P. Židonio nuotr.

Daugiabučių gyventojai – nevalyvų kaimynų įkaitai

Daugiabučių gyventojai – nevalyvų kaimynų įkaitai

Panevėžyje vieno Nemuno gatvės daugiabučio gyventojai, nebegalėdami apsikęsti iš kaimyno buto ne pirmus metus sklindančio dvoko, pagalbos šaukiasi miesto Savivaldybės.

Šioji sutinka, kad tokių atvejų, kai savo butus landynėmis pavertę gyventojai košmaru paverčia ir kitų kaimynų gyvenimus, pasitaiko ne taip jau retai. Bet kelias su jais susitarti – nei lengvas, nei greitas.

Nemuno gatvės pradžioje esantis penkių aukštų daugiabutis gyvena laukimo nuotaikomis – jau kitąmet turėtų prasidėti prieš penkis dešimtmečius statyto mūrinuko renovacija. Tačiau džiaugsmą temdo ne vienerius metus pūliuojanti piktžaizdė. Antrame aukšte esantis būstas tapo tikru galvos skausmu – anot kaimynų, asocialiai gyvenantis kaimynas butą pavertė tikra landyne. Iš ten sklindantys aštrūs, nosį riečiantys kvapai skverbiasi ne tik į laiptinę, bet ir kaimynų būstus. Gelbėdamiesi nuo smarvės, virš landyne paversto buto gyvenantys kaimynai net ventiliacijos angas užsandarino. Nebegalėdami kęsti tokios kaimynystės, jie kreipėsi į ` Panevėžio miesto savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyrių. Daugiabučio gyventojai įsitikinę: būstą landyne pavertusiam žmogui be socialinės pagalbos specialistų susitvarkyti nepavyks.

Pavertė landyne

Daugiabučio bendrijos pirmininkė Kristina Liaučiuvienė teigė, kad landyne virtęs butas pagal Registrų centro duomenis priklauso moteriai, kuri jau daugiau kaip vienuolika metų mirusi. Po jos mirties bute liko gyventi vienas iš dviejų sūnų.

Jis buvo neveiksnus, neturėjo nei asmens dokumentų, nei pajamų. Kai jam dėl sveikatos būklės prireikė stacionaraus gydymo, buvęs namo pirmininkas išrūpino asmens dokumentus, o aš pasirūpinau, kad būtų gydomas ligoninėje“, – pasakojo K. Liaučiuvienė.

Netrukus mirus ir šiam vyrui, butą, tikėtina, perėmė antrasis brolis. Tačiau pats šiame bute negyvena, jį užleidęs kitiems. Nei namo pirmininkei, nei kitiems kaimynams nepavyko rasti bendros kalbos su naujaisiais buto gyventojais.

Kažkada buvo užsikimšę vamzdynai. Tuomet kartu su namo administratoriumi pavyko įeiti į to buto koridorių, durys į vonios kambarį ir tualetą buvo pravertos, puikiai buvo matyti, kad ten viskas išdaužyta, išjungtas net vanduo. Bet tai buvo labai seniai, gal vėliau sutvarkyta. Negaliu pasakyti, kaip yra dabar, nes su buto gyventojais nepavyksta rasti jokio kantakto, niekas neįsileidžia į vidų“, – pasakojo K. Liaučiuvienė.

Daugiabučio laiptinėse pirmininkė yra iškabinusi policijos įgaliotinio telefono numerius, kad esant reikalui gyventojai žinotų, kur kreiptis. Prieš kiek laiko buvo kilę bėdų ir dėl vieno penktame aukšte esančio buto gyventojo. Mirus šio buto savininkei, čia apsigyveno jos sūnus. Vyras turėjo problemų ir su teisėsauga, ir dėl svaigalų, mėgdavo itin triukšmingas kompanijas. Tąkart pagalbos namo bendrija taip pat kreipėsi į Panevėžio miesto savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyrių.

Bet šitas vyras nuo mūsų nesislapstė, pavyko su juo rasti bendrą kalbą, net atsiprašė kaimynų. O šiuo atveju jokio kontakto nėra. Namas ruošiamas renovuoti, tų reikalų tikrai daug yra, bet dar nė karto nepavyko užeiti į šį butą. Gal Savivaldybė turi didesnių galių nei aš padėti kenčiantiems kaimynams“, – sakė K. Liaučiuvienė.

Važiuos tikrinti

Panevėžio savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Aušrys Valkūnas teigė, kad šio daugiabučio gyventojų skundo yra sulaukę, tačiau kol patikrinimas dar neatliktas, komentuoti situacijos negali.

Važiuosime į vietą ir vertinsime. Galbūt reikės socialinės pagalbos buto gyventojui. Žinoma, jeigu tokią pagalbą jis norės priimti“, – sakė A. Valkūnas.

Visgi jis pripažįsta, kad tokiais atvejais padėti nuo tokios kaimynystės kenčiantiems gyventojams nėra paprasta – žmogaus nuosavybę gina įstatymai. Tam, kad Savivaldybės specialistai galėtų patekti į butą, reikalingas savininko sutikimas, o jeigu žmogus nelinkęs bendradarbiauti, tenka kreiptis į teismą. Tokių atvejų per pastaruosius metus Panevėžyje buvo keletas.

Pagalba nėra greita ir paprasta, kaip norėtų žmonės. Bet kaip rodo patirtis, įmanoma tokias problemas spręsti ir teisiniu būdu“, – teigė A. Valkūnas.

Kuopė privatų namą

Prieš maždaug šešerius metus Savivaldybei pavyko gauti teismo leidimą, kad samdyti specialistai galėtų iškuopti įvairiomis atliekomis užverstą nuosavo namo Molainiuose teritoriją. Kaimynai ne vienerius metus skundėsi, kad kone du dešimtmečius kauptas šiukšlynas gresia didžiule katastrofa. Kartą čia buvo kilęs ir gaisras. Laimė, liepsnos pastebėtos laiku ir ugnis nespėjo įsišėlti, nors tam čia buvo puikios sąlygos. Tiek nebaigto statyti didžiulio namo vidus, tiek kiemas buvo užverstas senomis padangomis, automobilių detalėmis bei kitomis atliekomis. Iš kiemo buvo išvežti keli šimtai tonų atliekų. Priverstinis šio kiemo sutvarkymas Savivaldybei kainavo per 5 tūkstančius eurų. Sąskaita buvo pateikta namo savininkui.

Pro langą skrido baldai

Pastaraisiais metais skundų dėl nevalyvos kaimynės Savivaldybė yra gavusi ir iš vieno Ramygalos gatvės daugiabučių. Ten gyventojai guodėsi, kad jauna moteris pro langus nuolat mėto šiukšles, taip pat buvo užliejusi kaimynus, todėl visas namas kurį laiką neturėjo vandens. Su šia moterimi dirbo socialiniai darbuotojai. Jų pagalbos prireikė ir viename Dariaus ir Girėno gatvėje esančių daugiabučių gyvenančiam vyrui. Psichikos negalią turintis jaunas vyras paūmėjimų atvejais plūsdavosi ir pro penkto aukšto langą svaidydavo baldus, uogienių stiklainius, plytgalius ir visa kita, kas pasitaikydavo po ranka. Taip jis apgadino ir kieme stovinčias mašinas.

Pernai Panevėžio savivaldybei teko pagalbą pasiūlyti ir dviem šiukšlių kaupikams. Praėjusią vasarą Savivaldybę užgriuvo skundai dėl automobilių stovėjimo aikštelėje šalia mobiliosios turgavietės Dariaus ir Girėno bei Klaipėdos gatvių sankirtoje stovinčio aklinai atliekų prikimšto automobilio ir aplink jį augančio šiukšlių kalno. Kaip vėliau paaiškėjo, nuo konteinerių surinktą turtą panevėžietis veždavo į garažų bendriją Savitiškio gatvėje. Ilgainiui ten išaugo tokios krūvos, kad nuvažiuoti iki garažų tapo sudėtinga. Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus specialistams tik iš kelinto karto pavyko įkalbinti panevėžietį, kad šis leistų sutvarkyti jo sąvartynus.

Kaimynams – fekalijų lietus

Tvarkdariams raitotis rankoves teko ir viename Parko gatvės daugiabučių. Šio namo gyventojai Savivaldybę užpylė skundais, kad viršutiniame, penktame aukšte gyvenantis kaimynas ne tik į savo namus velka konteinerių turinį, bet ir pro langus išpila fekalijas bei šlapimą. Pasak Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduoto, vyriškis visus metus gyveno be tualeto – šiukšlių bute buvo tiek, kad net praeiti nebuvo įmanoma, o sanitariniai mazgai sugadinti. Iš pradžių dar nešdavo kibirą su fekalijomis išpilti į lauką, vėliau šį turinį šliūkštelėdavo tiesiog pro langą, taip aptaškydamas ir kaimynų langus. Iškviestos tarnybos ne tik išvežė iš buto kelias tonas atliekų, bet ir įrengė naują klozetą, sutvarkė santechniką. Dėl socialinių įgūdžių stokos, anot A. Valkūno, žmogus pats to nebūtų galėjęs padaryti.

Kiek teko domėtis, problema išsisprendė, žmogus noriai priima jam tiesiamą pagalbos ranką, net pagerėjo ir jo sveikata. Visais tokiais atvejais bandome daryti viską, ką leidžia teisės aktai, bet tas kelias nebūna greitas“, – teigė A. Valkūnas.

Komentarai

  • Aga,Ramygalos g.irgi baldai sėkmingai skrido pro langą…ačiū T.Juknai,kad iš buto kuriame gyveno „padarė“socialinį būstą…tiesiog negalime tuo „gėriu“atsidžiaugti. Apie kokį gynimą kalba?

  • O kada panevezys Ives tvarką su rugstančiais smirdančiais dūmais iš kaimynų kamynų..

    • Kai tu rašyt išmoksi :)))

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų