T. ŠIAUDINIO nuotr.

Audros padariniai: kitiems kliuvo labiau

Audros padariniai: kitiems kliuvo labiau

Po karščiausios šią vasarą dienos pranašauta audra šeštadienio vakarą Panevėžio neaplenkė, tačiau miestui pavyko išvengti skaudžių padarinių – stichija labiau nusiaubė pietinę Lietuvą.

Panevėžio krašte dėl audros dalis žmonių neturėjo elektros, virto medžiai, tvino gatvės ir namai, vietomis kruša nuniokojo augalus. Registruoti ir du gaisrai.

Skaičiuoja nuostolius

Vienas gaisrų įsiplieskė Panevėžio rajone, Daniūnuose, kitas Pasvalio rajone. Daniūnuose šeštadienį, prieš pusę aštuntos vakaro, užsiliepsnojo medinis ūkinis pastatas. Gaisro metu nudegė stogas, apdegė apie 70 kilogramų grūdų, apie du kubinius metrus malkų. Abu gaisrai kilo audros metu, tačiau kas juos sukėlė – žaibas ar kita, – paaiškės ištyrus nelaimių priežastis.

Panevėžio apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba šeštadienį Panevėžio mieste ir rajone septynis kartus vyko į iškvietimus sutvarkyti audros išverstus medžius, nuplėštas šakas. Mieste du medžiai šalinti Vilniaus gatvėje, rajone – Dembavoje, Ūtos kaime.

Dėl virtusių medžių tris kartus vykta į Paįstrio seniūniją.

„Tokie kontrastai negeri. Mes esame įpratę prie normalesnių temperatūrų svyravimų. Ir seniau būdavo perkūnija, krituliai – viskas būdavo. Tik nebūdavo tokių temperatūrų kontrastų. Jiems esant, visi šie reiškiniai suintensyvėja.“

L. Adomavičiūtė, Panevėžio hidrometeorologijos stoties stebėtoja

Medžiai virto ir Pasvalio rajone, turėta iškvietimų ir Biržų krašte.

Sekmadienį vis dar likviduojami audros padariniai. Šiandien ugniagesiai gelbėtojai buvo gavę dar du iškvietimus apie nuvirtusius medžius – Panevėžio ir Rokiškio rajonuose.

Dėl apsemtų pastatų ir gyvenamųjų teritorijų gelbėtojų niekas nekvietė, tačiau jau vakar buvo aišku, jog dalis namų mieste – ypač J. Basanavičiaus, Algirdo, Sirupio gatvėse – buvo apsemti, jų gyventojai greičiausiai patyrė nuostolių.

Elektrikai dirbo per naktį

Sekmadienį aštuntą ryto Panevėžio rajone elektros vis dar neturėjo apie 200 vartotojų. ESO atstovė ryšiams su visuomene Akvilė Adomaitytė sakė, kad visame Panevėžio regione, kuris apima Panevėžio miestą ir rajoną, Kupiškio, Pasvalio, Rokiškio, Biržų, Kėdainius rajonus, tuo laiku elektros neturėjo apie 1 300 vartotojų. Kažkuris rajonas labai neišsiskyrė – visur elektros neturėjo po kelis šimtus vartotojų. Teigiama, kad sunkesnių, ypatingų gedimų audra nesukėlė. Šiuo metu tikėtina gedimai jau sutvarkyti, nes dirbama ištisai. Visoje šalyje 8 valandą ryto elektros vis dar neturėjo apie 6 400 vartotojų.

Pasak A. Adomaitytės, daugiausia gedimų šalyje fiksuota apie 22 valandą – apie 14 000–16 000 vartotojų neturėjo elektros. Kadangi situacija greitai keitėsi – vieni gedimai buvo pašalinami, atsirasdavo kiti, skaičiai labai svyravo. Gedimai šalinti per visą naktį. Labiausiai nukentėjo Kauno regionas.

Įmonės atstovė ryšiams su visuomene perspėjo gyventojus būti atsargiais. Pamačius kažkur vis dar nutrauktus laidus, prie jų nesiartinti, o apie tai pranešti įmonei.

Dėl apsemtų pastatų ir gyvenamųjų teritorijų gelbėtojų niekas nekvietė, tačiau jau vakar buvo aišku, jog dalis namų mieste – ypač J. Basanavičiaus, Algirdo, Sirupio gatvėse – buvo apsemti, jų gyventojai greičiausiai patyrė nuostolių.

T. ŠIAUDINIO nuotr.

Viešnia iš Lenkijos skriaudė ne visus

Panevėžio hidrometeorologijos stoties duomenimis, vakar per maždaug porą valandų prilijo 27,4 mm. Lietus prasidėjo po 18 valandos ir baigėsi prieš 21 valandą.

„Daug prilijo. Tai trys dideli kibirai į vieną kvadratinį metrą. Žinant, kad ir taip daug prilyta, tai daug“, – Sekundei.lt sakė Panevėžio hidrometeorologijos stoties stebėtoja Loreta Adomavičiūtė.

Lyta intensyviai. Stoties duomenimis, didžiausias vėjas siekė 19 metrų per sekundę, tad tikėtina, kad virto ne tik medžiai, bet ir buvo išguldyti augalai.

Ar žaibai padarė nuostolių, dar nežinoma. Pasak L. Adomavičiūtės, dėl jų žmonės paprastai kreipiasi vėliau ir tik kai ši gamtos jėga pridaro nuostolių.

Nepaisant įspūdingo šėlsmo, audra, specialistės manymu, praėjo gana ramiai. Nors dar neturima tikslių duomenų, tačiau manoma, kad pietinėje Lietuvos dalyje temperatūros kontrastai buvo didesni, tad ir audra, atkeliavusi iš Lenkijos, – intensyvesnė.

Stebėtojos teigimu, šalyje yra vietovių, kur šeštadienį išvis nelijo arba iškrito vos keli lašai. Pavyzdžiui, lietus nefiksuotas Kelmės rajone, Radviliškyje telijo vos 0,3 mm, Mažeikiuose taip pat vos palašnojo. Užtat Pasvalio rajonas gavo panašiai tiek pat kritulių, kiek Panevėžio, be to, ten krito nemenko dydžio kruša, Biržai – truputį mažiau, Anykščių rajonas – apie 20 mm.

Panevėžio hidrometeorologijos stoties duomenimis, vakar pas mus karščiausia buvo maždaug keturias valandas – nuo 12 iki 17 valandos oro temperatūra pavėsyje visą laiką viršijo 30 laipsnių. Maksimali fiksuota temperatūra – 32,2 laipsnių karščio pavėsyje. Jutiminė temperatūra buvo dar didesnė.

„Susidūrė du frontai – šiltasis ir šaltasis, ir kovojo, kuris kurį nugalės. To pasekoje būna perkūnija, krituliai, kruša, vėjai. Tokie kontrastai negeri. Mes esame įpratę prie normalesnių temperatūrų svyravimų. Ir seniau būdavo perkūnija, krituliai – viskas būdavo. Tik nebūdavo tokių temperatūrų kontrastų. Jiems esant, visi šie reiškiniai suintensyvėja“, – L. Adomavičiūtės teigimu, tokie orų kaprizai ne tik atsiliepia žmonių sveikatai – būtina pagalvoti ir apie turto apsaugą.

Artimiausiu metu tokie kontrastai nebeprognozuojami. Šiandien apie 10 valandą buvo 17 laipsnių šilumos. Keletą artimiausių dienų karščių nebebus, tad orai bus ramesni. Termometro stulpelis perkops tik 20 laipsnių, gali kiek palyti.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų