Prieš keletą metų Daugpilyje, įkurtas iš čia kilusio vieno žymiausių visų laikų JAV dailininko Marko Rotko modernaus meno muziejus šį Latvijos miestą pavertė turistų traukos centru ir savotiška meno meka. I.Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Atminties interpretacijos

Atminties interpretacijos

Aukštaitijos sostinei dėliojant būsimojo Stasio Eidrigevičiaus menų centro viziją, būrys Panevėžio menininkų jau šiandieną pristatys savo darbus Daugpilyje, Marko Rothko meno centre atidaromame naujame parodų sezone, skirtame žymiojo dailininko 116-osioms gimimo metinėms. Tarp šešių naujų ekspozicijų – ir Panevėžio „A Galerijos“ inicijuoto projekto „X: Atmintis“ kūrinių paroda.

Žmogaus atmintis apima įvairius jo gyvenimo etapus, įvykius, momentus, patirtis. Vieni jų blyškūs ir migloti, kiti įsirėžia giliai, kaip itin svarbūs ir reikšmingi. Visi jie, sąmoningai ar pasąmoningai, turi įtakos žmogaus pasaulio suvokimui, lemia sprendimus.

Andrius Repšys ir Rūta Povilaitytė. Konsteliacija.

 

Kiek atmintis veikia mūsų statusą visuomenėje, kurioje gyvename, bendravimą su kitu, šalia gyvenančiu žmogumi, aplinkos suvokimą? Kiek kiekvieno iš mūsų patirtis lemia teigiamų ir neigiamų minčių srautus? Be abejo, atminties ir minties sąvokų ir jų aiškinimo galimybės neišsenkančios.“ Tokią žinutę – pamąstymą būsimiems projekto „X: Atmintis“ dalyviams – kūrėjams, kviesdamas menininkus poromis sukurti po bendrą kūrinį, dar praėjusiais metais pasiuntė projekto idėjos autorius ir kuratorius, Panevėžyje veikiančios „A galerijos“ įkūrėjas ir vadovas Albinas Vološkevičius.

Meno žanrų įvairovė

Nepabūgę šio neįprasto kvietimo iššūkių, į kuratoriaus žinutę atsiliepė per keturiasdešimties įvairių sričių menininkų: tapytojai, stiklo menininkai, tekstilininkai, fotomenininkai, skulptoriai, grafikai, monumentaliosios dailės atstovai ir net poetas.

Šių metų projektas „X“ – tęstinis, trečiasis meno įvykis, kviečiantis skirtingų sričių kūrėjus dirbti poromis prie bendro kūrinio, dalinantis skirtinga kūrybine bei technologine patirtimi, idėjomis, paliekant laisvą erdvę temos interpretavimui. Tai – didelis iššūkis menininkams, įpratusiems užsidaryti individualiame savo kūrybos paieškų bei atradimų pasaulyje, tačiau dovanojantis neįkainojamą patirtį ir netikėtus, intriguojančius kūrinius meno gerbėjams bei kultūriniam Lietuvos paveldui. Pirmasis projektas „X: Kritinė riba“, įvykęs 2016 metais, skirtas Černobylio tragedijos 30-mečiui paminėti, buvo orientuotas į Panevėžio kūrėjus, siekiant skatinti jų tarpusavio meninę bendrystę. Antrasis – „X: Palikimas“, kviečiantis menininkus per meninę raiškos formą pažvelgti į Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio istoriją, jos raidą, kertinius šio laikotarpio momentus, įgavęs kūrybinį pagreitį, pritraukė kūrėjų ir iš kitų Lietuvos miestų, o šis, trečiasis – ir iš kitų šalių – „X: Atmintis“ žinia pasiekė Latviją bei Vokietiją.

Vytautas Tallat-Kelpša, Sigitas Tallat- Kelpša. Likimo verpetai.

Netradicinis požiūris

Projekto kuratoriaus A. Vološkevičiaus teigimu, svarbiausia ne galutinė kūrinio realizacija ir net ne pats kūrinys, nors jis neabejotinai yra didžiulę išliekamąją prasmę turinti vertybė, bet dviejų menininkų, kuriančių drauge, bendrystė – panašus pasaulio matymas ar kardinalūs skirtumai, kūrybiniai ginčai ar naujos, o gal užmirštos ir atgaivintos patirtys, kartu patirti kūrybiniai nuotykiai ar ilgi vakarojimai dalijantis prisiminimais, ieškant sprendimų.

Smagiausia, kad projektas jau gyvena savo gyvenimą augdamas, plėsdamasis, transformuodamasis, o tai ir yra projekto esmė – naujos kūrėjų patirtys, galbūt darysiančios įtaką jų ateities kūrybai“, – sako A. Vološkevičius.

Inspiruoti tokios kūrybinės patirties kai kurie ankstesnių projektų dalyviai, neapsiribodami vienu kūriniu poroje, jau įgyvendino idėjas surengdami atskiras parodas ar sukurdami ištisus kūrinių ciklus. Taip gimė tėvų ir sūnų kūrybinės poros, taip į vizualųjį kūrybos lauką organiškai įsiliejo poezija. O šių metų projekto parodoje išvysime ir kitokį, netradicinį, požiūrio į kūrybinę bendrystę rezultatą, kuris filosofiškai „gyvena“ tik tam tikroje ribotoje terpėje, tačiau tarp kitų, nepriekaištingai atitinkančių vizualaus meno kriterijus, kūrinių, kaip pilnateisis narys, pasirodys ir ekspozicinėje erdvėje.

Džiugu, kad pasigirsta susidomėjimas projektu ir noras dalyvauti jame net ir iš tikrai vizualiam laukui netikėtų kultūros sričių, bet tai dabar tegul lieka mažyte paslaptimi ateities „X“ projektams,“ – intriguoja A. Vološkevičius.

Netikėtumų kupinų meninių darbų parodą Daugpilio Marko Rothko meno centre bus galima apžiūrėti iki lapkričio 3 dienos.

Algimantas Aleksandravičius ir Remigijus Kriukas. Ištransliuota malda.

Dovana būsimajam SEMC

Po parodos Daugpilyje gruodžio mėnesį „X: Atminties“ kūrinių kolekcija bus eksponuojama galerijoje „Arka“ Vilniuje, o kitais metais, planuojama, pasieks Šiaulius. Puoselėjant naujojo menų centro Panevėžyje idėją, visi kūriniai, kaip ir ankstesniųjų dviejų „X“ projektų, dovanojami Aukštaitijos sostinei, būsimojo Stasio Eidrigevičiaus menų centro – naujos kartos šiuolaikinio meno muziejaus kolekcijai pildyti.

Prieš keletą metų Daugpilyje, įkurtas iš čia kilusio vieno žymiausių visų laikų JAV dailininko Marko Rotko modernaus meno muziejus šį Latvijos miestą pavertė turistų traukos centru ir savotiška meno meka. M. Rotko muziejaus ekspozicijas apžiūri keli tūkstančiai lankytojų per dieną.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų