Afrikinio kiaulių maro protrūkis nustatytas nedideliame ūkyje Biržų rajono Ramongalių kaime. Tai pirmasis protrūkis Lietuvoje šiais metais.

Bauginanti kiaulių maro grėsmė

Bauginanti kiaulių maro grėsmė

Vasario pradžioje afrikinio kiaulių maro protrūkis nustatytas nedideliame ūkyje Biržų rajono Ramongalių kaime, kur savo reikmėms buvo auginamos trys kiaulės. Tai pirmasis protrūkis Lietuvoje šiais metais.

Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas valstybinis veterinarijos inspektorius Žydrūnas Vaišvila tvirtina, jog situacija dėl apskrityje plintančio afrikinio kiaulių maro darosi vis grėsmingesnė.

Biržų rajono savivaldybėje dėl to net buvo sušauktas Ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdis, aptarta afrikinio kiaulių maro situacija rajone, apsvarstyti židinio zonoje atliktų patikrinimų rezultatai.

Apsvarsčius susiklosčiusią padėtį ir vadovaujantis Vyriausybės patvirtintu Ekstremalių kriterijų sąrašu, prieita prie išvados, kad protrūkis kiaulių laikymo vietoje – ekstremalus įvykis.

Kiaulės buvo nedelsiant nugaišintos, ūkyje atlikta dezinfekcija. Nustatyta trijų kilometrų apsaugos zona, į kurią pateko trylika aplinkinių kaimų. Šioje zonoje uždraustas kiaulių judėjimas.

Ž. Vaišvila sako, kad valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ir toliau vykdo kiaulininkystės ūkių stebėseną, inspektoriai tikrina, kaip juose laikomasi biologinio saugumo reikalavimų.

Panevėžio apskrityje sugriežtinti kiaulių laikymo vietų patikrinimai. Naminėms kiaulėms maras nustatytas pirmą kartą, o štai užsikrėtusių šernų randama vis daugiau.

Užsikrėtusių šernų daugėja

Per dvi pirmąsias šios savaitės dienas Panevėžio rajono teritorijoje buvo nustatyta dešimt užsikrėtusių šernų. Šernai nuo afrikinio kiaulių maro gaišta vis naujose teritorijose, tad kiaulių augintojams reikia būti itin budriems.

Panevėžio rajonas yra 22-a Lietuvos savivaldybė, kurioje užfiksuota ši užkrečiamoji liga.

Nustačius afrikinį kiaulių marą kiaulių laikymo vietose, gali būtų priimtas sprendimas dėl buferinės zonos, kurioje iki nustatyto termino reikia paskersti kiaules bei pasirašyti įsipareigojimus metus nelaikyti šių gyvulių, steigimo. Atsiradus maro židiniui, dėl vieno neatsakingo ūkininko gali skaudžiai nukentėti aplinkiniai gyventojai.

Mūsų šalies veterinarijos specialistams nerimą kelia nesiliaujantys afrikinio kiaulių maro atvejai ir protrūkiai. Šiais metais Lietuvoje užregistruoti 103 užsikrėtę šernai, o dabar ligos protrūkis užfiksuotas Biržų rajone.

Nustačius užkratą mažame ūkyje, Biržų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai patikrino, kaip laikomasi biologinio saugumo reikalavimų kituose, į ligos židinio zoną patenkančiuose kiaulininkystės ūkiuose. Iš patikrintų vienuolikos ūkių tik vienas atitiko visus keliamus biologinio saugumo reikalavimus. Dešimtyje ūkių buvo nustatyta pažeidimų.

Kai kuriuose jų buvo netinkamai įrengti, užšalę dezinfekciniai barjerai, neaptvertos kiaulių laikymo teritorijos, labai dažnai netinkamai pildyti gyvulių judėjimo dokumentai. Ne visi kiaulių laikytojai keitė avalynę ir drabužius prieš patekdami į kiaulių laikymo vietą. Nedrausmingi ūkininkai sulaukė administracinių nuobaudų.

Daugėjant užsikrėtusių šernų, didėja rizika virusui patekti į kiaulių laikymo vietas. Nesilaikantiesiems biologinio saugumo reikalavimų taikomos administracinio poveikio priemonės. Pirmą kartą juos pažeidusiems asmenims gresia nuo 30 iki 300 eurų bauda, vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 50 iki 1 450 eurų. Pakartotinai nustačius pažeidimus, asmenims gresia nuo 50 iki 550 eurų, vadovams – nuo 150 iki 2 300 eurų baudos. Tarp poveikio priemonių, be baudų, numatytas ir gyvulių konfiskavimas.

Per praėjusius 2016 metus afrikinis kiaulių maras buvo nustatytas 303 vietose 478 šernams (379 nugaišusiems ir 99 sumedžiotiems). Nepavyko išvengti maro židinių ir kiaulių laikymo vietose – virusas buvo nustatytas 5 skirtingose rajonų savivaldybėse, kur užfiksuota 19 atvejų, sunaikintos 74 kiaulės.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų