Šiuo metu šeima glaudžiasi nuomojamame dviejų kambarių bute ir ieško didesnio. Pagalbos prašymu Grinevičiai pasidalijo ir socialiniame tinkle, tačiau jų pastangos vaikams surasti erdvesnius namus kol kas bevaisės, o socialinio būsto tektų laukti ne vienerius metus.
Poros gyvenimas apsivertė šią vasarą, kai netikėtai mirė Milgutės vyresnioji sesuo. Vos 31-erių moters gyvybė užgeso po kraujo užkrėtimo. Sesuo jau kurį laiką savo organizme nešiojo kaspinuotį. Uždelstas gydymas tris vaikus paliko našlaičiais.
„Sesuo tinkamai nesirūpino savimi. Liga progresavo, kol pažeidė visą organizmą. Taip išplito, kad gydytojai jau buvo bejėgiai padėti. Organizmas buvo per daug nusilpęs“, – pasakojo mirusiosios sesuo.
Milgutė neslepia, kad sesuo kartu su vyru piktnaudžiavo alkoholiu, jų šeima buvo prižiūrima socialinių darbuotojų. Kiek galėdavo, jai padėdavo artimieji, bet sesuo ne visada norėdavusi tą pagalbą priimti. Jau du kartus iš jos buvo paimti vaikai – abu kartus laikiną globą jiems suteikė Milgutės šeima.
„Socialinės darbuotojos puikiai mane pažįsta, nes kas ne taip, visada kreipdavosi į mane. Ir prieš tą lemtingą dieną sulaukiau skambučio iš socialinės darbuotojos, ji manęs klausė apie sesers sveikatą. Pagalvojau, kad gal juos pasiekė netiksli informacija, nes dar prieš porą dienų bendravau su seserimi, sakė, kad viskas gerai. Bet ji staiga paniro į komą“, – pamena M. Grinevičienė.
Anot Milgutės, atvykę socialiniai darbuotojai sesers draugą rado neblaivų. M. Grinevičienės teigimu, daugiau vaikai nieko neturi – tėtis turi priklausomybių, viena jos sesuo pati dar vaikas ir auga su tėvais, kita gyvenimą kuria Olandijoje. Vieninteliais galimais globėjais liko tik Milgutė su vyru.
„Net nešovė mintis, kad galėčiau sesers vaikus palikti globos namuose. Vyresniuosius nuo gimimo padėjau auginti, kai dar visi gyvenome pas tėvus. Vėliau nuolat palaikėme glaudų ryšį. Tai ir mano kraujas. Kaip aš galėčiau leisti, kad jie augtų vaikų namuose? Tuo labiau kad jie yra trys, kitų globėjų vargu ar rastų“, – kalbėjo M. Grinevičienė.
Po tokio sprendimo jos pačios ir vyro gyvenimas apsivertė aukštyn kojoms. Šiuo metu vaiko auginimo atostogose esanti panevėžietė kiekvieną dieną privalo susiplanuoti minučių tikslumu.
„Mūsų gyvenimas pasikeitė 180 laipsnių kampu. Laiko sau beveik nelieka, visas jis ištirpsta namų ruošoje, o parodyti, ką nuveikiau per dieną, taip ir nėra. Berniukai labai aktyvūs, o ir mažieji reikalauja dėmesio, nėra lengva. Kita vertus, praėjo tik du mėnesiai, viskam reikia laiko“, – kalbėjo dabar jau penkių vaikų mama.
Milgutės teigimu, gyvenimas jų namuose trims sesers berniukams nebuvo visiškai svetima patirtis, tačiau anksčiau tai buvo tik laikinas sprendimas.
„Patys vaikai jau buvo pripratę, kad esant krizinei situacijai šeimoje jie apsigyvena pas mus. Mamos mirtis jiems didelė trauma. Vis drąsinome, kad jų vienų nepaliksime, kartu būsime stiprūs ir galėsime įveikti visas bėdas“, – kalbėjo M. Grinevičienė.
Už palaikymą ir pagalbą ji labai dėkinga ir savo vyrui Arendui. Jis, tik sužinojęs apie ištikusią nelaimę, pats nuvažiavo ir parsivežė berniukus į nuomojamus namus. Kai tik turi laisvo laiko, leidžia jį su vaikais. Pasiima juos į žvejybą, netgi kartu remontuoja mašiną.
„Sesers vaikai mano vyrą pažįsta jau seniai, visuomet laukdavo, kol atvažiuos dėdė Arendas. Gal todėl jiems iš karto pavyko rasti bendrą kalbą. Žinoma, jis griežtesnis ir reikalauja tvarkos, laiku paruošti pamokas, bet daug su jais bendrauja, randa bendrų užsiėmimų. Kol savaitgalį buvau viena namuose su mažyliais, jis didžiuosius pasiėmė paplaukioti valtimi. Manau, mums visiems pavyks sutarti“, – kalbėjo Milgutė.
Nors pagausėjus šeimai tenka dar labiau skaičiuoti pinigus, sutuoktiniai stengiasi, kad jų liktų ne tik maistui ir mokesčiams, bet ir pramogoms, kad vaikai kuo daugiau pamatytų ir suvoktų, jog gyvenimas nėra tik juodas. Tačiau didžiausia šios šeimos siekiamybė ir svajonė – išsinuomoti erdvesnį būstą. Šeima skaičiavo, jog jiems reikėtų keturių kambarių buto ar namo dalies mieste arba netoli jo, kad vaikams būtų patogiau. Pasak Milgutės, septyniems žmonėms dviejų kambarių bute ankštoka – mažesniame kambarėlyje glaudžiasi pati su vyru ir abiem savo vaikais, o mirusios sesers atžaloms užleido didesnį kambarį, kuriame telpa tik dviaukštė lova, sofa ir rašomasis stalas. Reikėtų ir drabužių spintos berniukams, tačiau šios tarp baldų jau nebeįspraustų.
„Nuoma didelė, o kur dar mokesčiai. Laukia žiemos sezonas – visiems reikės striukių ir batų, bet kaip nors išsisuksime. Namuose septyniese darosi labai ankšta, vien kiek daiktų padaugėjo, net mažosios žaislų teko atsisakyti, kad sutilptume. Labai norisi kiek didesnės erdvės“, – kalbėjo moteris.
Ne vienoje socialinio tinklo „Facebook“ grupėje ji pasidalijo skelbimu, kad ieško keturių kambarių buto ar namo dalies, bei trumpai nupasakojo savo situaciją. Nors skelbimai išties sulaukė daug peržiūrų, tačiau kol kas niekas šeimai tinkamo varianto nepasiūlė. Atsirado vienas kitas siūlymas nuomotis trijų kambarių butą, tačiau, anot Milgutės, vienas papildomas kambarys jų neišgelbėtų.
„Vienas vyras pasiūlė keturių kambarių butą, bet vėliau persigalvojo. Gal išsigando, kai pasakiau, kad turiu penkis vaikus. Jo reakcija buvo „oho. Norėčiau, kad būtų ne daugiau kaip du“. Gal galvoja, kad jeigu jau daugiavaikė šeima, gali kilti bėdų? Bet mes tikrai labai tvarkingi, žalingų įpročių neturime“, – patikino M. Grinevičienė.
Kol kas nuosavo būsto šeima įsigyti negalėtų. Pasak Milgutės, bankas taip pat nesuteiktų paskolos. Šiuo metu vaiko auginimo atostogose esanti panevėžietė abejoja, ar greitu metu galės grįžti į darbą. Nors mažiausias šeimos narys jau kitą rugsėjį pradės lankyti darželį, tačiau suderinti darbą ir gausios šeimos mamos pareigas sunkiai pavyktų.
„Manau, grįžti po motinystės atostogų į darbą gali būti nerealu, nes niekas man nepritaikytų darbo grafiko, palankaus auginant tokį būrį vaikų. Gal kai mažylis pradės lankyti darželį bus lengviau, bet žinant, kaip vaikai serga, abejoju, ar mane kas laikys darbe, jeigu nuolat būsiu priversta imti nedarbingumo pažymėjimą. Gal tuos metus galėčiau išnaudoti kitaip – pati eičiau mokytis“, – svarsto Milgutė.
Iš savivaldybių pagalbos šeima irgi nesitiki sulaukti. Ji pati su vaikais registruota Panevėžio rajone, o vyras – mieste.
„Panevėžio rajono savivaldybė neturi ką pasiūlyti, o miesto pirmiausia patarė susitvarkyti nuolatinę globą. Tai užtruks mažiausiai metus. Tik tada galėsime stoti į eilę socialiniam būstui gauti, bet ir prieš mus laukiančiųjų nemaža eilė. Kol kas vienintelė mūsų galimybė – rasti išsinuomoti didesnį būstą“, – pasakoja M. Grinevičienė.
Aldona Čiegytė
Panevėžio rajono savivaldybės Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėja
Sudėtinga būtų pasakyti, ar ši šeima galėtų gauti socialinį būstą ir kaip greitai. Bent jau šiuo metu tokio dydžio būsto pasiūlyti negalime.
Kitas dalykas, šeima pirmiausia turėtų pateikti dokumentus bei turto deklaraciją. Galbūt pagal gaunamas pajamas jiems nepriklausytų socialinis būstas. Bet vėlgi – ne visos pajamos, pavyzdžiui, vaikų pinigai, skaičiuojamos prie šeimos pajamų. Labai daug niuansų yra, atsakyti konkrečiai būtų galima tik žinant šeimos situaciją.
Rasa Rimšienė
Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė
Stoti į eilę socialiniam būstui gauti šeima gali ir dabar, jeigu pajamos leidžia pretenduoti į socialinį būstą. Pagal įstatymą išimtis taikoma šeimoms, kurios augina penkis ir daugiau vaikų ar įvaikių, kuriems nustatyta nuolatinė globa. Kai taps nuolatiniais šių trijų vaikučių globėjais, gali tikėtis socialinį būstą gauti išimties tvarka – greičiau nei įprastai. Jeigu atsilaisvintų trijų ar keturių kambarių būstas, pirmiausia siūlytume šiai šeimai.
Bet jie gali ir dabar laukti bendroje eilėje. Tik retai kada atsilaisvina trijų ar keturių kambarių butai. Jų ir nuperkama rečiau, nes išlaikymas būna brangesnis.
Jeigu jaunai ir tvarkingai septynių asmenų šeimai turite išnuomoti keturių kambarių butą ar namo dalį Panevėžyje arba aplink jį, Milgutė ir Arendas lauktų pasiūlymų tel. 8 624 35340.
Komentarai
Mano sesuo su penkiais vaikais telpa ir 1 kambario bute.
Yra pakankamai šeimų, kurie užaugintu,išmokintų kaip turi būti ,nereiktų jokių priemokų,nebūtų ir problemų.Bet mūsų valdininkų sprendimai kitokie.Tie vaikai augs skurde ir varge.Jiems gi tų vaikų neduos.Mamos augantiems vaikams pasimiršta.Reikalingi skandinaviški sprendimai.
Su pagarbą. Čia rašinėja tokie, kurių artimųjų vaikai auga valdiškuose namuose ar pas globėjus ( tokių pilna, kurie nusisuka nuo artimųjų vaikų). Stiprybės jauniems tėvams. Jei mūsų įstatymai senai nusigręžė nuo pagalbos šeimoms, tai visiškai teisingai jaunuoliai elgėsi ( kaip ir dėl pagalbos). Pas mus geriau partijos rinkimams pinigus švaistys, negu nors vienai šeimai galėtų padėti ateitį sukurti nupirkus bustą.
Nerukymas dar nėra žalingų įpročių neturejimas, tam reikia nevartot ir kitų dalykų,iš tragedijos daroma nauda sau, socialiniai tevus myrusios lanko del netvarkytu kapų kai tuo tarpu mama geriau bambali sutvarkis nei dukros kapą. Baisi tragediją ir yra lietuvoje daugiavaikių šeimų kurioms tikrai reikia pagalbos auginant MAŽUS vaikus
Visi vaikai yra skirtingi,ir su savais poriaikiais,taip kad nelyginkite.
Malonus Pilieti! Ar jus bendraujate su jais,ar juos pažystate kad taip sakote?Ar jus nors ka nors gero esate padares ka daro ši šeima??ar padarėte ka nors kad jei padėtumete?? Taip kad tokiu dalyku nešnekėkite,kaip jus galite teikti kad jie jiesko naudos!?taip iseina jusu teigymu vaikai yra nauda. Jus save pastatykite i tokia pozicija,tikrai geriau nepasielgsite. Laidoti liežuvi yra geriausia,aišku nei padaryti kaska gero. Geros jums dienos.
Visu pirma autore galetu susitvarkyti savo gyvenima, o neziureti kaip kiti gyvena. Pries kazka sakydami gal visu pirma paziurekime i save. Kiekvienas mandrus teisti kita nezinodami situacijos.
Mielas-a Pilietis. Ar jus esate tos šeimos gyminatis-ė, kad taip kalbate apie ja? Kodėl sakote kad ji nori tik naudos? Kodel žmonės linke apkalbėti kitus nežinodami tikros situacijos?? Kokia teise jus turite šmeižti tos moters Mama? Ar jusu gyvenimas yra rožėmis klotas? Tikrai manau kad Ne!!! Pabukite tos moters vietoje, abejoju ar pavyktu ištverti ir išlaikyti tiek vaikučiu,skirti kiekvienam dėmesio meilės ir šilumos. Jei jums gyvenimas susiklostė gerai, nereiškia kad visiems taip pasiseks. Ir išvis ji neprašo asmeniškai jusu kažko. Ji tik nori kad vaikams nieko netruktu, Ji stengiasi dėl vaiku gerovės ir ateities. Labai tikiuosi jus neturite dar vaiku… Nes tevai turetu suprasti tokia situacija(nelaime šeimoje)… O jusu mastymas yra vien negatyvas… Suprantu, visada atsiras zmoniu kuriems kažkas neitiks ir nepatik. Bet tokiu atveju geriau nesakykite nieko… Galėčiau tikrai padėčiau šiai šeimynai.
Sekmės ir stiprybės jums.