I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Daugiau kaip pusei tūkstančio kandidatų rinkimai baigėsi neprasidėję

Daugiau kaip pusei tūkstančio kandidatų rinkimai baigėsi neprasidėję

Antradienį Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė išbraukti iš rinkimų sąrašų maždaug pusę tūkstančio kandidatų į savivaldos rinkimus.

VRK duomenimis, iš daugiau kaip 14 tūkst. pretendentų, maždaug 500 kandidatų pareiškiniai dokumentai pateikti neteisingai – dalis politikų nepateikė privačių interesų, turto, pajamų deklaracijų, dalis nepateikė savo nuotraukų bei biografijų.
Daugiausiai kandidatų prarado Tautos ir teisingumo sąjunga. Per 150 šios politinės jėgos kandidatų pateikė netvarkingus dokumentus VRK – dešimtys partijos politikų vietoje savo nuotraukų VRK pateikė ramunių, kaktusų, vyno taurių, gamtos peizažų nuotraukas, didžioji dalis neužpildė kandidatų biografijų.
Iš rinkimų išbraukti ir beveik 70 Darbo partijos kandidatų, per keturiasdešimt partijos „Laisvės ir teisingumo“, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS), beveik keturios dešimtys Lietuvos žaliųjų partijos kandidatų.
VRK duomenimis, 67 Darbo partijos kandidatai netinkamai pateikė pareiškinius dokumentus savivaldos rinkimams. „Darbiečių“ vardu kalbėjusi partijos pirmininko pavaduotoja Alicija Ščerbaitė posėdžio metu tikino, jog VRK turėjo informuoti partiečius apie spragas pateiktose paraiškose. Be to, jis pastebėjo, kad dalis kandidatų ištaisė padarytas klaidas ir pateikė tvarkingus dokumentus bei nuotraukas.
„Norėtumėm, kad VRK apsispręstų ir duotų tokią teisę (pašalinti trūkumus – ELTA). Suprantu, kad jau liko mažiau nei 65 dienos iki rinkimų ir tos 65 dienos iki rinkimų kaip tik atitiko gruodžio 31 d., bet tuomet nebuvo kalbos apie partijų pareiškinius dokumentus ar kandidatų pareiškinius dokumentus. (…) VRK turėjo suteikti teisę pašalinti tuos trūkumus“, – kalbėjo A. Ščerbaitė.
Daugiau kaip keturios dešimtys partijos „Laisvė ir teisingumas“ kandidatų taip pat užpildė dokumentus su spragomis. Jiems atstovavęs partijos pirmininko pavaduotojas Vydūnas Sadauskas atkreipė dėmesį, jog politinė jėga komisijai pateikė visus raštiškus paaiškinimus dėl susiklosčiusios situacijos. Be to, jo manymu, rinkimų kodeksas nenumato biografijų pateikimo būtinybės.
„Tik ketvirtadienį sužinojome, kad yra 7 savivaldybių atstovai, kurie gali būti neregistruojami kaip kandidatai į rinkimus – iš kurių Visagino skyrius, praktiškai visas sąrašas dėl biografijų duomenų neužpildymo“, – kalbėjo V. Sadauskas.
Lietuvos žaliųjų partijai atstovavusi buvusi VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė taip pat teigė, jog partija pateikė VRK situacijos paaiškinimą raštu – tiek dėl neteisingai pateiktų nuotraukų, biografijų. Liberalus atstovavęs Andrius Pakarevas taip pat prašė VRK nebraukti iš rinkimų kandidatų, nepateikusių savo biografijų.

Biografijų nepateikė 3 proc. kandidatų

Pasak VRK nario Maksimo Reznikovo, beveik 4 proc. kandidatų padarė klaidų savo paraiškose, tačiau iš jų 3 proc. nepateikė biografijų. Todėl daugumos komisijos narių neįtikino partijų atstovų pateikti argumentai dėl neva pernelyg sudėtingos dokumentų pateikimo sistemos. Anot komisijos narės Ingos Milašiūtės, absoliuti dauguma kandidatų paraiškas pateikė tvarkingai, todėl, jos manymu, komisijos sukurta dokumentų pateikimo sistema neturėtų keistis.
„Pareiškinius dokumentus pateikė 14 079 asmenys. Šiandien mes kalbame, štai posėdžio metu, apie keletą išbraukimų – apie 510-515 žmonių. Kai girdisi argumentas, kad sistema neatitiko kažkieno lūkesčių, juos klaidino ir panašiai, tai noriu pabrėžti, kad daugiau kaip 13 500 asmenų sistema nesuklaidino ir jie pateikė užpildytas biografijas“, – aiškino VRK narė I. Milašiūtė.
„VRK paliko laisvę kandidatui pildyti, kiek plačiai jis apie save nori įdėti duomenų. Nebuvo įdėta kažkokios žvaigždutės, kad privaloma tą ar aną užpildyti, bet buvo labai aiškiai suformuluotas teiginys – užpildykite reikiamus laukus“, – kolegei antrino komisijos narė Laura Martinaitytė.
Visgi, pora VRK atstovų atkreipė dėmesį, jog komisija galėjo tinkamiau užtikrinti tinkamus saugiklius, kurie leistų kandidatams teisingai užpildyti pareiškinius dokumentus.
„Ar mes kaip rinkimų organizatoriai padarėme viską, kad kandidatai pateiktų visus biografijos duomenis? (…) Taip pat atsakomybės proporcingumo klausimas – ar kandidatų neregistravimas yra proporcinga atsakomybė tarp teisės kandidato ir pareiškinių dokumentų tvarkos pažeidimo? Mano vertinom, ne viską mes padarėme tinkamai, elektroninė sistema turėjo trūkumų“, – svarstė VRK narė Jolita Baušytė.
VRK politinių organizacijų pareiškinius dokumentus turi patikrinti iki vasario 2 d.
Komisija jau nusprendė išbraukti Petro Gražulio vadovaujamos Tautos ir teisingumo sąjungos kandidatų sąrašus iš rinkimų Tauragės, Akmenės ir Jonavos rajonuose. Pastarosiose dvejose savivaldybėse partija neturėjo reikiamo kandidatų skaičiaus, o Tauragėje P. Gražulio lyderiaujama politinė jėga VRK pateikė pareiškinius dokumentus pasibaigus terminui.
Savivaldybių tarybų ir merų rinkimai vyks šių metų kovo 5 d.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų