Benamių viešbučiui ieškos naujų šeimininkų

Benamių viešbučiui ieškos naujų šeimininkų

 

Sovietmečiu statytas prabangiomis gydyklomis garsėjęs buvusios „Ekrano“ gamyklos profilaktoriumas dabar nė iš tolo neprimena savo didybės. Vaizdingoje marių pašonėje įsikūręs pastatas vaiduoklis traukia benamius, narkomanus ir adrenalino ištroškusius paauglius. Apleistam pastatui Panevėžio savivaldybė suskubo ieškoti naujų savininkų. Birželio pabaigoje skelbiamame aukcione už beveik penkių tūkstančių kvadratinių metrų pastatą ir 1,6649 ha sklypą bus prašoma 269 245,00 eurų.

Susidomėjusieji pirkiniu iki pat aukciono pabaigos yra kviečiami apžiūrėti pastatą. Jau keleri metai, kai buvęs profilaktoriumas, vėliau – tuberkuliozės ligoninė bei nakvynės namai nebeveikia, tačiau matyti, kad čia iki šiol šeimininkaujama. Nors trijų aukštų geltonų plytų pastatas su erdviais balkonais, nuo kurių atsiveria nuostabi marių panorama, pasitinka išdaužytais langais ir užkaltomis durimis, patekti į jo vidų nėra kliūčių. Palypėjus aptrupėjusiais laiptais, į patalpas galima įlįsti pro pusiau atvertą langą, kuris kažkada buvo užkaltas faneros lakštu – šis dabar numestas čia pat. Kad įsibrovėliams nereikėtų pernelyg vargintis – iš vidaus nulipti padėta suklypusi kėdė.

Pastato vidiniame kieme, prikrautame senų rakandų ir šiukšlių, paliktos atvertos durys. Tačiau peržengti jų slenkstį darosi nejauku – netoli įėjimo žemė nuklota dideliais medicininiais švirkštais netgi su kraujuotomis adatomis. Aplinkui mėtosi šlapimo tyrimams skirti indeliai, tušti kontrabandinių cigarečių pakeliai, galima rasti net autobuso bilietų ir prieš vienuolika metų išrašytų siuntimų tirtis sveikatą. Matyti, kad čia pat atliekami ir gamtiniai reikalai. Prieš kelerius metus šioje vietoje buvo kilęs gaisras, iki šiol mėtosi nuodėgulių krūvos.

Nors iš „Ekrano“ marių pakrantės Nakvynės namai į Teatro gatvę buvo perkelti prieš beveik ketverius metus, akivaizdu, kad tako į buvusius namus benamiai nepamiršo.

Ekrano profilaktoriumas, tapęs benamių ir įvairių prašalaičių traukos vieta, jau bus parduodamas aukcione – tikimasi, kad ilgai investuotojų nereikės laukti. M. Garucko nuotraukos

Tiesa, dieną jų rasti nepavyks – sugrįžta tik sutemus.

Po vienu iš balkonų patiestas čiužinys, nuo smalsių akių pridengtas lentgaliais. Kad ant jo yra miegama, išduoda šalia paliktos moteriškos šlepetės. Įspūdį, tarsi būtum atsidūręs siaubo filmo filmavimo aikštelėje, sustiprina kiečiais ir aukšta žole apaugusi teritorija – metalo vagys išlupo net nuotekų šulinių dangčius, kurie dabar uždangstyti senomis padangomis ar faneros lakštais.

Tinkamas laikas

Panevėžio savivaldybė, kuriai ir priklauso buvęs „Ekrano“ profilaktoriumas, prisipažįsta, kad bet kokie bandymai išvyti benamius ir įvairius prašalaičius iš tuščio pastato – tarsi kova su vėjo malūnais. Pasak administracijos direktoriaus Tomo Juknos, vos užkalus visus langus ir duris jau kitą dieną vėl jie išplėšiami. Svarstyta net samdyti apsaugos įmonę ar skirti sargą, tačiau vargu ar šios investicijos atsipirktų. Savivaldybei priklausančio pastato dalį tikimasi parduoti. Anot T. Juknos, dabar tam pats tinkamiausias laikas, tai rodo ir kitų pastatų vaiduoklių pardavimo sėkmės istorijos. Šiemet jau pavyko rasti naujus šeimininkus net dvejus metus pardavinėtiems Pilėnų ir „Verdenės“ mokyklų bei kitiems apleistiems pastatams. O juk ankstesni bandymai parduoti nesulaukdavo susidomėjimo.

„Didžiosios įmonės turi laisvesnių lėšų, kurias stengiasi investuoti į nekilnojamąjį turtą, tai jau parodė mūsų patirtis. O kas bus dar po dvejų metų, nežinia“, – sakė T. Jukna.

Lauks, kiek reikės

Paskelbus buvusio profilaktoriumo patalpų aukcioną, jau atsirado ir jomis besidominčiųjų, tačiau daugelis tvirtino, kad apie investavimo galimybę galvos tuo atveju, kai bus parduodamas visas pastatas. Šiuo metu mažesnėje jo dalyje dar veikia Priklausomybių ligų centras, bet jį numatyta iškelti į kitas patalpas Tinklų gatvėje per artimiausius dvejus metus.

„Iš investuotojų girdėjome, kad pastatas bus paklausus tada, kai bus parduodamas visas. Bet gal verslas, žinodamas, kad po metų kitų išsikels Priklausomybės ligų centras, ryšis dabar pirkti ir investuoti į mūsų dalį, o vėliau – į kitą. Kai viena dalis jau kažkam priklauso, vargu ar naujas pirkėjas susigundytų kita“, – kalbėjo administracijos direktorius.

Ilgai neparduodamų pastatų kainos aukcionuose yra mažinamos, tačiau šiuo atveju pradinė 269 245,00 eurų suma, pasak T. Juknos, nesikeis. Tokią ją nustatė turto vertintojai. Atsižvelgiant, kad „Ekrano“ marių teritorija netrukus turėtų tapti vienu iš traukos centrų – bus baigtas tvarkyti paplūdimys, pakrantė, atsiras vandenlenčių ir batutų parkai, tikimasi, kad ilgai naujų šeimininkų apleistajam profilaktoriumui neteks ieškoti.

Buvusio profilaktoriumo kieme krūvos panaudotų galimai užkrėstų švirkštų su adatomis – tiksinti bomba, žinant, kad po apleistą pastatą šmirinėti pamėgo ir adrenalino ištroškęs jaunimas.

Nesvetinga kaimynystė

Elektronikos gatvės pirmuoju numeriu pažymėtas pastatas traukia ne tik benamius ir įvairius prašalaičius. Mažesnėje jo dalyje, kur įsikūręs Priklausomybės ligų centras, gydosi įvairių priklausomybių turintys Panevėžio apskrities gyventojai. Ši pastato dalis savo lankytojus pasitinka sutvarkytomis patalpomis ir išpuoselėta teritorija, nors pavaikštinėjus aplinkui suprantamas tampa ir žmonių nenoras, kad toks centras įsikurtų jų kaimynystėje. Į akis krenta krūvos švirkštų ir išmėtyti tušti buteliukai šlapimui surinkti. Priklausomybės ligų centro direktorius Darius Mačiulis neneigia, kad tai gali būti ir jų pacientų „palikimas“: į tokius indelius yra pilstomas metadonas – vaistas, skirtas begydantiesiems priklausomybę nuo narkotinių medžiagų. Centre taip pat veikia programa, kai narkotikus vartojantieji, siekdami išvengti užsikrėtimo infekcinėmis ligomis, naudotus švirkštus gali pasikeisti į švarius. Tik ne visi juos tvarkingai atiduoda centro darbuotojams.

„Vieni geranoriškai atneša indelius bei panaudotus švirkštus, o kiti numeta bet kur. Būtinai pasidomėsiu, nes taip būti negali“, – išgirdęs apie besimėtančius kruvinus švirkštus patikino D. Mačiulis.

Priklausomybės ligų centro patalpoms reikalingas remontas. Sveikatos apsaugos ministerija įvertino, kad investuoti į pastatą, kurio viena dalis priklauso Savivaldybei, yra apleista ir niokojama, būtų neracionalu.

Planuojama, kad gydymo įstaiga įkurtuves naujose patalpose Tinklų gatvės aštuntuoju numeriu pažymėtame name švęs po dvejų metų.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų