yra numatyta pastovioji ESO (Energijos skirstymo operatoriaus) mėnesinė kaina. Ši kainos dedamoji dalis čia yra todėl, kad nepaisant elektros energijos rinkos liberalizavimo, ESO ir toliau užsiims elektros energijos persiuntimu, prižiūrės skirstomuosius tinklus: rūpinsis, kad jie būtų patikimi, efektyvūs, šalins tinklų gedimus bei užtikrins naujų klientų prijungimą.

Elektros tiekimo planą reikia rinktis pagal per mėnesį sunaudojamos elektros energijos vidurkį. Kaip jį apskaičiuoti?

Jei iki šiol atsiskaitinėjote internetu, galite vidurkį pasitikrinti internetinėje savitarnoje; jei ne – tuomet sudėkite dvylikos mėnesių suvartotą elektrą (ją rasite savo atsiskaitymo knygelėje) ir padalinkite gautą skaičių iš dvylikos. Tuomet gausite metų sunaudotos elektros energijos vidurkį. Norėdami sužinoti, kiek jums mėnesiui kainuos elektra, šį vidurkį padauginkite iš vienos kWh kainos, kuri nurodyta „Perlas Energija“ plane.

ELEKTROS KAINOS, GALIOJANČIOS LAIKRAŠČIO PUBLIKAVIMO DIENĄ

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų