P. Židonio nuotr.

Daugiabučius puola muselių ordos

Daugiabučius puola muselių ordos

Panevėžio daugiabučių gyventojams – naujas iššūkis. Tiek šiaurinėje, tiek vakarinėje miesto dalyje namus puola įkyrios muselės. Jos aplimpa langus, skverbiasi į laiptines ir butus. Muselių invazijos mieste nustebinti net kenkėjų ekspertai. Per visą jų darbo patirtį dar nėra buvę taip, kaip šiais metais, kai naikinti muselių spiečių teko važiuoti dar kovo pradžioje.

Po rudenį daugiabučių langus ir fasadų sienas nutūpusių muselių invazijos atsigavę panevėžiečiai apstulbinti: nespėjo orai sušilti, o langus ir lauko sienas nusėjo juodi taškeliai.
„Viršutinių penkto, ketvirto, netgi trečio aukšto gyventojai bijo langų atidaryti – ant stiklų jau ropoja muselės. Rudenį jų buvo tiek, kad angokraščių spalvos nebesimatė, tikėjomės, kad per žiemą iššalo“, – pasakojo kelių daugiabučių bendrijų Vilties gatvėje pirmininkė Enrika Vitonienė.
Bijodami, kad šįkart vėl muselių prisiveis begalės, gyventojai svarsto kviesti kenkėjų naikintojus. Pasak E. Vitonienės, tokia paslauga nėra pigi – keltuvo nuoma ir kenkėjų naikintojų paslaugos atsieitų per 1000 eurų.
„Dar nežinia, ar išpurškus chemikalų po kurio laiko vėl tų muselių neatsiras. Rizikuojame brangokai sumokėti už trumpalaikį efektą“, – susirūpinusi E. Vitonienė.
Panevėžyje daugiabučių pirmininkai vieni per kitus ieško pagalbos nuo įkyrių muselių. Jų pilna bet kurioje miesto dalyje. Muselėmis ant langų skundžiasi Liepų alėjos, Marijonų gatvės, taip pat kitame miesto gale esančių Molainių, Kniaudiškių, Statybininkų gatvių gyventojai.
„Kai mano visus buto langus nusėdo tos juodos muselės, kaltę suverčiau kaimynams. Maniau, kažkas balkone obuolius laiko. Bet pasirodo, kad muselės užpuolė ne mane vieną – visi viršutinių aukštų butų langai ir net namo sienos buvo jomis nulipę. Patys purškėme buitine chemija. Nežinia, ar ji padėjo, ar dėl to, kad orai atšalo, tos muselės dingo. O dabar – vėl tas pats siaubas“, – pasakojo Marijonų gatvės daugiabučio gyventoja.
Muselių ordoms rudenį okupavus namo fasadą, panevėžietė teigė visą tą laiką langų neatidariusi. Pasimokė iš karčios kaimyno patirties, kai šis, palikęs langus pravirus, po kelių dienų grįžęs lubas ir sienas išvydo juodas.
„Ką tik kapitalinį remontą padariusiam kaimynui, matyt, teks butą perdažyti – museles susiurbė, bet lubos ir sienos atrodo kaip krauju nutaškytos“, – sako panevėžietė.

E. Vitonienės nuotr.

E. Vitonienės nuotr.

Stebina ir specialistus

Pavasarį pasirodę muselių spiečiai nėra įprasta net didelę patirtį turintiems kenkėjų naikintojams.
Tokią paslaugą visoje Lietuvoje teikiančios įmonės ekspertas Gintaras Galeckas pasakoja jau prieš mėnesį museles nuodijo viename Panevėžio biure.
„Jos buvo nutūpusios visą fasadą! Šalta, mes su striukėms, kepurėmis dirbome, o muselės išlindusios prieš saulutę šildėsi. Dar niekada taip anksti nepurškėme“, – stebisi G. Galeckas.
Anot eksperto, biurus, daugiabučius užpuolusios grūdinių kultūrų žiedų, vadinamosios javinės muselės.
Kenkėjų nuodytojai teigia pastebėję ir miško grybų muselių. Jas lengva atpažinti iš plokščių, rudų, panašių į voro kojelių.
„Mus pačius kartais stebina, iš kur, kodėl tos muselės atsiranda mieste. Kiekviena situacija įdomi ir lengvai nepaaiškinama“, – sako G. Galeckas.
Jo teigimu, daugiabučių gyventojams tikru iššūkių tapusios javinės muselės rudenį nežuvo – per žiemą sulindusios į namų plyšelius miegojo, o sušilus atbudo.
„Nėra tikros žiemos, kenkėjai neiššąla. Dabar šilta, bet dar ne tiek, kad pakeltų sparnus išskristi. Daugiabučių bendrijų pirmininkai mums jau mėnesį skambina. Kviečia atvažiuoti išpurkšti“, – teigia įmonės atstovas.

Puola net miestų centrus

Pasak G. Galecko, muselės – ne vien panevėžiečių bėda.
Pamena, kad prieš daug metų rudenį jos buvo aplipusios visą namą pačiame Kuršėnų centre.
Įmonei nuo muselių yra tekę vaduoti netgi trąšų gamintojos „Lifosos“ biurą.
„Du viršutiniai aukštai buvo net juodi nuo muselių. Aplink pramonė, trąšas gamina, tad neaišku, iš kur jos atskrido. Anksčiau būdavo įprasta rudenį važiuoti muselių purkšti, dabar mus kviečiasi ir anksti pavasarį“, – sako pašnekovas.
G. Galecko teigimu, langus, sienas nutūpusios muselės – tik ledkalnio viršūnė. Dar didesni jų spiečiai įsitaiso sienų plyšeliuose, pavyzdžiui, tarp renovuotų namų sienas dengiančių plytelių. Norint šias nemalonias kaimynes sunaikinti, tenka keltis keltuvu iki viršutinių aukštų ir plyšelius sienose pripurkšti chemikalų.
Pasak G. Galecko, gyventojus galėtų paguosti nebent tai, kad šios muselės nieko blogo nedaro, tik gadina vaizdą.

Vasarą išskris

Gamtos tyrimų centro Entomologijos laboratorijos vadovė dr. Rasa Bernotienė gyventojus ramina: tokia daugybė muselių nemalonu, tačiau tikrai nepavojinga. Jos neplatina jokių parazitų, nekanda, kraujo nesiurbia.
„Veikiausiai tai javinės muselės. Jos žiemoja sienose. Joms patinka aukštesnės, šviesesnės vietos, todėl spiečiasi viršutiniuose aukštuose. Dar ne viską apie tas museles žinome, neaišku, kokiais kriterijais remiasi ieškodamos namo. Tačiau pastebėta, kad jas labiausiai traukia naujos statybos, taip pat renovuoti daugiabučiai. Gal yra kokių nors muselėms patrauklių cheminių medžiagų, įeinančių į šiuolaikinių medžiagų sudėtį, bet apie jas mes kol kas nežinome“, – svarstė dr. R. Bernotienė.
Visgi ji atmeta galimybę, kad museles traukia namų renovacijos brokas. Mokslo darbuotojos nuomone, greičiausiai tai gamtos išdaiga – kažkas jas pritraukia į miesto daugiabučius.
Anot dr. R. Bernotienės, mokslininkai atkreipė dėmesį, kad tą patį namą muselės pasirenka vienus, antrus, trečius metus, vėliau pačios išnyksta.
Pašnekovės teigimu, pavasarį staiga sušilus, sėkmingai peržiemojusios muselės išlenda iš plyšių. Galima tikėtis, kad labiau sušilus orams jos išskris.
„Vasarą muselių neturėtų būti, o rudenį reikėtų stebėti situaciją – veikiausiai sugrįš žiemoti. Rudenį – kitas jų antplūdis, kai ieško žiemojimo vietų“, – komentavo dr. R. Bernotienė.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų