I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Atsiradusį optimizmą slopina statistika

Atsiradusį optimizmą slopina statistika

Optimizmą dėl gerėjančio sergamumo COVID-19 keičia susirūpinimas.

Per savaitę Panevėžyje naujų atvejų fiksuota net 14,5 proc. daugiau. Ekspertai tokius pokyčius sietų su atsipalaidavimu, bet ne duris atvėrusiais verslais.

Testuotis neskuba

Panevėžio savivaldybės gydytojo, Sveikatos poskyrio vedėjo Mindaugo Burbos teigimu, Aukštaitijos sostinėje susirgimų COVID-19 daugėjimas vėl įgauna pagreitį.

„Prieš dvi savaites buvo nustatoma vidutiniškai 11 atvejų per dieną. Dabar tas skaičius per paskutinę savaitę jau pasiekė 19 atvejų per dieną“, – skaičiuoja M. Burba.

Pasak gydytojo, Savivaldybės pagrindinė užduotis, siekiant pažaboti virusą, yra užtikrinti gyventojų testavimą. Ne tik pajutus pirmuosius ligos požymius, bet ir profilaktiškai. Tačiau profilaktiškai nemokamai išsitirti panevėžiečiai neskuba. Prieš atveriant duris grožio salonams, kirpykloms bei kai kurioms parduotuvėms, jų darbuotojai buvo kviečiami tirtis, bet tokia galimybe pasinaudojo vienetai. Šios savaitės pradžioje Savivaldybė pakvietė jai priklausančių įstaigų darbuotojus atvykti į mobilųjį punktą atlikti testų.

„Tik po individualaus kreipimosi stebime aktyvesnį registravimąsi į mobilųjį punktą. Praėjusią savaitę dirbo viena komanda, kitą savaitę numatyta, kad visas dienas dirbs dvi komandos“, – sakė M. Burba.

Padidinus testavimo mastą, natūralu, kad turėtų išaugti ir susirgimų skaičius. M. Burbos teigimu, atvejų, kai koronavirusas nustatomas per profilaktinius tikrinimus, pasitaiko ne taip jau retai. „Tikėtina, kad kuo daugiau žmonių bus testuojama, tuo daugiau bus teigiamų atvejų. Tikslas yra kuo anksčiau nustatyti atvejus, o ne slėptis po krūmais ir sakyti, oi kaip gerai, mes nieko netestuojame ir neturime sergančiųjų. Tik laiko klausimas, kada britiškoji viruso atmaina pasieks Panevėžį“, – mano M. Burba.

P. ŽIDONIO nuotr.

Britiška atmaina jau apskrityje

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento vadovo Eugenijaus Vilčinsko teigimu, praėjusią savaitę Panevėžio apskrityje nebuvo nustatytas nė vienas britiškosios viruso atmainos atvejis. Tačiau jau šį ketvirtadienį Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija pranešė, kad iš viso Lietuvoje nustatyti 108 nauji iš Jungtinės Karalystės kilusio viruso linijos atvejai iš ištirtų 499 ėminių. Trys jų – Panevėžio apskrityje. Šią savaitę laukiama dar vienos atliktų tyrimų ataskaitos.

„Kol kas turime informacijos, kad Panevėžio apskrityje yra jau trys britiškos atmainos atvejai, bet kur konkrečiai – Panevėžio mieste, rajone ar kitur regione, kol kas negalime pasakyti, nes šie atvejai nėra viešai skelbiami. Ši atmaina jau yra visai šalia ar netgi jau tarp mūsų“, – įspėja E. Vilčinskas.

Pasak jo, kadangi tiriama tik nedidelė dalis visų mėginių, britiškos atmainos atvejų gali būti gerokai daugiau.

Kurį laiką Panevėžyje buvęs šioks toks susirgimų atoslūgis vėl banguoja.

Vasario–kovo mėnesiais naujų atvejų skaičius Aukštaitijos sostinėje siekdavo nuo 82 iki 120 susirgimų per savaitę. Praėjusią savaitę jų fiksuota 108, o šią savaitę, pasak epidemiologų, bus dar daugiau.

„Padidėjimą tikrai stebime, bet daryti išvadas iš dviejų savaičių rezultatų dar per anksti“,– sako E. Vilčinskas.

„Kol kas turime informacijos, kad Panevėžio apskrityje yra jau trys britiškos atmainos atvejai.“

E. Vilčinskas

Židiniai įmonėse

Kad augantis sergamumas gali būti susijęs su karantino atlaisvinimu, anot E. Vilčinsko, nėra duomenų. Šią savaitę židiniai buvo fiksuojami įmonėse ir įstaigose, kurioms karantino suvaržymai negaliojo: bendrovės „Pieno žvaigždės“ filiale „Panevėžio pienas“, bendrovėse „Skydmedis“, „Dominari“, Panevėžio butų ūkyje, vienoje antstolių kontoroje. Taip pat naujas židinys fiksuotas Panevėžio jaunuolių dienos centre. Nemažas procentas naujų atvejų nustatyta ir šeimose arba taip ir lieka neaišku, kur žmogus galėjo užsikrėsti.

Tačiau bene didžiausias židinys – Respublikinėje Panevėžio ligoninėje. Anot E. Vilčinsko, ne po vieną susirgimą fiksuota net keliuose skyriuose.

„Šią savaitę su ligoninės vadovais turėjome pasitarimą, kaip suvaldyti tuos židinius ir užtikrinti, kad užkratas toliau neplistų“, – teigė E. Vilčinskas.

Jis svarsto, kad virusui plisti sąlygas sudaro ir pernelyg didelis atsipalaidavimas: žmonės pavargo nuo karantino suvaržymų. Nors jau turime vakcinas, tačiau paskiepyta tik apie 10 proc. populiacijos. Kad susidarytų vadinamasis bandos imunitetas, reikia, jog būtų paskiepyta apie 70 proc. visos žmonių populiacijos.

„Kiekvienas esame atsakingas už savo saugumą. Kaukės, rankų plovimas, patalpų vėdinimas ir toliau išliks pagrindinės apsisaugojimo priemonės, kol didžioji dalis visuomenės pasiskiepis ar įgis imunitetą. Dar iki vasaros pabaigos turėsime saugotis. Kito kelio nebus“, – tvirtino E. Vilčinskas.

Mažėjimo tempai lėtėja

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, anot jos atstovo spaudai Vytauto Riaubiškio, asmenų, kurie serga COVID-19 liga ir yra hospitalizuoti, skaičius svyruoja nuo 60 iki 70 pacientų. Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje šiuo metu gydomi 3–7 pacientai.

„Pacientų sergamumo COVID-19 liga mažėjimo tempai pastaruoju metu sulėtėjo, tačiau ir ženklaus susirgimų padidėjimo taip pat kol kas nepastebime“, – sakė V. Riaubiškis.

Nuo kovo 1-osios ligoninėje yra atnaujintos visos asmens priežiūros paslaugos. Kad susirgtų ligoninės darbuotojai, anot V. Riaubiškio, pasitaiko tik pavienių atvejų. Tokių atvejų, kad susirgtų paskiepyti medikai ar pacientai, jie taip pat neturėję.

Komentarai

  • Nuo kovo 1-osios ligoninėje yra atnaujintos visos asmens priežiūros paslaugos. Kad susirgtų ligoninės darbuotojai, anot V. Riaubiškio, pasitaiko tik pavienių atvejų. Tokių atvejų, kad susirgtų paskiepyti medikai ar pacientai, jie taip pat neturėję.
    Tai leiskit paklaust,is kur tada sitie zidiniai??? reiskias,pacioje ligonineje personalas NESILAIKO higienos ir saugos!!!!

  • Pagaliau, prakalbo. O buvo tik „gerai“…Seniai reikėjo smulkios informacijos spaudoje, kad gyventojai žinotų ir neatsipalaiduotų, o laikytųsi reikalavimų. Papuolę į juodą zoną ir dar padidinę vidurkį Velykas švęsim uždaryti. Vainikus nešėm, žvakes degėm ir toliau taip darysim pagal tikrą paskirtį ne dėl „laisvės troškimo“.

  • KOKIU BERASCIU ZODIS YRA “MUCINA“ IR KA JIS REISKIA.

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų