P. Židonio nuotr.

Atnaujinta biblioteka – ne tik skaityti

Atnaujinta biblioteka – ne tik skaityti

Po ketverius pastaruosius metus trukusio remonto Panevėžyje duris atvėrė Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo kultūrinės edukacijos skyrius.

Atnaujintose patalpose Aukštaičių gatvėje jaunųjų lankytojų laukia moderniausi lavinamieji kompiuteriniai ir stalo žaidimai, garso įrašų studija, vaidinimų, koncertų scena. Įrengta netgi kavinė gimtadieniams švęsti.

Solidus ir bibliotekos sukauptų leidinių fondas – daugiau nei 30 tūkstančių.

Primena kosminę stotį

Rekonstruotos skyriaus vaikams ir jaunimui 865 kv. m patalpos vyresniesiems galėtų priminti filmuose matomą kosminę stotį.

Čia įrengtos atskiros erdvės šeimoms su vaikais ir jaunimui. Lankytojai galės leisti laisvalaikį ne tik skaitydami, bet ir žaisdami sensorinius, interaktyvius žaidimus. Vyresniems vaikams – žinių medis, interaktyvus namas su įvairiais edukaciniais žaidimais. Jaunimui – sensorinės ir atradimų erdvės konstruoti, dirbti kompiuteriu ar užsiimti kita veikla.

Įrengta moderni renginių salė, profesionali garso įrašų studija, lauke – knygomatas.

Dauguma šio skyriaus darbuotojų neturės įprastų darbo vietų prie stalo.

Bibliotekininkų darbas bus aptarnauti lankytojus, padėti jiems valdyti modernią techniką, žaisti ir lavintis.

Numatyta, kad knygas išduos, jeigu reikės, jas surinks kompiuteris, o darbuotojai padės juo naudotis.

Rūbinės su rūbininku šis skyrius neturės. Pasidėti drabužiams ir daiktams skirtos rakinamos spintelės.

Apgailėtinai atrodžiusi biblioteka Aukštaičių gatvėje po rekonstrukcijos tapo viena moderniausių Lietuvoje. P. Židonio nuotraukos

Lauks konstruktoriai ir kitos įdomybės

Jei kas mena, kaip ši biblioteka atrodė iki remonto, žino, kad įėję pro lauko duris lankytojai pirmiausia patekdavo į rūbinę. Dabar toje vietoje įrengtas liftas.

Pakilus į antrą aukštą kairėje atsiveria vaikų ir šeimos, dešinėje – jaunimo erdvės. Pastarojoje įrengta atradimų erdvė, čia vyks robotikos dirbtuvės, bus dirbama 3D spausdintuvu, juo bus galima atsispausdinti, pavyzdžiui, susikurtą žaislą, suvenyrą ir kita. Robotikos erdvėje bibliotekos turimais žaidimais-konstruktoriais jaunimas kurs šiandienos pasaulį.

Jaunimo erdvėje yra kompiuterių su įdiegtomis lavinamosiomis pasaulio pažinimo ir kitomis programomis, padedančiomis kaupti žinias, kviečiančiomis mąstyti. Atsakyti į jų pateikiamus klausimus galima ir atėjus su draugais, ir su visa klase ar pavieniui.

Čia ypač gausu stalo žaidimų, taip pat knygų, sudėliotų taip, kad kai kurias jų lentynas galima pasiekti tik pasilipus pritaikytomis kopėčiomis.

Vaikų ir jaunimo kultūrinės edukacijos skyriui vadovaujanti Toma Apynytė-Kirsnienė viliasi, kad jaunimui laipioti kopėčiomis ieškant reikiamų knygų turėtų patikti.

Prisėsti ant palangių

Jauniesiems skaitytojams turėtų patikti ir įrengtos minkštos palangės.

G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos direktorės Gretos Kėvelaitienės teigimu, ant palangių įrengiant minkštas sėdėjimo vietas norėta uždengti radiatorius. Išėjo tikrai jauki erdvė, kai sėdėdami ant palangių jauni žmonės galės skaityti, bendrauti, darbuotis kompiuteriu.

„Jie matys ir arčiausiai esančią Juozo Miltinio gimnaziją“, – dėmesį atkreipė G. Kėvelaitienė.

Jaunimo skyriaus patalpose įrengta vadinamoji tylioji erdvė. Pavargus nuo šurmulio, joje galima atsipalaiduoti mėgaujantis ant sienos rodomais gamtos vaizdais, klausantis upeliuko čiurlenimo, jūros šniokštimo, paukščių čiulbesio ar kitokių relaksacinių garsų. Be to, galima lavintis žaidžiant vieną ar kitą kompiuterinį žaidimą. Erdvė nemaža, joje daug minkštasuolių, galinčių priglausti visą klasę.

Gausu žaidimų

Įdomi ir vaikų bei šeimos erdvė. Čia įrengta scena bei 60-ies vietų žiūrovų salė. Gausu aparatūros, tinkamos vesti seminarus.

Vaikų erdvėje įmontuota keletas liečiamų ekranų su kompiuteriniais žaidimais. Juos žaisdami vaikai mokysis pažinti raides ir skaičius, sudėti skiemenis. Sukurta ir kitokių puikių žaidimų, panašių į tuos, kokius vaikai žaidė prieš keliasdešimt ar keliolika metų, tik daug modernesnių.

Bibliotekoje veiklos ras ir mažuosius atlydėję tėvai.

Šiems įrengti minkštasuoliai diskusijų erdvėje, veiks ir kavinukė-virtuvėlė.

Rūsyje skambės muzika

Po rekonstrukcijos biblioteka gerokai prasiplėtė, nes išnaudotos ir rūsio patalpos.

Čia įrengta moderni garso įrašų studija, jauniesiems muzikams paruošti klavišiniai, mušamieji instrumentai, gitaros ir, žinoma, mikrofonai. Šioje studijoje laukiami ir muzikuojantys jaunuoliai, ir tie, kurie nori tokiais tapti. Daryti muzikinius įrašus padės bibliotekos darbuotojas, dirbsiantis prie įrašų pulto.

Liko sutvarkyti išorę

Žinomų autorių citatos ant atnaujintos bibliotekos sienų primena, kad vaikai čia ypač laukiami.

G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos direktorės G. Kėvelaitienės teigimu, šiame Vaikų ir jaunimo kultūrinės edukacijos skyriuje laukiami visi, tačiau tikslinė auditorija – jaunimas, vaikai, tėveliai su kūdikiais.

„Linkiu, kad niekad čia nebūtų tylu!“ – sako G. Kėvelaitienė.

Aukštaičių gatvės biblioteka iš tikrai varganos, kokia buvo prieš remontą, itin moderni sukurta už 1,3 milijono eurų.

Po rekonstrukcijos ji duris atvėrė per savo gimtadienį. Tuomečiame „Strumbro“ prekybos ir paslaugų centre biblioteka buvo atidaryta 1971-ųjų balandžio 9-ąją.

Nuo tada penkis dešimtmečius pastatas nebuvo matęs remonto.

Tiesa, dabar modernus tapo tik jo vidus.

Į atidarymą skubantys svečiai ir darbuotojai neslėpė, kad bibliotekos išorė turi sovietinio tvaiko – vieni šią vietą vadina Šanchajumi, kiti – Černobyliu.

Tačiau visi turi viltį, kad ateis laikas ir bibliotekos išorei remontuoti.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų