VšĮ „Egzotic Sos“ nuotr.

Daugiabučių kieme pabiro egzotiniai peliukai

Daugiabučių kieme pabiro egzotiniai peliukai

Panevėžiečiai praėjusį savaitgalį tapo neeilinio reginio liudininkais. Kniaudiškių mikrorajone, tiesiog daugiabučių namų kiemo pievoje, lyg žirniai pabiro iš Pietų Amerikos kilę degu peliukai. Egzotinių gyvūnų gelbėtojai jų suskaičiavo net dvidešimt šešis – 11 patelių ir 15 patinėlių.

Kas šitaip negailestingai atsikratė augintiniais, oficialiai dar nėra nustatyta.

Aplinkiniai gyventojai teigia įtariantys, kam galėjo kilti ranka taip niekšiškai pasielgti.

Išmestuosius degu globojančios organizacijos „Egzotic SOS“ vadovė Rūta Jatkonienė tikisi, jog neatsakingą peliukų augintoją pavyks surasti ir nubausti.

Be to, gyvūnų gelbėtojams baisu dėl kitų keturkojų, kuriuos degu atsikratymu įtariamas asmuo augina, likimo.

„Svarstome kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, nes žmonės įtaria, kas tai padarė. Gali būti, jog tas pats augintojas turi ir daugiau gyvūnų, kuriuos gali paleisti tiesiog į lauką. Tai ne juokas“, – „Sekundei“ kalbėjo R. Jatkonienė.

Pievoje – būrys peliukų

Prienų rajone įsikūrusiai organizacijai „Egzotic SOS“ apie šaltą dieną į pievelę išmestus mažuosius degu pranešė susirūpinusi panevėžietė.

Paskambinusi moteris pasakojo, jog daugiabučių namų kieme, pievoje, laksto didžiulis būrys degu peliukų.

Akivaizdu, jog egzotiniais graužikais tokiu negailestingu būdu atsikratyta tiesiog iš namų. Detektyvo verta istorija prasidėjo, kai panevėžietės Aurelijos vyras ėjo namo iš netoliese esančio prekybos centro ir jį sustabdė kaimynystėje gyvenantis vyras, ranka rodydamas į padarėlį, panašų į peliuką.

Kartu su juo paėjėjęs iki netoliese esančio kalnelio, vyriškis pamatė daugybę laisvai lakstančių egzotinių graužikų.

„Netoli yra aikštelė, tad iš karto atėjo mamos su vaikais, žmonės, vedžiojantys šuniukus. Vyras greitai parlėkė namo ir sušuko: „Boksus!“ (red. – transportavimo narvai). Staigiai su tais narvais išlėkėme į lauką ir visi draugiškai sugaudėme mažylius“, – pasakoja Aurelija.

Gaudė ir suaugę, ir vaikai

Prie degu peliukų gelbėjimo misijos prisidėjo ne tik aplinkinių kiemų gyventojai, bet ir neabejingi praeiviai – išsigandusius mažylius tiesiog rankomis gaudė tiek suaugusieji, tiek vaikai.

Sunku pasakyti, ar visi paleisti degu buvo sugauti.

Jei jų liko, anot R. Jatkonienės, mažyliai greičiausiai sušalo ir nugaišo.

Visgi prie neeilinės gelbėjimo operacijos prisidėjusi Aurelija mano, jog tokių nelaimėlių nebus. „Labai tikimės, jog sugaudėme visus peliukus. Aš pati vėliau dar buvau išėjusi pasižiūrėti, apsidairyti aplinkui. Pas mus daug varnų, kurį laiką netgi stebėjome, ką jos lesa, nes degu – labai lengvas grobis joms“, – pasakoja Aurelija.

Grėsė mirtinai sušalti

Ir prieglaudos vadovė R. Jatkonienė, ir degu mažylius gelbėję savanoriai svarsto, jog veikiausiai peliukai tapo neatsakingo dauginimo aukomis.

„Nesuvokiu, kaip galima šitaip elgtis su gyvūnais. Žmonėms reikėtų pasimokyti žmogiškumo. Juk kiekvienas esame atsakingas už tuos, kuriuos prisijaukinome“, – sako išmestuosius peliukus gaudžiusi Aurelija.

Pasak R. Jatkonienės, visi surinkti degu peliukai šiuo metu saugūs. Panevėžiečių sugaudyti. jie buvo nugabenti tiesiai į prieglaudą „Egzotic SOS“.

„Degu buvo labai sušalę. Labiausiai išgyvenome, kad neišlįstų peršalimo problemos, mūsų oras yra netinkamas degučiams. Jiems reikalinga šiluma, o šalnos dar didelės. Gyvūnai buvo labai ištroškę, iš karto puolė gerti. Be to, sunku pasakyti, kokiomis sąlygomis jie buvo laikomi prieš tai“, – pasakojo R. Jatkonienė.

Laukia naujų šeimininkų

Kiek laiko degu peliukai galėjo išbūti lauke, neaišku. R. Jatkonienė džiaugiasi, jog nepalankaus lietuviško pavasario oro atsikandę egzotiniai gyvūnai nespėjo mirtinai sušalti ar tapti alkano, medžiotojo instinktų vedamo keturkojo grobiu.

Jaukiai prieglaudoje įsikūrę rastinukai šiuo metu stebimi ir laukia naujųjų šeimininkų.

Tai nebe pirmas kartas, kai neatsakingi šeimininkai atsikrato nebereikalingais tapusiais egzotiniais gyvūnais.

Jų gelbėtojams yra tekę pamiškėse ir pakelėse rankioti jūrų kiaulytes, dekoratyvinius triušius ar laboratorines žiurkes.

Degu – iš Pietų Amerikos kilęs graužikas, kuris vis dažniau pasirenkamas kaip namų augintinis. Šie gyvūnėliai labai smalsūs, socialūs ir aktyvūs.

Degu pasižymi aukščiausiu intelektu tarp graužikų.

Laisvėje degu gali išgyventi net iki penkiolikos metų, o auginami namuose dažniausiai sulaukia 5–7 metų, retais atvejais – iki dešimties.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų