Auga paukščių gripo pavojus

Auga paukščių gripo pavojus

Vasario pabaigoje prasidedant pavasarinei laukinių paukščių migracijai, naminių paukščių augintojai raginami laikytis paukščių gripo prevencijos priemonių. Žemės ūkio ministerija įspėja, kad didėja paukščių gripo grėsmė.

Pernai Europoje prasidėjusi paukščių gripo epidemija jau yra apėmusi 20 ES šalių. Per beveik 4 mėnesius paukščių gripo židiniuose sunaikinta daugiau nei 5 mln. naminių paukščių ir dar apie 2 mln. paukščių nugaišinti prevenciškai.

Daugiausia paukščių gripo atvejų naminių paukščių laikymo vietose fiksuota Vengrijoje – 230, Prancūzijoje – 159, Bulgarijoje – 60. Laukinėje gamtoje daugiausia ligos atvejų nustatyta Vokietijoje – 218, Olandijoje ir Danijoje – po 37 atvejus.

Lietuvoje, kaip ir septyniose kitose ES šalyse, paukščių gripo atvejų kol kas neužfiksuota. Tačiau Žemės ūkio ministerija skelbia, kad paukščių pavasarinės migracijos kelias praeina vakariniu šalies pakraščiu, todėl didžiausia rizika kyla Vakarų Lietuvos paukštynams ir smulkiesiems paukščių augintojams.

Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Valdemaras Kontautas sako, kad Panevėžio rajone yra du paukštininkystės ūkiai. Abu jie – Velžio seniūnijoje. Tuo tarpu smulkių paukščių augintojų rajone daug.

Perspėjama, kad pavasarinės ir rudeninės paukščių migracijos metu draudžiama laikyti palaidus naminius paukščius. Juos galima išleisti tik į lauko aikšteles, įrengtas taip, kad naminiai paukščiai neturėtų tiesioginio kontakto su laukiniais. Aikšteles privaloma iš visų pusių užtverti tinklu, taip pat iš viršaus uždengti tinklu arba įrengti stogą. Naminių paukščių girdymui negalima naudoti atvirų paviršinių vandens telkinių. Namines antis ir žąsis reikia laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių.

Paukštininkystės ūkiai turi būti įrengti taip, kad į jį nekontroliuojamai negalėtų patekti pašaliniai asmenys, transporto priemonės, laukiniai, bešeimininkiai ir kiti gyvūnai. Teritorija turi būti nuolat tvarkoma. Prieš įvažiuojant į paukštininkystės ūkio teritoriją, privalo būti įrengti dezinfekciniai barjerai arba dezinfekuojamos transporto priemonės, užpurškiant ant jų ratų ir šonų dezinfekcines medžiagas. Pastatai ir patalpos, kuriose laikomi lesalai, turi būti sukonstruotos ir įrengtos taip, kad į jas negalėtų patekti laukiniai paukščiai ir graužikai. Be to, jos turi atitikti pašarų laikymą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus. Primenama, kad svarbu registruoti informaciją apie paukščių gaišimą, vandens bei pašarų suvartojimą, kad būtų galima anksti aptikti ligą ir užkirsti kelią jos plitimui.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų