P. Židonio nuotr.

Atsimerkė „Ekrano“ sienos

Atsimerkė „Ekrano“ sienos

 

Kadaise Panevėžį garsinusi pramonės gigantė – kineskopų gamykla „Ekranas“ dabar pretenduoja tapti didžiausia Lietuvoje meno galerija po atviru dangumi.

Kultūrai vartus į primirštą erdvę atkėlė ypatingą projektą užbaigęs fotografas prancūzas Danas Hermouetas ir panevėžietė Vaida Andrijauskaitė, atgaivinę buvusių darbuotojų prisiminimus ir juos perkėlę į didžiulio formato nuotraukas ant gamyklos liekanų.

Praėjo penkiolika metų, kai Panevėžyje žlugo ir buvo uždaryta viena didžiausių įmonių Lietuvoje „Ekranas“. Tūkstančiai jo darbuotojų iki paskutinės dienos į darbą gamykloje ėjo netikėdami tokia šio pramonės milžino pabaiga.

Išėjom prieš savaitgalį, o grįžtam pirmadienį – jau niekas nebeįleidžia“, – paskutines dienas „Ekrane“ prisimena viena jo buvusių darbuotojų Gitana Pučkytė.

Ji praleido ketverius metus prie gamybinės linijos chemijos bare, kur buvo liejamos kineskopų spalvos.

Dabar 45-erių Gitana gyvena Vilniuje, bet kartais atvažiuoja į Panevėžį ir sentimentų vedama aplanko buvusios darbovietės pastatus.

Iš „Ekrano“ šiandien daugiausia likę tik griuvėsių krūvos ir apleistos sienos, kurias tai viename, tai kitame gale kažkas stengiasi prikelti verslui. Čia patalpomis naudojasi automobilių dalių pardavėjai, medienos gamyba užsiimančios įmonės.

Administracijos pastate veikia restoranas, o didelę dalį prie Elektronikos gatvės esančio pastato planuojama skirti logistikai.

Nuo 1962 m. iki 2006 m. veikusi „Ekrano“ gamykla plytėjo 50 ha teritorijoje.

P. Židonio nuotr.

P. Židonio nuotr.

Visą straipsnį skaitykite rugsėjo 3 dienos (penktadienio) „Sekundės“ laikraštyje.

P. Židonio nuotr.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų