Nuo 2020-ųjų uždarytos bibliotekos remonto pabaigos nematyti. D. Baronienės nuotraukos

Biblioteką paslėpė aptvaruose

Biblioteką paslėpė aptvaruose

Be bibliotekos trejus metus gyvenantys Panevėžio rytinės dalies gyventojai jau triskart buvo suvedžioti žadant knygų namų atidarymą. Dabar skaitytojai pažadais pamaitinti jau ketvirtą kartą.

Tikinama, kad rekonstruoto Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos padalinio – vaikų ir jaunimo bibliotekos Aukštaičių g. durys bus atvertos blogiausiu atveju šią žiemą.

Pasigedo statybininkų

Į „Sekundę“ kreipęsis panevėžietis Stanislovas Zupka ironizuoja, kad greičiau pastatytas modernus keturių aukštų Stasio Eidrigevičiaus menų centras nei baigtas renovuoti Kultūros ministerijai pavaldžios G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos santykinai nedidelis padalinys Aukštaičių gatvėje.

„Gyvenu netoli Aukštaičių g. bibliotekos. Kone kasdien vaikštau į prekybos centrą už kelių žingsnių nuo bibliotekos. Atkreipiau dėmesį, kad prie jos statybininkų nelabai sutiksi. Neseniai pamačiau, kad išraustas šaligatvis prie bibliotekos. Išardė, bet kad ką tvarkytų, nematyti“, – stebėjosi vyriškis.

S. Zupka teigė pasigendantis netoli jo namų buvusios bibliotekos, į kurią ateidavo paskaityti laikraščių, pavartyti žurnalų.

„Nors ir nušiurusi, bet veikė, o ir skaitytojų nemažai sulaukdavo. Ją uždarant remontui, iš pradžių buvome patikinti, kad vėl atidarys 2022-ųjų pradžioje. Vėliau spaudoje skaičiau, kad biblioteką atidarys 2023-iųjų sausį, paskui išgirdau, kad rugsėjį. Bet va jau ir rugsėjis, o biblioteka – aptvaruose, prie įėjimo buvusios suklotos plytelės išardytos“, – piktinosi panevėžietis.

Rytinės miesto dalies vaikų ir jaunimo traukos centru buvusios bibliotekos atidarymas nukeltas jau keturiskart.

Prisiminė pamatus

Prie Aukštaičių g. bibliotekos nuvykę „Sekundės“ korespondentai išties pamatė skaitytojo nupieštą vaizdą. Plytelės nuardytos ne tik prie jos durų, bet ir prie šalia esančios parduotuvės. Biblioteka aptverta, neprieinamas ir šalia įrengtas knygomatas. Statybininkų, dirbančių pastato išorėje, nematyti.

G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Audronė Palionienė anksčiau yra tvirtinusi, kad Aukštaičių gatvės biblioteka bus atverta 2022-ųjų pradžioje, vėliau atnaujintos bibliotekos įkurtuvės nukeltos į šių metų pradžią arba rudenį.

Dabar pavaduotoja teigia, jog atidarymą vis sutrukdo nenumatytos kliūtys.

„Pabaigus darbus bibliotekos viduje, dėl besismelkiančios drėgmės teko šiltinti pastato pamatus, tai dabar ir daroma. Šiems papildomiems darbams reikėjo naujo projekto, naujų viešųjų pirkimų, dėl to ir nepavyksta atidaryti suremontuotos bibliotekos. Tačiau galiu pabrėžti, kad remonto darbai – finišo tiesiojoje. Jei ne šį rudenį, tai žiemą Aukštaičių gatvėje biblioteka tikrai bus atidaryta“, – užtikrino A. Palionienė.

Visgi, anot jos, suremontuotas G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos padalinys Aukštaičių gatvėje bus skirtas išimtinai vaikams ir jaunimui.

Lankytis jame galės bet kokio amžiaus skaitytojai, tačiau bibliotekos veiklos bus skirtos mažiesiems ir jauniesiems klientams.

„Tai nebus mikrorajono biblioteka“, – sako pavaduotoja.

Kaltina įstatymus

Užsitęsusią Aukštaičių gatvės bibliotekos renovaciją šio projekto vadovė, G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos teisininkė Renata Sirutienė aiškina nelanksčia įstatymų baze.

„Tai Europos Sąjungos fondų finansuojamas investicinis projektas. Bet kokie projekto pakeitimai, jo papildymai, reikalauja derinimų, o pakeitimų reikėjo. Tad nereikėtų nei stebėtis, nei piktintis, kad darbai nevyksta taip greitai, kaip norėtųsi“, – teigė teisininkė.

Aukštaičių gatvės bibliotekos modernizavimo projektas parengtas jau prieš dešimt metų. Daugiau nei 800 kv. m pastatui sutvarkyti prieš septynerius metus iš ES fondų gauta daugiau nei 1,3 milijono litų.

Už tuos pinigus pakeisti buvę kiauri bibliotekos langai, sutvarkytas buvęs taip pat kiauras stogas.

Atnaujintas bibliotekos šilumos punktas, įrengta vėdinimo sistema, sumontuotas neįgaliesiems skirtas keltuvas. Išdažytos vidinės pastato sienos.

Planuojama ateityje tvarkyti ir išorinę bibliotekos pusę.

Amžiaus remontas

Aukštaičių gatvės biblioteka, kaip ir visas buvęs „Stumbro“ prekybos bei paslaugų kompleksas, pastatyta 1970-aisiais, veikti pradėjo 1971-aisiais.

Uždarytai bibliotekai šįmet sueina 52-eji.

Per pusšimtį darbo metų biblioteka nebuvo remontuota. Išpuvo jos langai, prakiuro stogas, pro kurį sunkėsi ir lietaus, ir sniego tirpsmo vandenys. Sutrūnijo ir kanalizacijos vamzdžiai, ėmę praleisti dvoką. Dėl susidėvėjusios elektros įrangos tapo nebeįmanoma įjungti bibliotekos kompiuterių.

Šis padalinys ėmė itin kontrastuoti su moderniais tapusiais G. Petkevičaitės bibliotekos centriniais rūmais Respublikos gatvėje.

2020-aisiais visas Aukštaičių gatvės bibliotekos turtas perkeltas į G. Petkevičaitės bibliotekai priklausančias patalpas Respublikos gatvėje, o ištuštėjusiuose pastatuose pradėtas remontas virto kone amžiaus statybomis, tebesitęsiančiomis iki šiol.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų