Pajuostės plente gyvenantis panevėžietė Jūratė Bortkevičienė su mama šiam rudeniui užaugino daugiau nei 1000 įvairių spalvų ir dydžių chrizantemų. P. Židonio nuotr.

Chrizantemų augintojams – pats karštymetis

Chrizantemų augintojams – pats karštymetis

Neįprastai šiltas ruduo ir Lietuvoje prasidedantis karantinas prekybą Vėlinių gėlėmis atidėjo iki paskutinės dienos.

Netgi paskutinę savaitę tik dairęsi į rudens karalienėmis laikomas chrizantemas, pirkėjai pas jų augintojus suskubo tik šį savaitgalį.

Pajuostės plente gyvenanti panevėžietė Jūratė Bortkevičienė šiam rudeniui užaugino daugiau nei 1000 įvairių spalvų ir dydžių chrizantemų. Dėl koronaviruso pandemijos dar vasarį ji suplanavo Vėlinėms skirtų gėlių sodinti mažiau nei ankstesniais metais. Nors produkcijos kiekis kuklesnis, gėlininkės šiltnamiai paskutinę savaitę iki Vėlinių vis dar buvo pilni.

Į nemažą gėlininkės ūkį miesto pakraštyje užsukdavo vienas kitas pirkėjas. Keletą kartų per savaitę verslininkė išvažiuoja prekiauti į Panevėžio turgavietes, prie kapinių.

„Žmonės laukia iki paskutinės dienos, o chrizantemų prekybą ir taip galima vadinti trijų dienų verslu“, – sako J. Bortkevičienė.

Skubos perkant chrizantemas, pasak jų augintojos, nėra, nes laikyti šias daugiažiedes gėles namuose tiesiog nepatogu. O ir nešti į kapines iš anksto nedrįstama baiminantis šalnų.

J. Bortkevičienės teigimu, koronavirusas paveikė ir Vėlinių gėlių prekybą. P. Židonio nuotr.

J. Bortkevičienės teigimu, koronavirusas paveikė ir Vėlinių gėlių prekybą. P. Židonio nuotr.

Valdišką darbą iškeitė į gėles

Šiai žydinčiai kapų karalienei, gėlininkės teigimų, kenkia ne tik šalnos, bet ir lietus bei ilga dienos šviesa.

„Tai yra trumpos dienos gėlė, joms užtenka kelių valandų šviesos ir paskui reikia pridengti“, – aiškina augintoja, visas savo chrizantemas jau sunešusi po stogu. Tik vasarą jas laiko lauke, kurį raizgo kiekvieną krūmą drėkinanti laistymo sistema.

J. Bortkevičienė chrizantemas augina 5 metus, o potraukis gėlėms ją lydi jau 30 metų.

57-erių moteris didžiąją gyvenimo dalį praleido valdiškame darbe – tris dešimtmečius plušėjo vadovaudama elektros tinklų įmonėje skolų valdymo skyriui. Tokios pareigos, pasak Jūratės, dėl streso, sėdimo darbo turėjo didelės įtakos suprastėjusiai sveikatai. Valstybės tarnautoja poilsį rasdavo po darbo sukišusi rankas į žemę mamos šiltnamiuose.

„Daug metų gėles augino mano mama, jai padėdavau po darbo. Kai mane atleido, pasikeitėme vietomis: aš perėmiau gėlininkystę, o ji man dabar talkina“, – šypsosi į verslą nėrusi panevėžietė.

Gėlininkystei plėtoti J. Bortkevičienė įsigijo 20 arų apleistą sklypą, jį sutvarkė, pastatė tris šiltnamius chrizantemoms.

Turgus ištuštėjo

Darbai gėlių ūkyje prasideda baigiantis žiemai. Tuomet J. Bortkevičienė į vazonus susodina mažus gėlių daigelius, paskui ištisus mėnesius juos puoselėja, kol suveši tokie krūmai, kad vargiai ir panešti galima.

„Darbo čia daug. Ūkyje, be ateinančios pagelbėti mamos, sukuosi viena. Galiu pasakyti, kad tokiu verslu turėtų užsiimti tik gėles labai mėgstantis žmogus, kitaip čia ir išprotėtum“, – sako J. Bortkevičienė.

Gėlininkė pasakoja dirbanti be atostogų ir laisvadienių, trumpai pailsi vėlai rudenį, pasibaigus chrizantemų prekybai. O paskutinės dienos iki Vėlinių Jūratei išties karštos.

„Tas tris paskutines dienas iki Vėlinių darbas virte verda. Padėti iš Londono atvažiuoja sūnus, prisijungia dukra. O paskui jau ateina poilsis, anksčiau leisdavau sau ir pakeliauti po šiltus kraštus, bet šie metai dėl COVID-19 bus kitokie“, – svarsto gėlininkė.

Koronavirusas, anot jos, veikia ir gėlių prekybą, ekstremali situacija ir prasidedantis karantinas ypač jaučiasi turguje. Anksčiau, pasak verslininkės, čia žmonės ateidavo ne tik apsipirkti, bet ir tiesiog pasidairyti, pasigėrėti, o dabar visi skuba įsigyti reikalingą prekę ir kuo greičiau nešti kudašių lauk.

„Dabar žiūrovų nebėra – ypač pasigendame turgų mėgdavusių vyresnių žmonių“, – kalba gėlininkė.

O ir jai pačiai prekyba turguje nebėra prie širdies.

„Žmonės tapo labai pikti. Kai stovi turguje su chrizantema ir paprašai už ją trijų eurų, tai atsiimi už visas pirkėjo problemas“, – neslepia Jūratė.

Chrizantemos, anot verslininkės, nebrangsta jau kelinti metai. Vieno tokio krūmelio kaina, priklausomai nuo dydžio, siekia nuo 2 iki 10 eurų.

Chrizantemos, anot verslininkės, nebrangsta jau kelinti metai. P. Židonio nuotr.

Chrizantemos, anot verslininkės, nebrangsta jau kelinti metai. P. Židonio nuotr.

Vasarinės neužleidžia vietos

Kad mažiau tektų derėtis turguje, panevėžietė chrizantemų augintoja puoselėja didelę svajonę – įrengti nuosavą prekybos aikštelę prie namų. Tokia vieta būtų netgi geresnė kalbant apie gėlių kokybę – gabenimas labai nuvargina įspūdingus žiedus.

Be chrizantemų, J. Bortkevičienė šiemet augino ir viržių. Nedaug jų buvo įsigijusi iš vokiečių, olandų augintojų. Tačiau ir ši prekyba nebuvo itin sėkminga – dėl šilto oro vasarinės gėlės iki šiol vis dar neužleidžia vietos rudeninėms.

„Vis dar žydi tinkamai prižiūrimos pelargonijos, surfinijos, kitos vasaros gėlės, pirkėjai neskuba džiaugtis nei viržių, nei chrizantemų spalvomis“, – teigia J. Bortkeičienė.

Kasmet jai pavykdavo parduoti maždaug 90 proc. užaugintų augalų.

Šiųmetė prekyba kol kas prognozuoja mažesnius skaičius, bet gėlininkė nenusiteikusi nuleisti rankų. Vėlinėms ji kuria ir dirbtinių gėlių puokštes.

Anot panevėžietės, bet kokiu atveju gėlių verslas ir pelningesnis, ir mielesnis užsiėmimas nei darbas valdiškoje įstaigoje. J. Bortkevičienė tikina, kad jei kas laiką atsuktų, gėlininkystės verslą būtų pradėjusi kur kas anksčiau.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų