D. Čekavičius: „Matyti, kad socialinis dialogas bausmių vykdymo sistemoje krypsta teigiama linkme“

D. Čekavičius: „Matyti, kad socialinis dialogas bausmių vykdymo sistemoje krypsta teigiama linkme“

Šiuo metu planuojama bausmių vykdymo sistemos reforma tampa puikiu pavyzdžiu, vertinant socialinio dialogo Lietuvoje pokyčius. Kaip teigia Vilniaus pataisos namų profesinės sąjungos pirmininkas, Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos (LTPF) pirmininkės pavaduotojas Darius Čekavičius, reformos planavimas tapo geru teorinių socialinio dialogo įgūdžių taikymo praktikoje pavyzdžiu.

Prie įgūdžių tobulinimo prisidėjo Norvegijos finansuojamas projektas „Socialinio dialogo procedūrų ir bendradarbiavimo plėtojimas teisėsaugos tarnybose“, kurį neseniai įgyvendino LTPF. Projekto metu vykę mokomieji seminarai, sukurtas internetinis puslapis, skirtas informuoti apie veiklas, parengta naudinga dalykinė medžiaga, anot Dariaus, reikšmingai prisidėjo prie situacijos pokyčio.

Santykius darbdaviai linkę aiškintis teismuose

D.Čekavičius tikisi, kad projektas taps skiriamąja grandimi tarp socialinio dialogo situacijos iki jo ir po jo. Iki šiol, pasakoja jis, situacija buvo įvairialypė. LTPF dažnai sulaukdavo organizacijos narių skundų dėl pataisos įstaigų vadovų priimtų sprendimų. Kai kuriose įstaigose matyti, kad vadovai vis dar linkę santykius su darbuotojais aiškintis teismuose.

„Tai nėra sveikas ir profesionalus požiūris į kolektyvinį darbą. Retai kada tai būna problemos, kurios nebūtų išsprendžiamos dialogo būdu, – priduria Darius. – Tačiau galime pasidžiaugti nebloga padėtimi mūsų organizacijos atstovų santykiuose su Kalėjimų departamento vadovybe. Dialogas čia paremtas abipuse pagarba, randame puikių sprendimų, atitinkančių abiejų pusių lūkesčius.“

Mato edukacijos poreikį

Vykusio projekto metu Lietuvos bei Norvegijos ekspertai dalijosi profesionaliomis įžvalgomis ir pažindino dalyvius su tikrojo socialinio dialogo formomis, praktikomis ir rekomendacijomis.

„Socialinis dialogas, kaip tinkamo, produktyvaus bei konstruktyvaus bendradarbiavimo priemonė, Lietuvoje įgauna naują prasmę. Vis daugiau darbdavių ir darbuotojų supranta, kad rezultatai lengviau pasiekiami veikiant kartu, o ne konkuruojant“, – mintimis po projekto dalijasi profesinės sąjungos pirmininkas.

Anot pirmininko, tokio pobūdžio projektai reikalingi ne tik žinių prasme. Tai ir puiki proga praplėsti naudingų profesinių pažinčių ratą, nes užmegzti kontaktai su kolegomis Norvegijoje. Tai padeda priimti tinkamus sprendimus, remiantis ne tik „savo kiemo“ patirtimi, bet ir domintis tarptautine praktika.

Pozityvūs pokyčiai bausmių vykdymo reformoje

Gerąsias norvegų praktikas LTPF jau gali reikšmingai pritaikyti šiuo metu planuojamoje bausmių vykdymo sistemos reformoje. Šios pertvarkos planavimo pradžia buvo triukšminga, kritiškų pasisakymų išsakyta ir iš federacijos, skirtų Teisingumo ministerijai, ir iš ministerijos, skirtų profesinių sąjungų atstovams. Po ministerijos nenoro ieškoti kompromiso su pareigūnų atstovais, buvo sunku matyti konstruktyvaus socialinio dialogo galimybes bendrame darbe su ministerija.

„Vis dėlto panašu, kad bendradarbiavimo vertybė pripažinta aukštesne ir grįžta prie bendro darbo. Neseniai mūsų atstovai susitiko su teisingumo ministre aptarti reformos plano. Numatėme tarpinius susitikimus, pristatėme savo pasiūlymus ir matome, kad ministerija į juos žiūri teigiamai, daugumai jų pritaria. Tai teikia vilties, kad abipusėmis pastangomis pavyks užmegzti konstruktyvius, rezultatą teikiančius santykius“, – sako Darius Čekavičius, LTPF pirmininkės pavaduotojas.

***

Norvegijos per Norvegijos dotacijų mechanizmo 2014–2021 programą „Socialinis dialogas – orus darbas“ remiamas projektas.

 Supported by Norway through the Norway Grants 2014–2021, in the frame of the Programme „Social Dialogue – Decent Work“.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų