Darbo kodekse – atostogos savišvietai

Darbo kodekse – atostogos savišvietai

Nuo kitų metų darbuotojai galės pasinaudoti iki 5 darbo dienų trukmės atostogomis savišvietai.

Tokią galimybę ketvirtadienį numatė Seimas, priimdamas Darbo kodekso pataisą.

Už tai, kad būtų nustatyta teisė į 5 darbo dienų per metus mokymosi atostogas ir tiems darbuotojams, kurie nori mokytis savišvietos būdu, balsavo 106 Seimo nariai, prieš buvo 3, susilaikė 12 parlamentarų.

Reaguodamas į naują galimybę, Seimo narys liberalas Eugenijus Gentvilas juokaudamas pranešė, kad dėl savišvietos pageidautų nedalyvauti kitą savaitę plenariniuose posėdžiuose, į tai kolegos reagavo šypsenomis ir pasiūlė tai rinkėjams įvertinti.

Pagal naują teisinį reguliavimą darbuotojams savišvietai suteikiamos iki penkių darbo dienų per metus atostogos darbdavį apie tai informavus ne vėliau kaip prieš dvidešimt darbo dienų.

Darbo kodekse taip pat numatyta, kad už tokias atostogas nemokama, nebent kolektyvinėse sutartyse ar šalių susitarimu numatyta kitaip.

„Darbuotojams, kurie mokosi savišvietos būdu, už mokymosi atostogas būtų neapmokama, nebent darbuotojas ir darbdavys susitars kitaip. Savišvietai skirto laiko darbuotojui nereikės pagrįsti dokumentais ar naujus įgūdžius įrodančiomis formaliojo ar neformaliojo švietimo programomis. Šis pakeitimas leis žingsnis po žingsnio formuoti mokymuisi palankią kultūrą, didins darbdavio ir darbuotojo tarpusavio pasitikėjimą bei suformuos savotišką saugiklį, leidžiantį lanksčiau reaguoti į darbo rinkos pokyčius“, – sako Darbo kodekso pataisų autorius Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Lukas Savickas.

Anot Darbo kodekso pataisų rengėjų, matant šiandien vykstantį inovacijų bumą bei technologijų pažangą, tai neskatina darbuotojų poreikio savarankiškai tobulinti įgūdžius ir įgyti naujų žinių. Dėl to kyla rizika iškristi iš darbo rinkos.

„Išsilaikyti konkurencingam darbo rinkoje vien diplomo nebeužtenka, todėl apsiriboti ties įgytu išsilavinimu ar prieš kažkiek metų sukaupta patirtimi būtų didelė klaida. Reali situacija rodo, kad ne visi darbdaviai sudaro sąlygas kelti darbuotojų kvalifikaciją ar sumoka už tobulinimosi kursus, siunčia į konferencijas ar kaip kitaip skatina tobulėti. Turime ieškoti būdų, kaip žmonėms sudaryti palankias sąlygas net ir dirbant, skirti laiko naujų įgūdžių formavimui, žinių tobulinimui, naujų kompetencijų siekimui. Savišvieta – vienas iš būdų, kaip galima skatinti žmones mokytis visą gyvenimą, tačiau tam žmogus neturi aukoti savo laiko po darbo valandų ar savaitgalių“, – sako projektą inicijavęs parlamentaras Lukas Savickas.

Anksčiau šioms parlamentarų Luko Savicko, Tomo Tomilino ir Lino Kukuraičio siūlomoms Darbo kodekso pataisoms, kurios numato teisę į 5 darbo dienų per metus mokymosi atostogas darbuotojams, besimokantiems savišvietos būdu, pritarė Trišalė taryba ir Vyriausybė.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų