Taip pat, ministras prognozuoja, kad dujų kainų pokyčiai ateityje tokio didelio poveikio elektros kainoms nebeturės, kadangi Europos Sąjungos (ES) šalys praeitą savaitę susitarė dėl gamtinių dujų kainų lubų – 180 eurų už megavatvalandę. Jo manymu, tai lems, kad dujų kainos bus 120–150 eurų už MWh, o elektros kainos bus apie 120–140 eurų už MWh.
„Turime lubas, kurios efektyviai mus apsaugos nuo spekuliacijų rinkoje. Nes kaip kitaip pavadinti tai, kas vyko rugpjūčio mėnesį, Vokietijai skyrus didžiules pinigų sumas tam, kad būtų užpildytos saugyklos? Tuo pasinaudojo rinkos žaidėjai, kainos sukilo į kosmines aukštumas. Nuo to turime „vaistą“ – lubas – jos leis mums kartu išlaikyti konkurencingumą, nes turės dinaminį kanalą, kuris bus 35 eurais aukščiau už kitas biržas, tačiau kartu neleis kainoms augti į beprotiškas aukštumas. Lubos veiks kaip tramdomieji marškiniai rinkos spekuliantams“, – penktadienį Delfi komentavo D. Kreivys.
„Reziumuojant, prognozuočiau dujų kainą rėžyje 120–150 eurų už MWh. Gali būti šokų, kai kaina „pavažiuos‟ iki 180 eurų ir suveiks lubos“, – tvirtino jis.
Ministro teigimu, dujų kainos taip pat priklausys nuo Rusijos veiksmų – ar Kremlius kitąmet galutinai nutrauks dujų tiekimą Europai.
„Dujų kaina priklausys nuo Rusijos, ar ji užsuks (dujas). Čia mes prognozuoti nieko negalime. Tai yra labai svarbus faktorius, kuris gali sukelti šoką. Ir šioje vietoje lubos turėtų suveikti kaip saugiklis. Ir dar kainas lems pasaulio ekonomikos būklė: ar turėsime recesiją, ar ne“, – pridėjo jis.
Visgi, energetikos ministras tikino, kad elektros kainos 2023 metais turėtų būti mažesnes nei buvo matomos šiemet, kadangi 2022 metų sausros reiškė hidroenergijos trūkumą, o daugelis Prancūzijos branduolinių reaktorių buvo išjungto priežiūros ir remonto tikslais. Visgi, anot jo, kainos Lietuvoje bus priklausomos nuo kainų pokyčių Europoje.
„Tai priklauso nuo to, kiek turėsime vėjo, hidroenergetikos, atominės energetikos. Vasarą kainas sukėlė ne tik aukštos dujų kainos, tačiau ir vėjo, ir hidroenergetikos trūkumas, bei tai, kad neveikė didžiulis skaičius Prancūzijos branduolinių elektrinių“, – tikino D. Kreivys.
„Galime dabar džiaugtis žemesnėmis kainomis: turime vėjo ir Prancūzija susibalansavo, šiek tiek eksportuoja. Esant stipriai susietiems jungtimis su Europa, mūsų kainas regione diktuoja paklausos ir pasiūlos santykis visoje Europoje“, – pridėjo jis.
Politikas taip pat teigė, jog elektros kainos kitais metais nepasieks tokio lygio, koks buvo matomas 2022 metų rudenį.
„Iš to, ką paminėjau ir turint omenyje dujų lubas, tokios (elektros) kainos, kokios buvo po 500 ar 600 eurų už MWh, – tokių nebus. Tas etapas praeitas. Kokia vidutinė kaina, prognozuoti nedrįsčiau. Greičiausiai, jeigu turėsime (kitų) metų vidurkį, tai jinai bus per 100 eurų: 120–140 eurų, tiksliai negaliu pasakyti. Tokios kainos, kokia buvo rugpjūčio mėnesį, tokios nematysime“, – aiškino D. Kreivys.