Būsimiems abiturientams – dar vienas išbandymas

Būsimiems abiturientams – dar vienas išbandymas

Vienuoliktų klasių moksleiviai jau gali rengtis naujam iššūkiui. Nuo 2018 metų abiturientai turės galimybę atlikti neprivalomą brandos darbą, kuris prilygs mokykliniam egzaminui. Nors tikslios naujos tvarkos detalės dar nėra žinomos, pedagogai sutartinai tvirtina, kad tai – progresyvus žingsnis į priekį.

brandos-egzaminas-05-e14apacia-apacia-2

Nuo 2018 metų abiturientai galės patys nuspręsti: laikyti egzaminą ar atlikti brandos darbą. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Pasak Nacionalinio egzaminų centro (NEC), abitūros egzaminai ne visuomet padeda tinkamai įvertinti mokinių žinias. Dėl to nuo kitų mokslo metų jiems bus pasiūlyta rinktis vieną iš dviejų alternatyvų: laikyti įprastą egzaminą arba atlikti brandos darbą.
Pastarąjį rengti bus galima iš visų dėstomų dalykų, išskyrus technologijas ir menus. Jeigu jis bus atliktas labai gerai ir įvertintas devynetu ar dešimtuku, tai turėtų ne tik sumažinti stresą rengiantis egzaminams, bet ir padėti įstoti į aukštąsias mokyklas. Už aukštą darbo įvertinimą abiturientams bus skiriami papildomi balai stojant į pasirinktą studijų programą.
NEC egzaminų skyriaus metodininkės Jolantos Pauliukienės teigimu, tai nėra nauja idėja. Apie ją jau buvo daug kalbama ir diskutuojama su švietimo atstovais, todėl pakitimai neturėtų sukelti nesklandumų.
„Brandos darbo idėja kilo 2008 metais, kai buvo rengiamas Pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimo ir brandos egzaminų tobulinimo 2008–2012 metais priemonių planas. Parengtas brandos darbo programos projektas buvo pristatytas mokiniams, tėvams ir mokytojams, taip pat Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti tarybai. Viešose diskusijose ir atsiliepimuose buvo pritarta brandos darbo idėjai. Be to, Lietuvos švietimo sistemoje jau taikomi panašūs vertinimo įrankiai. 2010 metais buvo pradėtas vykdyti technologijų mokyklinis brandos egzaminas, o 2013 metais – menų mokyklinis brandos egzaminas. Jie savo struktūra, vykdymo ir vertinimo organizavimu atspindi pagrindinius brandos darbo rengimo principus“, – „Sekundei“ teigė J. Pauliukienė.
Panevėžio savivaldybės švietimo ir jaunimo reikalų vyriausioji specialistė Vaiva Jankauskienė įsitikinusi, jog pokyčiai būtini ir išeis tik į gera.

„Ši užduotis bus vietoj egzamino, todėl, manau, ji tikrai nesukels jokio nereikalingo streso.“ V. Jankauskienė.

„Ši užduotis bus vietoj egzamino, todėl, manau, ji tikrai nesukels jokio nereikalingo streso. Juolab kad, atlikti darbą ar ne, kiekvienas mokinys galės pasirinkti savanoriškai. O ir pasirinkimo galimybė visuomet yra labai gerai. Kiekvienas moksleivis galvodamas apie tai, kur nori stoti, galės nuspręsti, kas jam reikalingiau: egzaminas ar brandos darbas“, – aiškino V. Jankauskienė.
Specialistė neneigia, kad kol nauja tvarka neišbandyta ir ne visos detalės aiškios, galima sulaukti mokinių ar pedagogų nepasitenkinimo. Tačiau, pasak jos, tai neturėtų trukti ilgai.

Gimnazijų direktoriai džiaugiasi
Panevėžio gimnazijų vadovai tvirtina, kad naujoji tvarka tikrai neturėtų sukelti moksleiviams nepatogumų ar baimių. Netgi atvirkščiai. Tai galėtų palengvinti rengimąsi egzaminams.
Pasak Vytauto Žemkalnio gimnazijos vadovo Artūro Totilo, kol kas jokių nusiskundimų negirdėti nei iš mokytojų, nei iš mokinių.
„Abiturientams tikrai nebus papildomo streso, nes nelabai jie ir jaudinasi dėl tų egzaminų. Tiesa, nors kol kas dar nėra labai aiški šio darbo struktūra, manau, kad jis tikrai reikalingas ir padės mokiniams parodyti savo brandą. Apskritai, apie šį darbą pradėta kalbėti ne dabar, o prieš kokius penkerius metus. Apie tai jau žino mokytojai ir vaikai, tad buvo laiko viskam pasiruošti“, – „Sekundei“ teigė A. Totilas.
„Minties“ gimnazijos direktorius Egidijus Samas taip pat pritaria naujai tvarkai.
„Idėją vertinu labai teigiamai ir esu įsitikinęs, kad moksleiviams tai būtų labai gerai. Papildomo streso tai tikrai nesukels. Jeigu mokinys pradės ruoštis laiku, visus metus nuosekliai dirbs, streso bus netgi mažiau, nei einant į egzaminą, kai nežinai, ko jame gali tikėtis. Šiai minčiai pritaria ir gimnazijos mokytojai. Viena grupė jau netgi pradėjo tam rengtis: šiemet atliekame bandymus, o po metų įvertinsime, kaip mums pavyko“, – pasakojo E. Samas.
Tuo metu Kazimiero Paltaroko gimnazijos direktorė Gražina Gailiūnienė pripažino, kad naujajai tvarkai ruoštis dar nepradėta, tačiau mokiniai apie ją jau informuoti.
„Vaikus su brandos darbu mes jau šiek tiek supažindinome, bet nieko konkretaus dar tikrai nedarome. Iki šiol projektas buvo nepatvirtintas, todėl ir su mokytojais dar nespėjome apsvarstyti visų pliusų ir minusų bei kaip vyks darbai. Visgi aš manau, kad projektas tikrai labai reikalingas. Ypač tiems vaikams, kurių gebėjimai yra mažesni. Be to, tai sumažins egzaminų laikotarpiu patiriamą stresą“, – įsitikinusi direktorė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų