P. Židonio nuotr.

Čiuožyklomis virtę šaligatviai vedė pas traumatologus

Čiuožyklomis virtę šaligatviai vedė pas traumatologus

Sparnuota fraze tampantis posakis, kad žiema kelininkus užklupo netikėtai, darbu užvertė traumatologus. Nors gatvėmis skųstis vairuotojai neturėtų, tačiau daugelis šaligatvių Panevėžyje virto čiuožyklomis su kliūtimis.

Visame mieste dirba aštuonios dešimtys sniego kasėjų ir burzgia penki traktoriukai, tačiau ir šie nespėja barstyti slidžių vietų. Vien per ketvirtadienį Respublikinėje Panevėžio ligoninėje atsidūrė beveik penkios dešimtys panevėžiečių, patyrusių rankų, kojų lūžius ar galvos traumas.
Panevėžiečiai skundžiasi, kad kai kurie šaligatviai – neįveikiami: prie pėsčiųjų perėjų – didžiulės šlapio sniego košės balos, o pėsčiųjų takai pasidengę ledu. Miesto švara besirūpinančios bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ Miesto tvarkymo skyriaus vadovas Sigitas Vainauskas teigė, kad didžiausia bėda yra žmogiškieji ištekliai. Kažkada miestą tvarkė per 250 darbuotojų, o dabar kastuvais mojuoja vos aštuonios dešimtys teritorijų valytojų. Staigiai besikeičiant temperatūrai ir krituliams, valytojų darbas tampa panašus į Sizifo – po pusdienio jau nebesimato, kur buvo iš peties darbuotasi.
„Plotai didžiuliai, o žmonių, norinčių dirbti šį darbą – vienetai. Skelbimas, kad ieškome teritorijų valytojų, kabo nuolat, bet tokių neatsiranda. Galėtume įdarbinti dešimt ar net daugiau žmonių, bet iš kur jų gauti. Visi skundžiasi, kad nėra darbo, o bet norinčiųjų dirbti irgi nėra. Jau kokie dveji ar treji metai niekaip nepavyksta surinkti pilnų valytojų komandų“, – teigė S. Vainauskas.
Jis sutinka, kad darbas išties sunkus. Jeigu jie galėtų pasiūlyti darbo grafiką nuo aštuonių ryto iki penkių vakaro, gal norinčiųjų atsirastų ir daugiau. Tačiau šio darbo specifika tokia, kad tenka kastuvais ir šluotomis mojuoti ir naktimis, ir savaitgaliais, pamainomis. Kadangi tai nėra kvalifikuotas darbas, už jį mokama minimali alga.
Pasak S. Vainausko, kur tik įmanoma, valymo procesą stengiamasi mechanizuoti. Bendrovė turi septynis traktorius sniegui valyti, barstytuvų, tačiau bėda, kad daugelis miesto šaligatvių nėra pritaikyti technikai – per siauri arba šalia jų driekiasi elektros skydinės. Todėl didžiąją dalį darbo tenka atlikti rankomis.
„Patys tikriausiai suprantate, ką reiškia valyti rankiniu būdu. Įdedi daug darbo, o parodyti nėra ką. Buvo lijundra, pabarstėme, tuomet pratirpo – ir vėl slidu. Naktį pašalo, ir vėl viskas iš naujo“, – pasakojo Miesto tvarkymo skyriaus vadovas.

Skundų lavina

S. Vainausko teigimu, vieni valytojai darbuojasi jiems priskirtose teritorijose, o kiti brigadoje, baigiančioje valyti teritorijas, kur pravažiuoja traktoriai. Mieste yra penki maršrutai, kuriais rieda sunkioji technika.
„Praktiškai viskas turi būti daroma tik rankiniu būdu. Kai pasidaro slidu, galime turėti kad ir šimtą papildomų žmonių, bet vargu ar spėtume visur barstyti ir valyti“, – pripažįsta S. Vainauskas.
Trūkstant darbo rankų, pirmiausia skubama valyti teritorijas, kur didžiausi žmonių srautai. Ir tik vėliau pajėgos metamos į mažiau vaikštomas vietas. Dėl tokios tvarkos tenka išklausyti gyventojų priekaištų.
„Kiekvienam atrodo, kad jo gatvė svarbiausia. Dabar nuolat gauname skundų iš Šiaurinės gatvės, suprantu, kad valyti reikia visur, bet ten tikrai mažesnis srautas žmonių nei, tarkim, kokioje Statybininkų ar Kniaudiškių gatvėje. Pirmiausia savo pajėgas metame ten, kur eina daugiausia žmonių. Šiaurinė gatvė nėra tokia, nors ją nuolat pabarstome. Negalime savo žmonių perplėšti ir padalinti visur, kur tik slidu“, – kalbėjo bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ darbuotojas.
Pasak S. Vainausko, buvo dienų, kai valytojai dirbo visą parą, vaduodami miestą nuo sniego, tačiau vis tiek atsirado pasipiktinusių, jog nieko nedaroma.
„Mielai nuvalytume viską, bet neturime tiek pajėgumų. Jeigu darbą pradedame ketvirtą ryto, jau septintą sulaukiame skundų, kodėl negalime dirbti anksčiau. Jeigu pradedame darbuotis antrą nakties, pasipila skundai, kodėl trukdome miegoti“, – pasakojo S. Vainauskas.

 

Medikai pajuto antplūdį

Kai miesto valytojai nespėja barstyti šaligatvių ir pėsčiųjų takų, išsijuosę dirba traumatologai. Respublikinės Panevėžio ligoninės atstovas spaudai Vytautas Riaubiškis teigė, kad vien ketvirtadienį į Priėmimo skyrių kreipėsi penkios dešimtys panevėžiečių, patyrusių įvairias traumas. Daugiausia dėl lūžusių galūnių ar galvos traumų.
„Ketvirtadienį atvyko 35 pacientai, kuriems buvo suteikta skubioji pagalba ir jie išleisti gydytis į namus. Dar septyni žmonės, patyrę rimtesnes traumas ir kuriems prireikė operacinio gydymo, paguldyti į ligoninę. Taip pat buvo atvežti septyni vaikai, patyrę įvairius lūžius. Lyginant su įprastinėmis dienomis, įvairių traumų dėl slidžios kelio dangos per pastarąsias gerokai daugiau“, – komentavo V. Riaubiškis.
Žiemos išdaigas pajuto ir greitosios medikai. Kaip pasakojo Panevėžio miesto greitosios medicinos pagalbos stoties direktorė Rūta Ramoškienė, šiomis dienomis jie sulaukę ne tik daugiau iškvietimų dėl griuvusių ir susižalojusių pacientų, tačiau ir patiems prireikė pagalbos. Ne kartą teko kviestis ugniagesius gelbėtojus, kad šie padėtų ištraukti sniege užklimpusius greitosios pagalbos automobilius.

Karantinas sumažino traumų

„Turėjome kvietimų dėl galimų galvos traumų, kirstinių žaizdų ar kojų lūžių. Tačiau lyginant su ankstesniais metais, per plikledžius tokių traumų būdavo gerokai daugiau. Daugelis žmonių dabar dirba iš namų, mažiau eina pas gydytojus ar močiutės į bažnyčią. Karantinas, įspraudęs gyvenimus į tam tikrus rėmus, sumažino bent jau traumų skaičių“, – pastebi R. Ramoškienė.

Šiuos pastebėjimus patvirtina ir statistiniai skaičiai. Panevėžio teritorinė ligonių kasa, išanalizavusi praėjusių metų sveikatos priežiūros paslaugų teikimo pokyčius Panevėžio ir Utenos apskrityse, konstatavo, jog pandemija ir karantinas natūraliai sumažino į priėmimo-skubiosios pagalbos skyrius besikreipusių ir ligoninėse gydytų pacientų skaičius.
Panevėžio TLK direktorius Jonas Narbutas pastebi, kad Panevėžio ir Utenos apskrityse nukentėjo mažiau žmonių, tam neabejotinai turėjo įtakos 2020 m. sumažėjęs gyventojų mobilumas.
„Ar tai vienintelė priežastis, be išsamesnės analizės atsakyti sunku“, – teigė J. Narbutas.
Palyginus asmens sveikatos priežiūros įstaigų 2019 ir 2020 metų sausio–lapkričio mėnesiais teiktas paslaugas, per šiuos laikotarpius ambulatorinių paslaugų, susijusių su traumomis, kai pagalba suteikta ligoninių priėmimo skyriuose, sumažėjo maždaug 21 proc., stacionarines paslaugas teikiančiose įstaigose hospitalizacijos dėl traumų atvejų skaičius per tą patį laikotarpį mažėjo apie 16 proc. Tiesa, šių kreipimųsi tik nežymiai mažėjo Respublikinėje Panevėžio ligoninėje – apie 4 proc. Čia taip pat tik 11 proc. mažiau buvo stebimas hospitalizacijos atvejų skaičiaus mažėjimas.

Komentarai

 • ka cia tas dirikas nusneka, pirmiausia laukia kol prisninga, tada laukia kol pestieji ta puru sniega sutrypia i 3-5 cm kieta danga, o tada ateina slavejas ir gausiai pripila smelio su druska, tai paskui ir klampojam per pliurze, LAIKU NUKASTUMET ISKRITUSI SNIEGA ie nereiketu tos rudos koses barstyti, o kaip kasejai dirba tai matau kiekviena ryta , 6,30 suni isvedu tai kaseju kasanciu nemaciau, stovincius ir rukancius tai maciau na dar koki viena kita popieriuka pakelia nuo zemes o kad su kastuvu sniega kastu tai )))))))))gal ponas vadovas darbynykam klizma istatytumet laiku, o verktum cia kad nera norinciu dirbti, kad zmoniu mazai ir t,t o nemoki vadovauti, tai varyk pats kasti si siupeliu

 • Tai pasalpiniai pasalpas gauna, tai kodel uzimtumo tarnyba nereikalauja atidirbti?

 • Nejaugi namų savininkai neturi nusivalyti patys savo teritorijos?

  • Savo teritorija ir nusivalo, o nuo kada saligatviai tapo gyventoju teritorija?

 • pasalpiniai pasalpas gauna, uzimtumo tarnyba ju netvarko bet algas ir gauna , tai kad abi sios puses lyg ir patenkintos ir pasalpiniai gali alu gert ramiai ir uzimtumo tarnybai ju vaikyti nereikia , nelabai gerai tik mum,kurie mokescius sumoka uz pasalpiniu amzinas atostogas

 • Aišku kam dirbti jei pašalpas moka gi neapsimoka jiems darbo birža pilna bedarbių siųsti juos reikia jei nesutinka nemokeciau pašalpų atidirbti gali .o kam dirbti jei valdžia moka

 • Kodėl atsakingi vadovai, specialistai už gyventojų saugumą Panevėžio miesto gatvių šaligatviuose visiškai nesirūpina ir netikrina , kaip atliekami sniego valymo darbai juose . Pvz. prie autobuso stotelių sukraunamas sniegas kalnais , tiesiog ,vengiama sniegą numesti toliau į šonus.O dabar prasidėjus temperatūrų svyravimams , iš tų sukrautų sniego kalnų pilasi vandens upeliai aplink autobusų stoteles, sušąla į ledą, slidu-kaip žmonėms eiti į stoteles, kaip įlipti į autobusus ???

 • Kodėl nevalomi atskiri šaligatvių plotai , esantys nuo gyvenamųjų namų Statybininkų gt. Nr. .56 iki Statybininkų gatvės, nuo Dariaus ir Girėno gt. Nr.18 iki Dariaus ir Girėno gatvės?? PALIEKAMOS NEVALYTOS ATKARPOS , SNIEGAS SUTRYPIAMAS PRAEIVIŲ, DABAR LEDO TAKAS PAVOJIGAS, SLIDUS- KRENTA ŽMONĖS-KUR ŽIŪRI mūsų MIESTO valdžia?? MIESTE NERA TVARKOS , YRA LAUKIAMA , KOL SNIEGAS NUTIRPS , O ŽMONĖS TRAUMUOJASI KRISDAMI , EIDAMI TOKIAIS LEDO KALNAIS . PraŠOME, SKUBOS TVARKA IŠSIAIŠKINTI, KODĖL GATVIŲ ŠALYGATVIAI NUO GYVENAMŲJŲ NAMŲ NENUVALOMI IKI GATVIŲ , KUR EINA GYVENTOJAI . kAS ČIA YRA AR KLAIDINGAS VALOMŲ TERITORIJŲ PADALINIMAS AR DARBUOTOJŲ SIMULIACIJA ?????

  • Atsakyti
 • Klausimas vadovui Vainauskui : Ar kada nors pravažiavote ir patikrinote ,kaip valomi šaligatviai , kur gyventojų didžiausi sriautai Kniaudiškių , Statybininkų, Žvaigždžių gatvėse ir kt.? Pasižiūrėkite į jūsų darbuotojų darbo rezultatus—ten kur nebuvo valomi šaligatviai, dabar ledas, kaip stiklas, žmonės ieško praėjimo šonuose, ne šaligatviais , brenda per sniegą….ČIA IR JŪSŲ NEDIRBTO DARBO REZULTATAI PANEVĖŽIO MIESTO ŽMONĖMS !!!! JEIGU ŽMONĖS NESUGEBA VADOVAUTI .>> PATYS PADARO IŠVADAS, O NE ATSIKALBINĖJA .

 • Prisipirkta technikos, kurios negali panaudoti – kuo čia kalti miesto žmonės? Juk žinojote , kad reikalingas rankų darbas , kam atleidote gatvių valytojus ? Matome kokie valytojai dabar valo sniegą ir stebime kaip jie geriau mėgsta pasėdėti autobusų stotelėse ….Visi darbo spartos, kokybės rezultatai priklauso nuo darbų organizavimo, todėl , jeigu atsakote už šių darbų vykdymą reikalinga juos ir vykdyti . Ir nekenkti miesto gyventojams .

  • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (10)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų