Site icon sekunde.lt

Augimo hormonas: pasirodo, reikalingas ir suaugusiesiems

Kodėl augimo hormonas reikalingas vaikams, aišku visiems. O kam jo reikia tiems, kuriems jau sukako trisdešimt ar net ir šešiasdešimt metų?

Kodėl augimo hormonas reikalingas vaikams, aišku visiems. O kam jo reikia tiems, kuriems jau sukako trisdešimt ar net ir šešiasdešimt metų?

Reikšmingas svoriui reguliuoti

Augimo hormonas gaminasi hipofizėje, arba posmegeninėje liaukoje, galvos smegenų dalelėje. Natūralu, jog didžiausia jo koncentracija organizme būna lytinio brendimo laikotarpiu, kai paaugliai ypač sparčiai ištįsta. Vėliau, maždaug nuo dvidešimties metų, šio hormono sintezė sulėtėja.

Vis dėlto jis vis dar gaminamas ir atlieka net keletą svarbių užduočių. Viena iš jų – kūno svorio reguliavimas.

Dieną žmonės energijos gauna iš maisto, pirmiausia iš angliavandenių. Naktį nevalgoma, todėl kalorijos, reikalingos užtikrinti smegenų, širdies veiklą, kvėpavimą, tiekiamos iš organizmo riebalų sankaupų. Kad tai vyktų, hipofizė sparčiai gamina augimo hormoną, padedantį suskaidyti riebalus. Štai kodėl rytą kūno svoris būna šiek tiek mažesnis negu vakare. Jei šis mechanizmas sutrinka, žmogus greitai priauga antsvorio.

Kūno riebalų kiekis tiesiogiai susijęs su žmogaus augimo hormono išsiskyrimu. Žmonės, turintys antsvorio, greičiausiai dažniau susidurs su įvairiais sveikatos sutrikimais.

Nustatyta, kad asmenys, kurie turi 3 kartus daugiau riebalų pilvo srityje nei įprasta norma, turėjo per pus mažesnį augimo hormono lygį, nei liekni asmenys.

Visgi pastebima, kad didesnis riebalų santykis labiau paveikia vyrų organizmus. Bet kuriuo atveju mažinti kūno riebalus aktualu abiem lytims.

Pilvo srityje susikaupę riebalai yra bene pavojingiausi iš visų, pagal galimą įvairių sveikatos sutrikimų riziką.

Pavyzdžiui, pilvo riebalai gali apaugti net kepenis. Kepenys šiuos riebalus paverčia cholesteroliu ir įšvirkščia tiesiai į kraują. Kraujas juos nuneša iki širdies srities, o čia jie gali užkimšti kraujagysles. Tai smarkiai padidina širdies ligų ir infarkto tikimybę ir gali padidinti atsparumą insulinui. Tokio tipo riebalai taip pat padidina gliukozės kiekį, uždegimus ir sumažina raumenų masę.

Jei norite sumažinti pilvo riebalų, į savo racioną įtraukite obuolius, cinamoną, alyvuogių aliejų, ankštines daržoves, žalialapes daržoves ir daug resveratrolio turinčius produktus.

Resveratrolis – tai beveik stipriausias pasaulyje žinomas antioksidantas – priemonė imunitetui stiprinti ir kovoti su neigiamu aplinkos poveikiu. Natūraliai su maistu jo galima gauti valgant žemės ir pistacijų riešutus, mėlynąsias bei raudonąsias vynuoges, mėlynes, spanguoles, juodąjį šokoladą, gerkite kakavą.

Reikėtų reguliariai judėti – greitai vaikščioti, atlikti širdies stiprinimo ir pasipriešinimo pratimus. Taip pat rekomenduojama mažinti stresą – nuolat medituokite arba atlikite jogos pratimus.

Greitėja senėjimo procesai

Be augimo hormono negalėtų vykti ir kolageno sintezė, o ši medžiaga lemia kremzlinio audinio, t. y. sąnarių, būklę. Taip pat kolagenas yra viena iš svarbiausių odos sudedamųjų dalių (taip pat ir jūrinis kolagenas). Kai jo netrūksta, oda būna stangri, jos tonusas puikus, gerokai vėliau atsiranda raukšlių. O jei augimo hormono, taigi ir kolageno, nepakanka, senėjimo procesai smarkiai pagreitėja.

Tas hormonas atlieka ir dar vieną svarbią funkciją – saugo kraujagysles, nes padeda reguliuoti gerojo ir blogojo cholesterolio pusiausvyrą. Žmonės, varginami augimo hormono trūkumo, dažniau nei kiti suserga ateroskleroze, taigi padidėja ir jų rizika patirti infarktą bei insultą.

Paauglių organizme augimo hormonas nulemia kaulų ilgėjimą, o suaugusiesiems padeda išsaugoti griaučių tvirtumą, išvengti osteoporozės ir kaulų lūžių. Juk jis paskatina gamintis vitaminą D3, o šis kartu su kalciu stiprina griaučius.

Taip pat reikia paminėti, kad už augimą atsakingas hormonas didina kūno baltymų masę, o iš baltymų sudaryti ne tik kaulai, bet ir raumenys. Vadinasi, palaikomas normalus raumenų tonusas, gerėja judesių koordinacija, taigi sumažėja pavojus pargriūti ir susilaužyti kaulus.

Iš kur pasisemti?

Tad kur tokio naudingo hormono gauti? Dabar labai populiarūs įvairūs maisto papildai, kuriuose jo yra, tokiais preparatais ypač žavisi sportininkai. Vis dėlto be gydytojo pritarimo jų vartoti nereikėtų, nes per didelė vieno hormono koncentracija kraujyje gali pridaryti nemalonumų.

Saugiau būtų tos svarbios medžiagos reikiamą kiekį užtikrinti natūraliu būdu. O tam tereikia laikytis keturių taisyklių.

Būtina pakankamai miegoti, nes daugiausia augimo hormono gaminasi per giliojo miego fazę.

Taip pat jo padaugėja, kai sportuojama, atliekami fiziniai pratimai,

Vakarieniauti patartina ne vėliau kaip tris valandas prieš gulantis. Jei užkandžiaujama prieš miegą, smegenys gauna signalą, kad organizmas turi maisto atsargų, taigi skaidyti riebalų nereikia, ir hormono gamyba nevyksta.

Labai svarbu, kad cukraus kiekis kraujyje būtų normalus, antraip augimo hormono sintezė nutrūktų.

Pasirodo, jog augimo hormono organizme gali būti ir per daug. Tokia būsena vadinama akromegalija. Kai augimo hormonų yra per daug, atsiranda neigiamų pasekmių – didėja galūnės, apima sąnarių skausmai. Į per didelį augimo hormono kiekį reaguoja ir minkštieji audiniai, įvairūs organai – jie taip pat gali didėti.

Kai žmogui yra 30 ar 40 metų, jo kaulų augimo zonos yra užsidariusios. Tačiau į plotį jie dar gali šiek tiek didėti – ir tai ypač būdinga akromegalija sergančiam žmogui: jo galūnės yra platesnės, jam tenka keisti batus, žiedus, padidėja žandikaulis, tarp dantų atsiranda tarpų, nes dantys nedidėja. Padidėja ir liežuvis. Liga paveikia ir sąnarius – jie deformuojasi, žmonės jaučia skausmus, ypač naktį.

Augimo hormono perteklius paveikia ir vidaus organus – širdį ir kraujagysles. Širdis padidėja, dėl to gali atsirasti rimtų problemų. Padidėja kraujospūdis, pakitimų atsiranda ir kituose vidaus organuose – kepenyse, inkstuose. Ir, žinoma, atsiranda pokyčių, kurie nematomi plika akimi, – nukenčia medžiagų apykaita, kurią reguliuoja augimo hormonas.

Exit mobile version