P. Židonio nuotr.

Bedarbių laukia pokyčiai

Bedarbių laukia pokyčiai

Ketvirtadienį Seimas pritarė Užimtumo įstatymo pataisoms, kuriose siūloma Užimtumo tarnybos klientus skirstyti į pasirengusius ir besirengiančius darbui.

Pasirengusiems asmenims iš karto būtų siūlomas darbas, o besirengiantiems nustatomos priežastys, trukdančios susirasti darbą, ir ieškoma, kaip jas pašalinti.

Už įstatymo pataisas balsavo 110, susilaikė 7, prieš nebalsavo nė vienas Seimo narys.

„Deja, realybė tokia, kad nemažai asmenų į Užimtumo tarnybą eina ne darbo, o bedarbio statuso, garantuojančio socialines garantijas. Todėl pakeitimai leistų užtikrinti, kad galintys dirbti neturėtų prabangos išsisukinėti nuo tinkamų pasiūlymų“, – Seimo kanceliarijos Spaudos biurui teigė Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.

Palaikydamas įstatymo pataisas opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Antanas Vinkus teigė, kad pakeitimai yra svarbūs Lietuvos ekonomikai ir šalies žmonėms.

„Galiojant dabartinei tvarkai, nemaža dalis nedirbančių asmenų stokoja motyvacijos ir aktyvumo ieškant darbo vietos. Kiti pasirenka variantą laikinai nedirbti dėl asmeninių ar kitokių įsipareigojimų. Šie pakeitimai, mano nuomone, yra esminiai ir labai svarbūs“, – antradienį Seimo plenariniame posėdyje teigė A. Vinkus.

Užimtumo įstatymo pataisomis siekiama kuo greičiau padėti ieškantiems darbo ir jį siūlantiems surasti vieniems kitus. Tarpininkavimo paslaugos bus teikiamos tik ieškantiems darbo, o ne formaliai registruotiems Užimtumo tarnyboje.

Taip pat bus didinama ir plečiama parama judumui – kelionės išlaidos bus kompensuojamos ne tik vykstant į darbą, bet ir vykstantiems į darbo pokalbį su darbdaviu ar konsultaciją į Užimtumo tarnybą. Taip pat didinama maksimali kompensacija iki 30 proc. MMA (t. y. 219 eurų) per mėnesį, o terminas ilginamas nuo 3 iki 4 mėnesių.

Darbo pasiūlymai bus teikiami, atsižvelgiant į ankstesnį bedarbio darbo užmokestį, dabar nėra atsižvelgiama. Pirmus 3 mėnesius turės būti siūlomas ne mažesnis kaip 80 proc. buvusio atlyginimo, o 4–9 mėnesiais – 60 proc.

Visais atvejais siūlomas darbo užmokestis negalės būti mažesnis už gaunamą nedarbo socialinio draudimo išmoką. Nuo 10-to mėnesio tinkamas darbas būtų toks, kuris nebūtinai atitinka asmens kvalifikaciją, kompetenciją, turimą darbo patirtį, bet atitinka sveikatos būklę ir nustatytas kelionės iki darbo vietos ir atgal trukmę bei išlaidas.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų