Ažiotaže dėl medžių pajuto politinį prieskonį

Ažiotaže dėl medžių pajuto politinį prieskonį

Medžių kirtimas Laisvės aikštėje sulaukė politikų ir visuomenininkų reakcijos. Ketvirtadienį jie susirinko į piketą prie Panevėžio savivaldybės.

Kiek teko susidurti su įvairių miestų patirtimis, Panevėžio Laisvės aikštės atnaujinimo projektas yra pavyzdinis, nes nėra paprasta išauginti naują medį išsaugant senus“, – pabrėžė viena principingiausių šalyje dendrologių laikoma VDU Miško ir ekologijos fakulteto docentė dr. Lina Straigytė.

Į Panevėžį paaiškinti situacijos dėl aikštėje jos atrinktų kirsti medžių atvykusi mokslininkė neslėpė, jog netikėta buvo protestuotojų gretose išvysti Žaliųjų partijos atstovus.

Man labai gaila, kad žalieji žiūri savęs, kelia kažkokius savo politinius interesus neįsigilindami į esmę, kad pats projektas tikrai geras. Panašu, kad čia vyksta politiniai žaidimai“, – po apsilankymo miesto Tarybos posėdyje teigė dr. L. Straigytė.

Į jį skubėjusius politikus vakar pasitiko piketuototojai, iškėlę plakatus

Nesielkite arogantiškai su paukščiais, medžiais ir panevėžiečiais“, „Aš dar mažas, padėk man“, „Išsaugokime gamtą praeities kartoms“.

Tarybos nariai – Žaliųjų partijos atstovai Gema Umbrasienė, Mantas Leliukas, konservatorė Indiana Grigienė – ir buvo šio piketo „Medžių ir paukščių naikinimui mieste – ne“ organizatoriai.

Ragina ieškoti lėšų seniems medžiams

Palaikyti opozicijos atstovų surengtos akcijos atvyko ir organizacijos „Gyvas miškas“ trys atstovės.

Dabar vyksta labai daug kirtimų įvairiuose miestuose, matome daugmaž visuose projektuose tas pačias problemas“, – „Sekundei“ kalbėjo „Gyvo miško“ atstovė Austė Juozapaitytė.

Visuomenininkė kaltino Panevėžio savivaldybę, jog kertant Laisvės a. dendrologų nurodytus medžius, nesaugoma biologinė įvairovė ir taip pažeidžiamas Želdynų įstatymas, taip pat esą nusižengta Gyvūnų gerovės įstatymui, nes iškirtus medžius sunaikinti paukščių namai.

Man labai gaila, kad žalieji žiūri savęs, kelia kažkokius savo politinius interesus neįsigilindami į esmę, kad pats projektas tikrai yra geras.“

L. Straigytė

Daug pasmerktų kirsti medžių, kuriuos būtų galima išsaugoti. Projektas nėra sukurtas visuomenės poreikiams patenkinti. Kai specialistai pasako, kad medžiai yra blogos būklės, savivaldybės galėtų imtis priemonių ir skirti finansavimą jiems išsaugoti. Čia nenoras ieškoti sprendinių“, – teigė A. Juozapaitytė.

Rekonstruojamos Laisvės a. želdinių inventorizaciją atlikę mokslininkai dendrologai nustatė, kad iš 140-ies čia vešinčių medžių dėl prastos būklės neišvengiamai reikia šalinti 25. Iki piketo spėta iškirsti, pasak A. Juozapaitytės, 15-iolika. Piketuotojai reikalavo stabdyti kirtimus. „Gyvo miško“ atstovės nuomone, net ir prastos būklės sergančius medžius Savivaldybė turėtų ne kirsti, o skirti finansavimą jiems prižiūrėti.

Panevėžys galėtų būti pavyzdys Lietuvoje, kaip seni medžiai prižiūrimi.

Projektas turėtų būti daromas iš kitos pusės – taikantis prie esamų medžių, o ne žiūrint, kurie jam trukdo“, – kalbėjo visuomenininkė.

Kirto netinkamu laiku

Medžių būklę vertinusi dr. L. Straigytė Tarybos posėdyje pabrėžė, jog Panevėžio Laisvės aikštės projektas yra pavyzdinis.

Atlikta situacijos analizė, įvertinta aikštės želdinių būklė. Pagal Želdynų įstatymą blogos būklės medžiai turi būti kitokiais pakeisti. Tie 25 medžiai neturėjo perspektyvos“, – tvirtino mokslininkė.

Ji pripažino, jog dėl prastos būklės kirsti būtų galima aikštėje ir kita tiek medžių, tačiau pusę jų ryžosi palikti tikėdamasi, kad šie atlaikys dar 20 metų.

Palikau savo sąžinei“, – teigė docentė.

Piketuotojų atstovų siūlymai Savivaldybei ieškoti lėšų Laisvės a. sergančių medžių priežiūrai dendrologei pasirodė keisti.

Anot jos, tokius medžius, kokie kertami Laisvės a., būtų galima palikti, jei jie augtų kur nors parke, nuošalioje vietoje, bet ne prie pagrindinių takų, kur praeina tokie srautai žmonių.

Aš taip pat dalyvauju tarptautinėse konferencijose ir važinėju po Europą. Nėra nesaugių medžių viešosiose vietose, nes ten tokios baudos“, – teigė mokslininkė.

Medžių būklę vertinusi dr. L. Straigytė Tarybos posėdyje pabrėžė, jog Panevėžio Laisvės aikštės projektas yra pavyzdinis. M. Garucko nuotr.

Dr. L. Straigytės teigimu, vietoje iškirstų prastos būklės 25 medžių atsodinus keliskart daugiau naujų ir įvairių rūšių želdinių, miestas tik išloš – jaunas medis, pasak mokslininkės, ekologiškai daug efektyvesnis už seną. Tokio atsinaujinimo, jos nuomone, nenorėtų mažuma panevėžiečių.

Dr. L. Straigytė svarsto, kad audra Panevėžyje kilo, nes medžiams kirsti pasirinktas jautriausias laikas, kai jie patys gražiausi.

O įsiaudrinus atsiranda emocinis ausų užgulimas, kai nebegebama išgirsti, kas sakoma. Man ir pačiai nemalonu matyti, kai kertami žydintys medžiai. Emociškai tai atrodo skaudžiai. Kitu metų laiku medis būtų nukirstas kitaip. Operacijos irgi niekas nedaro viešai“, – pripažino mokslininkė.

Kirtimų nestabdo

Į Panevėžio tarybos posėdį atvykusi kraštovaizdžio architektė VDU docentė dr. Aurelija Lozuraitienė pabrėžė, jog net negali kilti abejonių, kad dendrologų atrinktus 25 prastos būklės medžius Laisvės a. būtina kirsti. Ji irgi mano, kad dėl to kilusio ažiotažo būtų buvę galima išvengti, jei medkirčiai aikštėje būtų darbavęsi bent jau žiemą.

Visgi A. Lozuraitienė taip pat pripažino protestuotojų iniciatyvoje įžvelgianti politinį prieskonį.

Aiškiai jaučiasi, kad tai yra opozicijos inicijuotas renginys. Manau, tai neturėtų turėti įtakos pagrindiniams projekto sprendiniams. Kirtimai dėl medžių būklės neturėtų būti stabdomi“, – „Sekundei“ kalbėjo mokslininkė.

Dar dalis medžių Laisvės a. rekonstrukcijos projekte pažymėti kaip „pageidautina šalinti“. Ar ir jie bus kertami, kraštovaizdžio architektė teigė kol kas negalinti atsakyti.

Mes stengsimės koreguoti projektą pagal patikslintą topografinę nuotrauką, kas yra būtina darbo projekte, ir matysime“, – teigė A. Lozuraitienė.

Mokslininkė pabrėžė, kad atsakomybę už projekto sėkmę visgi prisiima ne protestuotojai, o visa jo komanda.

Ieškos liudininkų

Nors teisės aktai riboja medžių kirtimo laiką tik ūkiniuose miškuose, kur tokia procedūra draudžiama nuo balandžio 1-osios iki birželio 15-osios, aplinkos ministro rekomendacija siūlo ir miestams tuo laiku, kol peri paukščiai, susilaikyti nuo tokių veiksmų.

Antradienį aikštėje iškirtus dalį medžių, socialiniuose tinkluose pasirodė nuotraukos paukščių ir jų mažylių, esą netekusių namų.

Žmonės žino, kad medžiai suserga ir pasensta, bet apie svarbiausios miesto aikštės želdinių būklę turėjote informuoti vėliausiai žiemą ir būtinus kirtimus įvykdyti vėliau žiemą arba šiemet vėliau, bet tikrai ne dabar, kai miestiečiai su ašaromis rinko nuo žemės vos apsiplunksnavusius ir pasmerktus mirčiai paukštelius“, – Tarybos posėdyje kalbėjo opozicijos atstovė G. Umbrasienė.

Savivaldybė teigia, jog aplinkosaugininkai ieškos iškritusius paukščius mačiusių liudininkų, kad galėtų tiksliau išsiaiškinti situaciją. Jei paaiškės, kad padaryta žala gamtai, atsakomybę turės prisiimti rangovas.

Kirtimo darbus vykdę rangovai teigia, jog kertamus medžius apžiūrėjo ir lizdų juose nerado, vienintelis inkilas buvo nukabintas ir grąžintas jį pakabinusiam žmogui.

Savivaldybė aiškino kitu laiku negalėjusi medžių kirsti dėl projekto terminų. Su konkursą aikštei atnaujinti laimėjusiu Panevėžio statybos trestu Savivaldybė sutartį pasirašė tik kovo pabaigoje, o projektas privalo būti užbaigtas iki 2020 m. pabaigos.

Galerija

Komentarai

 • Ir ką gi veikia rajono tarybos narė Modesta Petrauskaitė? Socialdemokratų partijos narė, Seimo nario padėjėja, Dembavos gyventoja?
  https://www.panrs.lt/index.php?-409876861
  Kad Panevėžio ,,visuomenei“ atstovauti ir docentus profesorius dendrologus pamokyti suvažiavo iš Vilniaus jaunimėlis – tai aišku. Kad patys pasakojo, kad važiuoja taip per visą Lietuvą ir auklėja įvairias savivaldybes – dar aiškiau, nes kažką tai pasako pats žodis „žalias“. Bet ką veikia centrine piketo persona tapusi ir po miesto Tarybos salę strakaliojanti su filmavimo užduotimi Panevėžio rajono tarybos Modesta Petrauskaitė, kai tą pačią dieną Panevėžio rajono Taryba nuo 10 val renkasi į posėdį ir sprendžia 25 klausimus?
  Pociau, ak, Pociau, rajono socdemų vadove…

  • Atsakyti
  • „Man labai gaila, kad kelia kažkokius savo politinius interesus neįsigilindami į esmę, kad pats projektas tikrai geras. Panašu, kad čia vyksta politiniai žaidimai“, – po apsilankymo miesto Tarybos posėdyje teigė dr. L. Straigytė.

   Skaitykite daugiau: https://naujienos.alfa.lt/leidinys/sekunde/aziotaze-del-medziu-pajuto-politini-prieskoni/#comment-59577

   • Atsakyti
  • 2019 05 31 dieną Panevėžio rajono savivaldybės internetinėje svetainėje parašyta, kad Modestos Petrauskaitės darbo vieta yra LR Seimas, o pareigos yra LR Seimo nario padėjėja-sekretorė http://www.panrs.lt/index.php?-409876861
   LRS internetinėje svetainėje parašyta, kad Modesta Petrauskaitė buvo Domo Petrulio padėjėja sekretorė 2012-2016 metais (2016 metais Domas Petrulis į Seimą nebeišrinktas).
   Tai kokios gi yra „darbo vieta, pareigos“ Modestos Petrauskaitės 2019 metais (ne 2016 metų senovėje)?????????????????????????????

   • Atsakyti
   • Apgautasis žmogau, patiklusis žmogau,
    taigi prieš balsuodamas turėjai pažiūrėti ir pagalvoti apie 2016 ir 2019 metų supainiojimą, o dabar nedejuok, tačiau 2023 metais pasitikrink, juk kas gali žinoti, gal ir 2023 metais Modesta Petrauskaitė bus dar vis dar vis ir dar vis pristatoma kaip seimo nario sekretorė?

    • Atsakyti
 • Indianos ir Leliuko duetas – va tėp !

  • Atsakyti
  • Ramiai tik ramiai.
   Leliukas į tarybą pateko su pačiu mažiausiu skaičiumi balsų. Patrauks koncervus į tą pačią pusę.

  • Nabageliai ir tiek. Jie net nesugeba suprasti savo tragedijos…

   • marginalai

    • Atsakyti
 • antsnukį ir antnagius katinui Rainiui kuris kasdien parsineša po žvirblį.

  • Leliuk, Indiana, Girdzijauskiene, gyvenate rajone tai ir drožkite į rajono tarybą ir ten bujokite pagal suopratį ir razumą.
   Pociau, susirink.

   • Atsakyti
   • emocinio ausų užgulimo profai

    • Atsakyti
    • taiklu

   • Labai gerai, kad yra tokie kaip Umbrasienė, Leliukas, BIJOTE jų, patys jus gyvačiai, smirdite toje savialdybėje, JEI NE JIE, tai daugiau savintumetes.Įdomu, kaip dabar bus birželio 13d.

    • Leliukas: „Aš dar mažas… Padėkite man!“

 • Taigi pati postringavai, kad Želdynų įstatymas Panevėžyje nėra pažeidžiamas, nes pats Želdynų įstatymas yra prastas.

  • Atsakyti
 • 140 medžių miesto centre…
  Žmonės, važiuokite į žmonėms skirtą RYO !

 • Etatiniai protestuotojai , jiems visą laiką viskas blogai

 • „O kadaise, šventą ąžuolyną buvo nuodėmė kirviu paliest, juk ne svetima ranka sodino ir jaunutį daigą obelies…““ Medį taip mylėt, kaip tikrą brolį, neraškyti vaismedžių baltų…“ Kai tau širdį skauda , matant pjaunat medžius, apie kokią čia politiką kalba?

 • Tas plakatas tikrai mantui tinka-padėkite man,as dar mazas…leliukas

 • tam žaliajam asiliukui jau niekas nepadės.Kas tokius į Tarybą išrenka,kas,kas,kas???

  • Prisieki – nebedarysiu klaidos.

   • Atsakyti
 • leliukas, umbrasienė ir dabar grigienė – trys muškietininkai. įdomu būtų rasti žmogų mieste, kuris juos mėgsta. gaila docentės, kuri atvyko šitiems mužikams papasakoti visko, o jų draugeliai tarybos posėdyje susirinkę sugebėjo akiplėšiškai pavadinti docentes MELAGĖMIS. grynas kaimas ane? kirskit tuos medžius tiek kiek numatyta ir neklausykit šitų, kurie dabar manipuliuoja situacija ir vaidina didvyriais.

  • Atsakyti
  • Indiana su Leliuku, kuris netiko netgi Karbauskio vežimui…

 • dendrologe sako, kad nera reikalo sustabdyt kirtimus, nes kitaip nebus nauju medziu ir krumu, nera kas priims atsakomybe uz sustabdytus kirtimu tik ji ir jo komanda. dabar priseskit: UMBRASIENE SAKO: AS PRISIIMSIU. DENDROLOGE SOKE IR SAKO O JUS TURIT KOMPETENCIJU? matesi sokas jos veide.

  kas ta umbrasiene isvis??? zemiau plintuso ji

  • Ir labai teisingai – kuo daugiau išmintingų žmonių atviru tekstu pasakys, kokia demagogė ji yra, tuo greičiau ir vis dar jos pasakomis tikintiems akys atsivers. Nėra baisiau už piktą žmogų, apie save galvojantį kaip apie visų galų meistrą. Jau nekalbu apie kraupią bendravimo kultūrą puldinėjant bet ką, dėl bet ko ir visiškai nesirenkant žodžių

   • Atsakyti
   • koncervų padružkė pagal tą patį bendrą kalibrą

 • dendrologe sako, kad nera reikalo sustabdyt kirtimus, nes kitaip nebus nauju medziu ir krumu, nera kas priims atsakomybe uz sustabdytus kirtimu tik ji ir jo komanda. dabar priseskit: UMBRASIENE SAKO: AS PRISIIMSIU. DENDROLOGE SOKE IR SAKO O JUS TURIT KOMPETENCIJU? matesi sokas jos veide. kas ta umbrasiene isvis??? kuo ji save laiko?

  • Atsakyti
 • kazkokia nesamone ,kad reikia priziureti sergancius medzius

  • Kada gi Leliukas buvo bent arti samonės???????????????????????????????????/

 • Leliukui teks padėkoti bent už teisingą savo kompetencijų nusistatymą.

 • Visa problema,kad nebuvo iki galo išdiskutuotas projektas,nauja neaiški dauguma matomai mažokos kompetencijos daro savitvarką pagal savo negalią,,neva mes protingi, o jus visi daunai,išnaikinsim viską pagal mus, o jus norit sutikit,norit visi išmirkit, nes mes valdom,o didysis valdytojas patrauktas teisman.Nesuvokiamas visuomenės durnumas, ką pasėjot tą ir pjaunat.Taip bus visur.Rinktis vyrą ar žmoną reikia apgalvotai.

  • dar pernai išdiskutavo tiek, kiek diskutuojančių tik buvo ir kiek diskutuoti tik norėjo.
   O diskusijoje pasėdėjo tylėdama tada Indiana, taip pat buvo Kažukauskienė, dar ir Vitaliukas – tas tai apie kiekvieną medį išsiteiravo ir išklausinėjo.
   Amnezija?

   • Atsakyti
 • Labai gaila, bet perskaičius viską ir išklausius visas mokslų daktarų – jaunimo auklėtojų 🙂 (nes jie dirba dar ir dėstytojais), politikų ir kitų svarbių pareigūnų nuomones, supranti, kad šitoje situacijoje visiems šiems žmonėms pritrūko vieno paprasto, bet esminio dalyko– jie nesuvokia kas yra garbingo žmogaus garbinga laikysena. Visi, kaip vienas, gina savo munduro garbę: mokslininkės šaukia, kad projektas geras, o medžiai blogi – kirsti juos reikėjo būtinai. Savivaldybės planktonas šaukia, kad reikia įsisavinti iki tam tikros datos projektines lėšas, rangovai aiškina, kad pagal sutartį jie privalėjo va, dabar, išpjauti tuos medžius. žodžiu – išstatyta kieta gynyba :). Bet visi tie aukšti pareigūnai korektiškai apeina tokį dalyką, kaip etika, arba paprasčiausia pagarba gyvybei. Šitoje situacijoje visi tie susiję asmenys turėjo patys pasibaisėti ir stabdyti darbus, bei ieškoti išeities iš tokios situacijos, bet to nebuvo padaryta. Net nebuvo pasakyta, kad padaryta grubi klaida – ne. Visi tik vinguliuoja uodegomis, bando nusimuilinti ir tuo pačiu, bando nutildyti ,,įkyrius“ kažko reikalaujančius žmones, nors iš esmės, reikia džiaugtis, kad visuomenė gina gyvybę ir piktinasi tokiais ,,projektais“, kurie suteikia teisę mankurtams visų žmonių akivaizdoje ištaškyti lizdus su paukščių jaunikliais, pjauti gyvus, sužaliavusius, tuoj pražysiančius medžius ir daryti tokius ,,darbus“ viešai, visų akivaizdoje ir dar tikėtis, kad jie bus pagirti. Manau, kad Panevėžio valdžia šito egzamino neišlaikė, kaip jo neišlaikė ir gamtos mokslų daktarės, nesugebėjusios bent jau aiškiai ir suprantamai pasakyti, kad taip daryti negalima ir jos tam nepritaria, kad tokia veika yra nusikaltimas – ne. Visi tik mykia apie gerą projektą ir nepasako nieko apie šio įvykio esmę. Lobotomija tikrai baisi liga, bet ji, ko gero dar ir užkrečiama.

  • pseudodemokratijai susiženijant su ašaringuoju populizmu, valstybę destabilizuoti siekiančių jėgų bandymas pasukti į anarchiją darosi vis aštresnis ir vis pavojingesnis

Rodyti visus komentarus (34)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų