Bibliotekos draugiškos ne tik skaitytojams

Bibliotekos draugiškos ne tik skaitytojams

Bibliotekos nebėra atviros tik knygų mylėtojams. Daugėja atveriančiųjų duris ir keturkojams lankytojams. Šiais, Seimo paskelbtais Gyvūnų gerovės metais, Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka pranešė esanti draugiška gyvūnams ir kviečia drąsiai juos vestis ateinant rinktis knygų.

Ši biblioteka nėra pirmoji, pakvietusi keturkojus. Jais vedini panevėžiečiai jau penketą metų drąsiai eina į visus Panevėžio Elenos Mezginaitės bibliotekos filialus.

Lankytojai su augintiniais laukiami ir Panevėžio rajono ne vienoje bibliotekoje.

Visgi rajono viešosios bibliotekos vedėja Rūta Bagdonienė įsitikinusi, kad gyvūnui biblioteka – ne pati tinkamiausia vieta. Dviprasmiškai keturkojų vizitus vertina ir veterinarijos gydytojas, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Panevėžio departamento direktoriaus patarėjas Valdemaras Kontautas.

„Žinia, šuniui gerai ten, kur yra jo šeimininkas, ar tai būtų kavinė, biblioteka, ar kuri kita įstaiga. Tačiau pastebėta, kad perdėtą palankumą gyvūnams rodanti visuomenė nukreipia dėmesį nuo pačių žmonių, jų problemų, savotiškai užsižaidžia“, – įsitikinęs V. Kontautas.

G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje laukiama lankytojų su gyvūnais. Giedriaus Zauros nuotr.

Svetur seniai norma

Kad nuo šių metų pradžios G. Petkevičaitės-Bitės biblioteka tapo draugiška gyvūnams – bene didžiausias nuopelnas tenka jaunai specialistei, komunikacijos koordinatorei Monikai Banelytei.

„Iki įsidarbindama bibliotekoje, esu aplankiusi nemažai šalių. Jose gyvendama mačiau visai kitą santykį su gyvūnais. Tarkim, Amerikoje augintinius žmonės nešasi ar vedasi visur, net į gydymo įstaigas ir tai yra tapę norma. Taip pat Skandinavijoje gyvūnai žmones lydi daug kur ir visiems tai priimtina“, – patirtimi dalijosi M. Banelytė.

Pasak jos, su gyvūnais žmonės jau ir anksčiau ateidavo ir į G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos rūmus, o atėję atsiprašinėdavo, kad šuniuko neturi kur palikti.

Įteisinti keturkojų vizitai

Seimui šiuos metus paskelbusio Gyvūnų gerovės, M. Banelytė ėmėsi iniciatyvos G. Petkevičaitės–Bitės bibliotekoje įteisinti atvykimą su gyvūnais. Dėl to vyko ir pačių darbuotojų, ir lankytojų apklausa, teko sukurti gyvūnų lankymosi bibliotekoje taisykles ir apie tai informuoti visuomenę.

Taisyklės reikalauja, kad į biblioteką atsivestas gyvūnas būtų su pavadėliu, ne ilgesniu nei vienas metras, ir kad šeimininkas to pavadėlio nepaleistų iš rankų. Ypatingų veislių šunys privalo būti su antsnukiais, be to, laukiama kultūringų, tinkamai besielgiančių, ramių šunų.

„Nesinorėtų, kad šunys bėgiotų ar lotų ir taip trukdytų kitiems lankytojams“, – pabrėžė M. Banelytė. Ji patvirtino, jog surašytos taisyklės reikalauja, kad tuo atveju, jei gyvūnas priterš, iškuopti teks jo savininkui, jei kartais padarytų žalą – taip pat savininkas privalėtų ją atlyginti. Šuniui užlojus, tektų jį išsivesti, o vėl atsivesti – tik nuraminus.

Nuolatinis Velžio bibliotekos lankytojas seniūnas Andrius Viržaitis paskaityti užsuka su savo augintiniu Brendžiu.
B. Kronienės asmeninio archyvo nuotr.

M. Banelytė teigė, jog bent iš pradžių kviečiama su gyvūnais ateiti pasikeisti knygų. Į susitikimus su menininkais, koncertus geriau keturkojų nesivesti. Beje, ateiti su jais kviečiama į bibliotekoje gyvuojančius klubus, kurių lankytojai vienas kitą pažįsta ir kuriems augintinių vizitas nepasitenkinimo nesukels.

„Pakvietę lankytojus su gyvūnais, nemanome, kad iškart sulauksime po trisdešimt ir daugiau šunų. Veikiausiai juos atsives vienas kitas lankytojas. Prie keturkojų pratinsimės, su jais bičiuliausimės. Labai tikime, kad jų buvimas bibliotekoje atneš gerų emocijų“, – viliasi bibliotekos darbuotoja.

Nugvelbė bibliotekininkės pietus

Panevėžiečiams ateiti į bibliotekas su gyvūnais – nebe naujiena. E. Mezginaitės viešoji biblioteka gyvūnams draugiška tapo 2017-ųjų vasarą, atsiliepusi į jų mylėtojų raginimą.

„Kiek žinau, mūsų biblioteka draugiška gyvūnams tapo pirma Lietuvoje, taigi, pramušėme ledus“, – teigia direktorė Loreta Breskienė.

Ji patikino, kad masiškai gyvūnų į bibliotekas panevėžiečiai tikrai neveda. Sulaukiama santykinai nedaug lankytojų su šunimis. Šie, anot bibliotekos direktorės, išauklėti, elgiasi tinkamai.

„Kai paklausiau kolegių, ar nėra ko iškrėtę keturkojai lankytojai, išgirdau, kad vienas, pakėlęs kojelę, pasižymėjo vietą. Matyt, jam tikrai patiko bibliotekoje ir panoro darsyk ateiti. Dar buvo atvejis, kai keturkojis svečias nugvelbė bibliotekininkės pietus, o dar vieno šeimininkas ilgai negalėjo išsivesti, šis slapstėsi bibliotekoje, nenorėjo išeiti. Taigi, visi keturkojų lankytojų nuotykiai smagūs, smagių prisiminimų jie paliko ir bibliotekos darbuotojoms, ir skaitytojams“, – sakė L. Breskienė.

Nuo fotosesijos iki parodos

Velžio bibliotekai vadovaujanti Birutė Kronienė įsitikinusi: keturkojai bibliotekos lankytojai visus labai pradžiugina, pakelia nuotaiką.

„Paprastai lankytojai atsineša mažyčius šunelius, laiko juos prie savęs. Gyvūnai tikrai niekam jokių rūpesčių nepridaro“, – patikino B. Kronienė.

Ji pamena senjorę, į biblioteką ateidavusią su Tintinu. Deja, Tintino nebėra, o senjorė tebedėkoja bibliotekininkei už jam rodytą dėmesį. Į Velžio biblioteką drauge su skaitytojais ateina Trendis, Musė, Sniegė, Gilė, Mijoko. Įstaigoje buvo surengta ir šių keturkojų lankytojų fotosesija bei nuotraukų paroda.

„Šitos nuotraukos sulaukė itin didelio susidomėjimo ir puikių vertinimų. Ir aš manau, kad ateiti į biblioteką su keturkoju – geras sumanymas“, – svarsto B. Kronienė.

B. Kronienė pripažįsta, kad į Velžio biblioteką lankytojų atsivesti šunys visiems suteikia gerų emocijų. B. Kronienės asmeninio archyvo nuotr.

Gyvūnų tarp knygų neleistų

Vis dėlto Panevėžio rajono viešajai bibliotekai vadovaujanti Rūta Bagdonienė abejoja, ar tokia įstaiga šunims išties tinkama vieta.

„Nelabai suprantu sprendimo leisti, juolab kviesti, kad lankytojai į biblioteką eitų su šunimis ar kitais gyvūnais. Biblioteka skirta žmonėms, o tarp jų yra ir alergiškų gyvūnams, ir bijančių jų. Tad kviesčiau atsivestus šunis pririšti bibliotekos palangėje, ką mūsų lankytojai ir daro“, – teigė rajono bibliotekas vienijančios įstaigos vadovė.

Tendenciją į bibliotekas vestis gyvūnus nevienareikšmiškai vertina ir veterinarijos gydytojas Valdemaras Kontautas, dirbantis Valstybinės maisto ir veterinarijos inspekcijos Panevėžio departamento direktoriaus patarėju.

„Žinau, kad kitose šalyje jau seniau įsigalėjo, o į Lietuvą dar tik smelkiasi mada po įstaigas, ypač kavines, vedžiotis šunis. Gyvūnams toks dėmesys gal ir neblogai, bet manyčiau, kad kai kuriems žmonėms tokia draugija nėra priimtina. Jiems nelieka nieko kito, kaip dėtis tolerantiškiems“, – mano V. Kontautas.
Šio veterinarijos gydytojo manymu, daugiau rūpintis turėtume žmonėmis, ne keturkojais.

Galerija

 

 

 

 

 

Komentarai

  • gal ir gerai bet kai suo ant kedes po jo seda zmogus ir dar seileja tas mylimas augintinis stala i biblioteka daugiau kojos nekelsiu manau ne tik as

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų