Vaiduokliu virtusiame buvusiame profilaktoriume siautėjantiems paaugliams kaimynystėje įsikūrę medikai ne kartą kvietė policiją, o dabar prireikė ir ugniagesių.

Benamių viešbutį laižo liepsnos

Benamių viešbutį laižo liepsnos

Dėl atvirai besimėtančių medicininių dokumentų skandalingai išgarsėjęs buvusio „Ekrano“ profilaktoriumo apleistas pastatas kelia siaubą artimiausiems kaimynams – po tuo pačiu stogu įsikūrusiam Priklausomybės ligų centrui.

Į milžiną vaiduoklį besibraunantiems benamiams ir smalsuoliams ne kartą kvietęs policijos pareigūnus, gydymo įstaigos personalas prieš porą dienų suspėjo už akių užbėgti kur kas rimtesnei nelaimei. Pirmadienio vakarą, apie 21.20 val., Priklausomybės ligų centro darbuotoja atsitiktinai pastebėjo iš apleisto pastato per langą besiveržiančius dūmus.

Atvykę ugniagesiai antrajame aukšte, nenaudojamose patalpose, aptiko degančią lovą ir čiužinį. Liepsnas spėta greitai užgesinti. Avarinės būklės pastatas tapo dar baisesnis – aprūko ne tik kambario, bet ir koridoriaus sienos.

Nors įvykis dar tiriamas, įtariama, kad gaisrą galėjo sukelti vėstant orams pastogės ieškantys benamiai.

Baiminasi tragedijos

Sovietmečiu statytas „Ekrano“ profilaktoriumas garsėjo gydyklomis ir prabanga, o dabar virtęs miesto bėda ir gėda. Daugiau nei 5,5 tūkst. kv. m pastate telikęs vienas Priklausomybės ligų centras, užimantis apie 1 tūkst. kv. m.

Gydymo įstaigos direktoriaus pareigas laikinai einantis Darius Mačiulis pripažįsta, jog greta tokio kaimyno centras gyvena tarsi ant tiksinčios bombos. Anot jo, nuo tada, kai prieš porą metų iš čia į A. Mackevičiaus gatvę išsikraustė Nakvynės namai, likęs tuščias vaiduoklis ėmė traukte traukti ne tik benamius.

„Tikrai nesijaučiame saugūs. Problemų daugybė. Ne tik dėl benamių. Čia dažnai lankosi paaugliai, ne kartą kvietėme policiją“, – „Sekundei“ pasakojo D. Mačiulis.

Gydymo įstaigos darbuotojai policijos pareigūnų šaukėsi ir praėjusį šeštadienį, pastebėję avarinės būklės pastate siaučiančią bent dešimties paauglių kompaniją.

„Natūralu, kad Priklausomybės ligų centrui iškilęs pavojus. Mūsų skyrius užpildytas, šiuo metu jame gydosi 20 pacientų, baisu net pagalvoti, kas būtų, jei apleistoje pastato dalyje gaisras kiltų naktį. Ne kartą jame buvo ir elektra įjungta, nors per kiaurą stogą pliaupia vanduo. Kartą atėję į darbą išvydome visame tuščiame pastate plieskiančią elektrą. Mes Savivaldybę nuolatos informuojame apie tą opią problemą, bet ne mūsų galioje ką daugiau padaryti“, – baiminasi D. Mačiulis.

D. Mačiulis pripažįsta, jog greta pastato-vaiduoklio veikiantis Priklausomybės ligų centras gyvena tarsi ant tiksinčios bombos. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Nelegalus viešbutis

Šiuo metu apleistame pastate atjungtos visos komunikacijos – elektra, vanduo, šildymas. Vasaros pradžioje Savivaldybė nusprendė atsisakyti ir pusės sargo etato. Tokia apsauga nepasiteisino – metalo vagys vis tiek sugebėjo nugvelbti radiatorius.

Vis dėlto čia retai būna tuščia. Didžiulės patalpos, kuriose iki šiol teberiogso Nakvynės namų palikti seni baldai – lovos, sofos, čiužiniai, spintelės, virtusios nelegaliu benamių viešbučiu ir aštrių pojūčių ieškančių smalsuolių traukos vieta.

Vasaros pabaigoje kilus ažiotažui dėl avarinės būklės pastate vaikų aptikto netikėto radinio – krūvos paliktų gydytojų išrašytų siuntimų ir ligos istorijų su visais jose nurodytais kadaise čia veikusios tuberkuliozės ligoninės pacientų duomenimis, „Sekundės“ korespondentų jame sutikti benamiai nė neslėpė ilgam čia įsikūrę ir esantys ne vieni didelio pastato gyventojai. Nors vargetos guodėsi, jog apleistose patalpose, kur lankosi ir narkomanai, nėra saugu, visgi abejojo, ar sugrįšiantys į Socialinių paslaugų centrą, kur gana griežtos taisyklės.

Lentos nebesaugo

Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tomas Jukna pripažįsta, kad didžiausia problema, jog vandalus, benamius ir paauglius traukiančio avarinės būklės buvusio profilaktoriumo apsaugai miesto biudžete nėra numatyta lėšų. Savivaldybė tik kartas nuo karto nusiunčia darbininkus užkalti išlaužytų durų ir išdaužytų langų. Prikaltos lentos vaiduoklį nuo įsibrovėlių apsaugo tik trumpam.

T. Jukna sutinka, kad nelegalias ekskursijas į milžinišką buvusį profilaktoriumą užbaigtų pasamdyta apsauga, tačiau tas panevėžiečiams kainuotų kelias dešimtis tūkstančių eurų per metus.

Visgi po praėjusį savaitgalį pastate kilusio gaisro miesto vadovai svarsto, jog lėšų jo priežiūrai teks surasti.

„Jei tas pastatas jau pasidarė tokia lankoma vieta, turbūt reikės spręsti dėl saugos tarnybos paslaugų pirkimo“, – teigė pavaduotojas.

It masalas benamius ir smalsuolius traukiantis buvęs profilaktoriumas, T. Juknos nuomone, nėra išskirtinis. Anot jo, tokių lankytojų sulaukia visi nenaudojami pastatai.

„Iš vienos vietos išvarytas benamis tuoj susiras kitą apleistą pastatą. Jei į tokį neprasibraus, įsikurs po žmonių balkonais. To tikrai neišgydysime. Kiek kartų tokiems rekomendavome Socialinių paslaugų centrą, kur švaru ir šilta, bet ten jie neužsibūna“, – sako pavaduotojas.

Saugomas tik vienas

Šiuo metu Panevėžyje stūkso bent keli tokie vaiduokliai. Be ant marių kranto stūksančio buvusio „Ekrano“ profilaktoriumo, laiko ir vandalų niokojamas prieš keletą metų uždarytos „Verdenės“ mokyklos pastatas Parko g., nesėkmingai rekonstruoti bandytos buvusio „Saulutės“ lopšelio-darželio patalpos Trumpojoje g., tuščias taip pat buvusio vaikų darželio pastatas Venslaviškio g., nebaigtos statyti Pilėnų mokyklos griaučiai V. Alanto g.

Iš jų tik pastarajam objektui samdoma apsauga, per metus Panevėžiui atsieinanti 30 tūkst. eurų. Tiesa, dar šiokios tokios priežiūros sulaukia „Verdenės“ pastatas, patikėtas greta esančios M. Karkos mokyklos atsakomybei.

T. Jukna pripažįsta, jog nekviestų lankytojų pėdsakų galima aptikti kone kiekviename jų.

„Jei niekas nevaikščiotų, nereikėtų ištisai užkalinėti išlaužiamų angų. Žmonės, pamatę po nenaudojamo pastato teritoriją vaikštančius asmenis, turėtų iš karto kviesti policiją. Jei gyventojai taip reaguotų, Savivaldybei būtų irgi daug paprasčiau ir pigiau, nei samdyti saugos tarnybą“, – sako direktoriaus pavaduotojas.

Rengiasi aukcionų maratonui

Savivaldybė viliasi jai našta esantiems statiniams kada nors sulaukti pirkėjų. Administracijos vadovai neabejoja, kad galvos skausmu virtęs buvęs „Ekrano“ profilaktoriumas, nors ir apleistas, bet stūksantis vienoje gražiausių Panevėžio vietų, bus vienas patraukliausių objektų investuotojams. Jį Savivaldybė rengiasi privatizuoti, tačiau, pasak administracijos direktoriaus pavaduotojo Tomo Juknos, procedūra ne tokia greita, kaip norėtųsi. Šiuo metu laukiama Nacionalinės žemės tarnybos leidimo kartu su pastatu parduoti ir valstybinės žemės sklypą prie jo.

Dar šiais metais planuojama skelbti aukcioną ir tam, kas likę iš „Verdenės“ mokyklos.

Jau trečią mėnesį Savivaldybė pardavinėja nebaigtos statyti mokyklos griaučius V. Alanto g. Kainą nuleidus nuo pirmajame aukcione buvusios 1,2 mln. Eur iki 600 tūkst. Eur, pastatu ir 3,1 ha žemės sklypu prie jo, pasak T. Juknos, ėmė aktyviai domėtis investuotojai. Šiuo metu jis domina tris potencialius pirkėjus.

„Matome labai didelį susidomėjimą ir manome, kad pirkimo sandoris jau greitai įvyks“, – mano pavaduotojas.

Kaip problemiškiausią T. Jukna įvardija buvusio lopšelio-darželio pastatą Venslaviškio g.

Komentarai

  • Iš pradžių savivaldybė apleidžia nenaudojamus pastatus, leidžia juos išvogti, o paskui griaučius privatizuoja už kapeikas. Privatininkas su savo turtu taip beprotiškai ir nuostolingai nesielgtų.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų