Dviejų daugiabučių bendrijoms vadovaujanti D. Kundelienė neslepia nė neplanuojanti žaisti pagal Savivaldybės primestas taisykles ir kibirėlių gyventojams nedalys. P. Židonio nuotr.

Daugiabučių pirmininkai kratosi kurjerių darbo

Daugiabučių pirmininkai kratosi kurjerių darbo

Jau kitą savaitę Panevėžyje planuojamas pradėti kibirėlių maisto atliekoms dalijimas gyventojams dar nė nestartavęs kelia pasipiktinimą.
Skirtingai nei kituose miestuose, Panevėžio savivaldybė nusprendė šį darbą užkrauti daugiabučių bendrijų pirmininkams. Šie, sužinoję, kad neatlygintinai teks dirbti kurjerio darbą, entuziazmu netrykšta, o kai kurie nusiteikę kibirėlių išvis nedalinti.
Kylant pirmininkų nepasitenkinimui, Savivaldybė bando apeliuoti į bendruomeniškumą.

Panevėžio savivaldybei pranešus, kad jau nuo kovo 1-osios bus pradėti dalyti maisto atliekoms skirti rudi kibirėliai, kilo nemenkas ažiotažas.
Didžiausią pasipiktinimo bangą sukėlė ne pati idėja, kad virtuvėje teks surasti vietos dar vienai šiukšliadėžei, o dalijimo tvarka.
Vilniuje maisto atliekų kibirėlius ir oranžinius maišelius gyventojai galėjo jiems patogiu metu atsiimti prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvėse, Biržų gyventojams kibirėliai buvo palikti kiekvienam prie buto durų. O Panevėžyje nuspręsta eiti dar kitu keliu – kibirėlius dalyti patikėti namų pirmininkams, nors pagal pareigas tokie darbai jiems nepriklauso.
Savivaldybė ramina, kad pirmininkams dėl to didelių rūpesčių nekils – jiems kibirėliai bus atvežti tiesiai prie daugiabučio, tereikės juos išdalyti. Tiesa, dalijimo procese dalyvaujančios Savivaldybės įmonės „Panevėžio būstas“, Panevėžio butų ūkis ir „Panevėžio specialus autotransportas“ už vieno kibirėlio atvežimą iki daugiabučio uždirbs po 25 centus. Kitaip tariant, jei, tarkim, Kniaudiškių gatvėje daugiabutis turi 100 butų, iki jo iš Pilėnų g. esančios AB „Panevėžio specialus autotransportas“ atvežęs tiek kibirėlių Panevėžio butų ūkis gaus 25 eurus.
Tačiau daugiabučių pirmininkai už gerokai sudėtingesnį darbą – atliekų indų išdalinimą gyventojams – geriausiu atveju sulauks tik „ačiū“.

Kratosi svetimos atsakomybės

Dviejų daugiabučių – Vilniaus gatvės 19-ojo ir Kniaudiškių gatvės 83-iojo – bendrijoms vadovaujanti Danguolė Kundelienė neslepia nė neplanuojanti žaisti pagal Savivaldybės primestas taisykles. Jos nuomone, Savivaldybė elgiasi labai negražiai, įpareigodama namų pirmininkus dirbti darbą, kuris jiems nepriklauso, ir dar be jokio atlygio.
„Tikrai nesu nusiteikusi nemokamai dirbti, patys gauna pinigus, patys tegul ir rūpinasi, kaip tuos kibirėlius išdalinti. Jeigu Savivaldybė šiam projektui gavo lėšų, tegul jį pati ir įgyvendina iki galo, o ne nuleidžia ant namų pirmininkų galvos“, – piktinosi D. Kundelienė.
Pasak pašnekovės, namų pirmininkų atlyginimai ir taip juokingai maži, o darbų daug. D. Kundelienė skaičiuoja, kad už pirmininkavimą 45 butų Vilniaus gatvės daugiabučiui tegaunanti į rankas apie 50 eurų, už darbą 70 butų daugiabutyje Kniaudiškių gatvėje atlyginimas siekia vos per šimtą eurų atskaičius mokesčius.
Ji svarsto, gal Savivaldybės specialistai net nežino, už ką atsakingas bendrijos pirmininkas. Jo rūpestis yra bendrų namo konstrukcijų, daugiabučio bendro naudojimo patalpų priežiūros, aplinkos tvarkymo darbai, bet ne rūpintis kažkieno, ne bendrijos, turtu. Šiuo atveju – bendrovei „Panevėžio specialus autotransportas“ priklausančiais kibiriukais.
„Kodėl aš dabar turiu prisiimti atsakomybę už tuos kibiriukus? Ar man dabar reikės iš gyventojų rinkti parašus, kad kibiriuką tikrai atidaviau, o ne pati pasisavinau. Užkrauti pirmininkams tokį darbą yra neatsakinga. Ir taip pirmininkai dirba kone iš idėjos, o dar nori apkrauti teisiškai jiems net nepriklausančiais papildomais darbais“, – kalbėjo D. Kundelienė.

Išdalyti nebus paprasta

Net devyniems Panevėžio daugiabučiams pirmininkaujantis Raimondas Sosnovskis pasakoja sutikęs geranoriškai padėti išdalyti atliekų talpyklas, nors pats supranta, jog užsikrauna vargo. Šiuo metu kaip tik turėtų prasidėti bendrijų ataskaitiniai susirinkimai, per kuriuos ir bus galima išdalyti maisto atliekoms skirtus kibirėlius.
„Tiesa, yra vienas bet. Ne paslaptis, kad į namo susirinkimus geriausiu atveju ateina apie 50 proc. gyventojų. Jeigu pavyks bent pusei atiduoti tuos kibirėlius, jau bus gerai, o likusius būsiu priverstas gaudyti. Bus tikrai reikalų, dalį kibirėlių turėsiu kažkur pas save sandėliuoti, nes per tiek metų, kiek pirmininkauju, galiu pasakyti, kad mažiausiai dešimt procentų gyventojų yra išvykę arba jiems visiškai neįdomu, kas vyksta“, – pasakojo R. Sosnovskis.

Automobilį užvers kibirais

R. Sosnovskis prasitaria nerimaujantis, ar toks jo geranoriškumas neatsisuks prieš patį: ar neatsiras gyventojų, kurie atsiėmę savo kibirėlį vėliau pradės reikšti pretenzijas, kad jo negavo.
„Dar atsiras tokių stebuklų, kurie sakys, o man kibirėlio nedavėte, nors iš tiesų jį pasiėmė. Nenustebčiau, jei tokių būtų ne vienas. Turėsiu daryti sąrašus ir kontroliuoti, ar tikrai juos pasiėmė tie, kurie ir turėjo. O tai didžiulis darbas“, – kalbėjo pašnekovas.
Nors Savivaldybė viešai deklaruoja, kad namo administratoriaus atstovas kibirėlius atveš prie daugiabučio, anot pirmininko, tai jokia pagalba. Laikai keičiasi ir dažnai namų pirmininkais dirba tie žmonės, kurie net negyvena tame name. Be to, jie namo reikalais dažniausiai rūpinasi po oficialių darbo valandų.
„Aš pats turiu pagrindinį darbą, o laisvu laiku dirbu kaip samdomas pirmininkas. Man paprasčiau būtų nuvažiuoti ir pačiam atsivežti tuos kibirėlius. Paskaičiavau, kad į mašiną vienu metu tilps tik vieno namo gyventojų kibirėliai, taigi, kad juos atsivežčiau ir išdalyčiau, turėsiu aukoti ne tik savo laiką, bet dar ir degalus. Vadinasi, prie žaidimo su tais kibirėliais prisidėsiu ir finansiškai, ir savo laiku“, – pasakoja R. Sosnovskis.

Daugiabučių gyventojams kibirėlius turės išdalyti bendrijų pirmininkai. O individualių namų gyventojai kibirus ir konteinerius turės atsivežti patys iš žaliųjų atliekų priėmimo aikštelės Pilėnų gatvėje. P. Židonio nuotr.

Noru nedega

F. Vaitkaus gatvės 3-iojo namo savininkų bendrijos pirmininkas Alfredas Juodokas taip pat neslepia, kad nelabai norėtųsi imtis atsakomybės už atliekų indų išdalinimą.
„Mano manymu, kibirėliai gyventojams turėtų būti išdalyti pagal parašus. Pati Savivaldybė dar tikrai spėtų ir pati tai padaryti be pirmininkų pagalbos. Aš pats tikrai nedegu noru tą daryti. O ką pirmininkui reikės daryti su kibirėliais, nes tikrai bus tokių, kurie neatsiims, nes išvykę ar net negyvena Lietuvoje? Tuomet reikės pačiam saugoti sandėliuke?“ – A. Juodokui klausimų daugiau nei atsakymų.
Anot jo, daugiabučių bendrijų pirmininkams darbų ir taip per akis.
„Dar suprasčiau tą dalinimą, jei žmonėms būtų kokia paskata rūšiuoti, nors keliais centais sumažintų atliekų išvežimo kainą, bet panašu, kad to tikrai nesulauksime. Nepritariu šiai idėjai, bet jeigu jau reikės, teks dalinti, kur dėsies“, – nepatenkintas A. Juodokas.

Savivaldybė taupo

Panevėžio savivaldybės administracijos direktorių Tomą Jukną stebina daugiabučių bendrijų pirmininkų priešiškumas dėl jiems primetamo darbo be atlygio.
Direktorius aiškina, jog buvo ieškoma patogiausio ir mažiausiai kainuojančio būdo, kaip visiems miesto gyventojams išdalyti maisto atliekų kibirėlius, o individualių namų gyventojams – dar ir konteinerius.
Pasak T. Juknos, paprasčiausia būtų šiuos rudus indus pristatyti kiekvienam prie durų, tačiau miesto biudžetui tai kainuotų per 100 tūkst. eurų.
O į pagalbą pasitelkus namų pirmininkus, pasak direktoriaus, bus galima apsieiti ir su 30 tūkst. eurų.
Savivaldybė rengiasi išdalinti daugiau nei 36,5 tūkst. kibirų. Manoma, kad procesas gali užtrukti apie du mėnesius.
„Būtų didelė prabanga, jeigu galėtume įteikti kiekvienam gyventojui asmeniškai po kibirėlį, bet taip išlaidauti negalime. Juk už tai paskui reikės patiems ir susimokėti. Čia nėra dovana, tai ta pati bendra atliekų rūšiavimo sistema, tad ieškome būdų, kaip visa tai padaryti kuo mažesnėmis sąnaudomis“, – kalbėjo administracijos direktorius.
Todėl, anot jo, ir priimtas sprendimas, kad bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“, Panevėžio butų ūkis ar „Panevėžio būstas“ kibirėlius sutartu laiku pristatytų į daugiabučio kiemą ir, padedami namo pirmininko, gyventojai išsidalintų.
„Jeigu tektų vežti kiekvienam asmeniškai, vieno pristatymas kainuotų 1,25 Eur, o dabar – 25 centai. Kaina skiriasi penkis kartus. Nežinau, kur čia namų pirmininkams taip sunkiai teks dirbti, kad nebegalėtų tokios naštos pakelti. O jeigu pirmininkui sunku, gal kas iš gyventojų gali tuos kibirėlius paimti. Reikia suprasti, kad visa tai daroma tik tam, kad mes visi nepermokėtume“, – teigė T. Jukna.

Parsiveš patys

Daugiabučių gyventojams atliekų indus, Savivaldybės nuomone, turės išdalyti bendrijų pirmininkai. O individualių namų gyventojai kibirėlius ir konteinerius turės atsivežti patys iš žaliųjų atliekų priėmimo aikštelės Pilėnų gatvėje.
Administracijos direktorius pažadėjo, kad tais atvejais, kai gyventojai išties negalės jų patys parsigabenti, kibirėliai ir konteineriai bus pristatyti į namus.
„Gal padės kaimynai, bet jeigu žmogui tikrai nebus galimybės pasiimti to konteinerio, nepaliksime bėdoje, atvešime iki namų, bet reikia suprasti, kad biudžetui tai kainuos kelis kartus brangiau. Atrodo, paprastas dalykas – išdalinti kibirėlius, bet kainuoja ir degalai, ir žmogiškieji ištekliai, tad norisi ir žmonių supratimo, ir bendruomeniškumo“, – kalbėjo T. Jukna.
Planuojama, kad maisto ir virtuvės atliekų rūšiavimas prasidės nuo gegužės 1-osios.

 

Komentarai

  • Gaila, kad Sekundė nespausdina net kompiuteryje komentarų. O būtų kažkiek baimės, kad paviešins. Pastatykit tuos kibirėlius prie durų, žmonės susitvarkys patys. Nereikia čia tokios rašliavos. Visam pasauliui duota šitokia prievolė, išspręsim ją ir mes.

    • Atsakyti
  • T. Juknai – tai labai nevykęs sumanymas,respondentė visapusiškai teisi !!!

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų