P. ŽIDONIO nuotr.

Augantis kaimas prašo nupirkti žemės

Augantis kaimas prašo nupirkti žemės

Savivaldybių vadovams galvą gali skaudėti ne tik dėl mažėjančio, bet ir dėl augančio gyventojų skaičiaus.

Panevėžio priemiestiniame Lepšių kaime daugėjant naujakurių, bendruomenė kreipėsi į Savivaldybę prašydama privatų sklypą išpirkti visų gyventojų reikmėms.

Nusižiūrėjo sklypą

Panevėžio rajono savivaldybė dar gruodį sulaukė Lepšių bendruomenės prašymo nupirkti vieną kaime esančių sklypų, kurį galėtų paversti poilsio zona.

Nusižiūrėtasis sklypas – 0,1450 ha ir priklauso privačiam asmeniui.

„Visos rajono bendruomenės kažką turi, o aplinkui mus net laisvos valstybinės žemės nėra. Visur tik nuosavi sklypai“, – sako Lepšių bendruomenės pirmininkas Ritas Tamašas.

Pasak jo, kaime stovi per keturiasdešimt namų ir kone visos šeimos – jaunos, auginančios vaikus. Pirmininkas skaičiuoja, kad vien vaikų iki 18 metų kaime – per 30, iš jų iki šešerių metų – daugiau nei dešimt.

„Neturime jokios infrastruktūros, kur galėtų pažaisti vaikai, susirinkti žmonės, pabendrauti“, – sako R. Tamašas.

Besiplečiančio Lepšių kaimo gyventojai prašo rajono Savivaldybės išpirkti privatų sklypą bendruomenės poreikiams. P. ŽIDONIO nuotr.

Besiplečiančio Lepšių kaimo gyventojai prašo rajono Savivaldybės išpirkti privatų sklypą bendruomenės poreikiams. P. ŽIDONIO nuotr.

Nuskriaustas kraštas

Pirmininko teigimu, gyvenvietė stipriai plečiasi. Lepšiuose per metus pastatoma po 3–4 namus. Be to, pasak R. Tamašo, šalia to paties kelio vienoje pusėje išsidėstęs Lepšių kaimas, o kitoje – Stetiškių, tad gyventojų koncentracija tikrai nemaža. Tačiau infrastruktūros atžvilgiu kraštas, R. Tamašo nuomone, tarsi nuskriaustas.

„Stengiamės kažką sukurti bendrai žmonių gerovei. Būkime biedni, bet teisingi: kitur visi visko turi, o mes – nieko“, – pastebi pirmininkas.

Anot jo, turėdama sklypą, bendruomenė galėtų ieškoti finansavimo šaltinių ir ką nors įrengti bendruomenės poreikiams.

„Būkime biedni, bet teisingi: kitur visi visko turi, o mes – nieko.“

R. Tamašas

Norima vaikų žaidimo aikštelės, aktyvaus laisvalaikio leidimo aikštelės, galbūt ir pasistatyti pavėsinę. Pasak R. Tamašo, joje būtų galima organizuoti bendruomenės renginius, nes dabar net susirinkimai vyksta pirmininko namų kieme.

Apie kokias nors patalpas bendruomenei, jo teigimu, kol kas net nesvajojama. Tam reikėtų didelių lėšų, kurių jauna, dar tik penktus metus gyvuojanti bendruomenė neturi.

P. ŽIDONIO nuotr.

P. ŽIDONIO nuotr.

Valstybinės neliko

Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis svarsto, kad Savivaldybė jau yra pirkusi įvairioms bendruomenėms pastatus, modulinius namus, tad ir pagalba nuperkant sklypą bendruomenės reikmėms jam neatrodo išimtis.

„Lepšių gyvenvietė laukuose, joje jokio visuomeninio pastato. Bendruomenė suaktyvėjo, pradėjo prašyti pagalbos, tad teiksime sprendimo projektą Tarybai. Jei ji pritars, pirksime sklypą“, – tikina direktorius.

Jo teigimu, pasiūlymas pirkti žemę gimė ne per dieną. Pasak E. Lunskio, bendruomenė jau ne pirmą dieną nori vietos, skirtos poilsiui. Jai buvo patarta pačiai žvalgytis galimų įsigyti sklypų, kalbėtis su jų savininkais, ar šie sutiktų parduoti.

Kaime, E. Lunskio manymu, situacija tikrai įdomi. Jame į visas puses suformuota labai daug privačių sklypų statyboms, o laisvos valstybinės žemės plotai toli. Tad ir Savivaldybės administracijos vadovas nemato kitos išeities, kaip derėtis su privačiu asmeniu.

Šiuo metu sklypo, kuriame planuojama įrengti kaimo aktyvaus poilsio zoną, paskirtis – vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorija.

Pasak E. Lunskio, pritarus rajono Tarybai, Savivaldybė sutvarkytų ir visus reikiamus dokumentus – pakeistų sklypo paskirtį ir pan.

P. ŽIDONIO nuotr.

P. ŽIDONIO nuotr.

Reikia pačių iniciatyvos

Ar Savivaldybė prisidėtų ir įrengiant Lepšiuose, pavyzdžiui, vaikų žaidimų aikštelę, E. Lunskis nesiryžta žadėti. Anot jo, pirmiausia turi atsirasti tam vieta.

Direktoriaus teigimu, bendruomenės skatinamos ir pačios ieškoti finansavimo šaltinių, rašyti projektus. Juos įgyvendinant, Savivaldybė gali prisidėti iš dalies.

Pernai rajono Savivaldybė pasirašė rangos sutartį ir už 128 tūkst. eurų Liberiškyje, Maženiuose, Skaistgiriuose bendruomenių poreikiams bus pastatyti trys moduliniai nameliai.

„Kas susiję su sklypo Lepšiuose įsigijimu, žemės paskirties keitimu, mes tuos darbus padarysime, bet toliau skatinsime, kad pati bendruomenė rodytų iniciatyvą“, – sako E. Lunskis.

Kol kas jis neatsako, už kiek Savivaldybė pasiruošusi išpirkti privatų sklypą.

Pirmiausia pasiūlymą turės pateikti jo savininkas, tuomet bus nustatoma vieno aro vertė, vyks derybos.

Komentarai

  • o kuom prastesni tickunai,vynupeir tt

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų