Gabija Galvydytė (dešinėje). Alfredo Pliadžio nuotr.

Grįžusi iš Kenijos atsigriebė šalies čempionate

Per žingsnį nuo planetos pasaulio čempionato medalio likusi R. Sargūno sporto gimnazijos auklėtinė Gabija Galvydytė triumfavo Lietuvoje.

Pavykęs revanšas

17-metė lengvaatletė Palangoje vykusiame Lietuvos lengvosios atletikos čempionate iškovojo šalies čempionės titulą 400 m barjeriniame bėgime. Ji nuotolį įveikė greičiau nei pasaulio čempionato (59,49 sek.) finale – per 59,42 sek. Antra liko Irma Mačiukaitė (Pasvalys) – 59.91 sek., trečia – Kamilė Gargasaitė (Kaunas) – 1:02.88 min. Gabija atsirevanšavo Irmai už nesėkmę Kaune per Lietuvos lengvosios atletikos federacijos taurės varžybas.

Tai pirmas iš Jonavos kilusios lengvaatletės titulas šalies suaugusiųjų pirmenybėse. Tuo tarpu 2010-2011 metų čempionė Irma Mačiukaitė šeštą kartą iš eilės tapo vicečempione.

Įdomu tai, kad G. Galvydytė tik šiemet pradėjo varžytis šioje rungtyje ir tai tebuvo vos septintasis oficialus jos startas bėgant 400 m su barjerais.

Su treneriu išbandėme 400 m barjerinį bėgimą, patinka ši rungtis, sekasi. Šiuo metu šioje rungtyje jaučiuosi geriausiai. Nors čia reikia geresnio psichologinio pasiruošimo. Šokant per barjerus didesnė traumų tikimybė, gali griūti, reikia mokėti bėgti ir šokti. Didelio skirtumo nėra tarp paprasto 400 m starto ir barjerinio bėgimo, jėgų atiduodama tiek pat, tik barjeriniame bėgime daugiau atsiranda technikos dalykų“, – kalbėjo G. Galvydytė.

Psaulio čempionate Kenijoje Gabija pasiekė asmeninį rekordą – 58,94 sek., ankstesnis rekordas pagerintas beveik 2 sek. (1.00,74). Finale jai šiek tiek pritrūko (59,49 sek.) ir liko ketvirta. „Darkart pagerinti asmeninio rekordo nesitikėjau, per daug atiduota jėgų kvalifikacijoje, bet kokiu atveju džiaugiuosi, kad užėmiau 4-tą vietą, liūdesio nėra“, – pasaulio čempionato rezultatus prisiminė prieš gerus 7 metus sportinį kelią pas trenerę Vidutę Lebeckienę Jonavoje pradėjusi G. Galvydytė. Nieko keisto, kad ji atsidūrė lengvojoje atletikoje: jos mama Sonata – bėgikė, šia sporto šaka sudomino ir dukrą.

Nors Panevėžio lengvosios atletikos maniežą netrukus pradės renovuoti, o „Aukštaitijos“ stadione sunku rasti nesuplyšusį, neklijuotą bėgimo takelį, į Sporto gimnaziją mokytis atvykusi Gabija džiaugiasi sąlygomis Panevėžyje. Jonava negali pasigirti lengvosios atletikos maniežu, tad žiemą treniruotės vykdavo paprastoje mokyklos sporto salėje. „Sąlygomis tikrai nesiskundžiu, kiti sako, kad štai prastas „Aukštaitijos“ stadionas, tačiau Jonavoje situacija tikrai nėra geresnė“, – kalbėjo viena perspektyviausių šalies lengvaatlečių.

Kenijoje per pasaulio čempionatą stipriai padėjo ir dabartinis treneris Algimantas Sniečkus. „Prieš čempionatą kelionėje galvojau, kad būtų gerai Gabijai patekti į aštuntuką ir išbėgti iš minutės, nes 59,50 sek. yra sporto meistro normatyvas. Prieš kvalifikaciją Gabijai sakau – varyk iš visų jėgų, nes kitaip į finalą patekti nėra šansų. Reikėjo asmeninio rekordo, jei planavome finalą. Kai pasiekė antrą kvalifikacijos rezultatą, ėmiau galvoti jau apie medalį. Bet finale likus 100 m ji nebeturėjo jėgų, atbėgo autopilotu“, – apie Gabijos pasirodymą Kenijoje kalbėjo A. Sniečkus.

Lengvosios atletikos specialistas auklėtiniams treniruočių metu kartais duoda bėgti per barjerus, praėjusį rudenį jis pastebėjo, kad Gabija labai gabi. „Pasiūliau jai išbandyti jėgas barjerinio bėgimo rungtyje, ji sutiko. Pamažu pradėjome ruoštis. Mokiau ją šokant per barjerą atakuoti abiejomis kojomis, nes nepataikius žingsnį patogu šuolį atlikti kita koja“, – kalbėjo A. Sniečkus. Pasak jo, 400 m barjerinis bėgimas nuo šiol bus Gabijai pagrindinė rungtis.

Garsus Lietuvos treneris anapilin jau iškeliavęs Sigitas Veržbickas man yra pasakęs, kad norint pasaulyje prasimušti bėgant, reikia rinktis tik technines rungtis. Nes paprastuose sprinterių, stajerių rungtyse dominuoja Afrikos bėgikai, dažniausiai Kenijos, Etiopijos. Tačiau jie nelabai moka bėgti barjerinio bėgimo rungtyse. Tad čia galima juos pralenkti“, – teigė A. Sniečkus.

Prieš startą Palangoje treneris buvo atviras: „Smagu būtų laimėti“. Ir auklėtinė trenerį Palangoje išgirdo. Po pergalės Lietuvos čempionate Gabija mintis apie atostogas turės bent porai savaičių atidėti: rugpjūčio pirmą savaitgalį Latvijoje vyks Baltijos šalių jaunių čempionatas. Po šių startų pagaliau lengvaatletė galės atsipūsti nuo sunkių treniruočių bent iki rugsėjo.

Lietuvos rekordas priklauso Anai Ambrazienei – 54,02 sek., kuris pasiektas dar 1983 m. Maskvoje. Tai vienas ilgiausiai besilaikančių Lietuvos moterų suaugusiųjų rekordų. „Apie jį dar tikrai negalvoju ir į jį nežiūriu. Kol kas dabar man aktualūs mano amžiaus kategorijos rekordai“, – šypsojosi G. Galvydytė, kuri Kenijoje sumušė jaunimo iki 20 m., iki 18 m. ir 17-mečių šalies rekordus. Kitąmet G. Galvydytė varžysis jau pasaulio jaunimo čempionate Suomijoje.

Gabijos auksas nėra vienintelis Lietuvos čempionato medalis, iškovotas penktadienį pajūryje. Bronzą iškovojo R. Sargūno sporto gimnazijos auklėtinė Ugnė Butėnaitė, ji kūjo metimo rungtyje įrankį nusviedė 47,52 metrus. Nugalėjo marijampolietė Aistė Žiginskaitė 48.04 m., sidabrą iškovojo Ieva Zarankaitė iš Utenos – 47.92 m.

Ieties metimo rungtyje sidabrą iškovojo panevėžietė Viktorija Barvičiūtė – 51,38 m. Ji nusileido tik Livetai Jasiūnaitei – 60,24 m, trečia liko tituluota Austra Skujytė (Kaunas) – 47.37 m. Liveta čempione tapo trečią kartą ir pasiekė geriausią Lietuvos sezono rezultatą. Austra Skujytė laimėjo 33-ią (skaičiuojant visose rungtyse) Lietuvos čempionatų medalį.