G. Kartano nuotr.

Audra šėlo kaip prieš pasaulio pabaigą

Audra šėlo kaip prieš pasaulio pabaigą

Net šešių Panevėžio rajono seniūnijų kaimus talžiusios liūties su kruša jų gyventojai ilgai nepamirš. Nurimus audrai, kas po jos liko, priminė apokaliptinius vaizdus. Nukentėjusieji sako išgyvenę savotišką pasaulio pabaigos repeticiją.

Didžiuliai ledėkai pastatų stogus pavertė rėčiais, išdaužė langus, nuniokojo automobilius, žemės ūkio techniką. Kai kur padaryti nuostoliai tokie dideli, kad ledų išdaužytus daržus ar šiltnamius gyventojai jau laiko smulkmena.
Nespėjusieji pasislėpti nuo krušos patyrė traumų, sužaloti ir paukščiai bei gyvūnai.
Bene labiausiai audra nepagailėjo Vadoklių, Jotainių, Rimaisų, Barklainių, Lakštingalų kaimų.
Vakar rajone padarytos žalos apžiūrėti atvyko ir žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Prireikė medikų pagalbos

„Nežinau tokio kiemo, kuris nenukentėjo. Telefonas netyla“, – sako Vadoklių seniūnė Milda Tamokaitienė.
Šioje seniūnijoje daugiausia kliuvo Vadokliams ir Jotainiams.
Beveik kiekviename Vadoklių kieme antradienį žmonės tvarkė krušos padarinius: sudaužytus pastatų stogus, iškultus langus.
Namų sienų plastikinės dailylentės – skylėtos, automobiliai sulankstyti, išdaužytais stiklais.
Vadokliečiai skubėjo stogus laikinai uždengti plėvele, tačiau po tokios audros jos gauti net ir Panevėžyje jau buvo sunku. Kai kurie naudojo brezentą ar tiesiog skyles bandė laikinai užpūsti montavimo putomis.
Seniūnės teigimu, nuostoliai tokie dideli, kad jau niekas nebeskaičiuoja, ko verti jų nuniokoti daržai ir šiltnamiai, per išdaužytus kiaurus stogus pilančio lietaus sugadinti baldai.
Žmonės pasakojo matę krušos ledų užmuštų paukščių.
Pasak seniūnės, ir patys gyventojai dabar nusėti guzais, tačiau apie rimtesnius sužalojimus negirdėjusi. Visgi vienai mergaitei dėl gumbo galvoje prireikė medikų pagalbos.

Obuolio dydžio ledai

„Audra prasidėjo prieš pusę dvyliktos. Sėdėjau prie lango ir pamaniau, kad kažkas metė akmenį. Kruša sudaužė mano tarnybinį automobilį, stovėjusį prie seniūnijos. Dabar atrodo kaip rupūžytė – gumbuotas, o ir visas priekinis stiklas nukentėjo, per jį nieko nebesimato“, – pasakojo M. Tamokaitienė.
Kliuvo ir jos kolegų automobiliams.
Šiuo metu Vadoklių seniūnijos pastatas remontuojamas, tad praūžus krušai su neįtikėtino dydžio ledais, statybininkams teks iš naujo tinkuoti išorę.
„Ledo gabalai buvo įspūdingi. Vieną matavome – virš 5 centimetrų, bet tikrai buvo ir obuolio dydžio“, – kalbėjo seniūnė.
Toje pačioje seniūnijoje, už maždaug 7 km nuo Vadoklių esančiuose Jotainiuose žalos padaryta ir saulės elektrinėms. Kliuvo ir pačios M. Tamokaitienės namams Jotainiuose.
Seniūnės teigimu, dauguma nukentėjusiųjų nebuvo apdraudę turto arba apdraudę tik gyvenamąjį namą, tačiau daugelio ūkiniai pastatai – nedrausti.
„Kas nors gali sakyti, kad patys kalti, jog nedraudė, bet iš tikrųjų dabar didelė bėda žmonėms“, – sako seniūnė.

Stogai kaip kulkų suvarpyti

Audra pridarė nuostolių ir Vadoklių bažnyčiai. Kruša išbeldė šešis šventovės langus, sudaužė stogą.
Švč. Jėzaus Kristaus parapijos klebonas Ričardas Banys pasakoja tądien turėjęs laisvadienį ir apie bėdą sužinojęs iš gyventojų.
„Langai išmušti iš pietinės pusės. Klebonijos stogas kaip kulkosvaidžiu išvarpytas“, – pasakojo klebonas.
Jis džiaugiasi, kad bent nenukentėjo bažnyčios vitražai. Juos apsaugojo apsauginiai stiklai, kurie nuo krušos išdužo.
Bažnyčia nebuvo drausta. Dvasininkas sako dabar pamoką išmokęs.
„Ledų dydis buvo kaip iš fantastinių filmų. Galima tik įsivaizduoti, kokia buvo jėga, kad pramušė net stogus. Tokios katastrofos anksčiau nepatyrėme“, – atsiduso klebonas.
R. Banys pasakoja apėjęs kaimynus – visi su ašaromis akyse skaičiuoja didelius nuostolius.
„Kaimynystėje nunešta pusė stogo. Miestelyje medžių šakų tarsi žirklėmis prikarpyta. Mikėnuose šalia Vadoklių irgi nuostolių padaryta“, – pasakojo klebonas.

Galvijai nusėti guzais

„Sudaužyti visi šiferiniai bendrovės stogai. Grūdai viduje skęsta. Gelbėjamės: užsisakome medžiagas, statybininkus“, – sako Jotainių žemės ūkio bendrovės vadovas Eimantas Čeponis.
Anot jo, krušos padaryti nuostoliai tokie dideli, kad per tokį trumpą laiką sudėtinga net ir apskaičiuoti.
Dužo ir automobiliai, nukentėjo laukuose buvusios bendrovės karvės. Šios nuo ledų visos guzuotos.
„Laimė, nė viena nekrito, ledai neužmušė, o kaip atsilieps tie guzai, ateityje matysime“, – svarsto E. Čeponis.
Bendrovės laukuose šiuo metu likę dar apie 400–500 hektarų pasėlių. Vadovas tikisi bent dalį jų dar nukulti.
„Nieko nepakeisi. Kapstysimės“, – skėsteli E. Čeponis.

Milžiniški nuostoliai

Ramygalos seniūnijoje bene labiausiai audra nusiaubė Rimaisų ir Barklainių kaimus.
Milžiniškų nuostolių patyrė Rimaisų ūkininkas Gintautas Čiplys. Kruša suniokojo jo pagrindinio sandėlio stogą – apie 3000 kvadratinių metrų. Viduje buvę grūdai po lietaus tiesiog plaukia. Ledėkai nuniokojo ir gyvenamąjį namą.
Pasak ūkininko, namas naujas, stovi vos šeštus metus, o kruša sulamdė čerpinį stogą, išdaužė stoglangius, rūsio langus ir pan.
Ūkininkas nė nebevardija, kiek žalos padaryta žemės ūkio technikai – šie nuostoliai, palyginus su didžiausiais, esą atrodo smulkmena.
„Kiek gyvenu, tokio dalyko nėra buvę. Kai prasidėjo liūtis, kaip tik iš lauko važiavau visureigiu. Su draugu telefonu kalbėjome, kad kažkas ateina nuo Kauno, ir staiga pradėjo dužti šoniniai, priekiniai automobilio langai“, – apokaliptinio vaizdo nepamirš G. Čiplys.

Visą straipsnį skaitykite rugpjūčio 9 dienos (trečiadienio) „Sekundės“ laikraštyje.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų