Arsenas panevėžiečių negąsdina

Arsenas panevėžiečių negąsdina

 

Skirtingų šalies rajonų geriamajame vandenyje aptikus pavojingą sveikatai arseno kiekį, tiriama, iš kur jis galėjo atsirasti. Kol atsakymas nerastas, analizuojami visos šalies vandenviečių tyrimų rezultatai. Panevėžiečiai gali būti ramūs – jų vandenyje arseno šiemet nerasta.

Maksimali leistina arseno norma geriamajame vandenyje yra 10 mikrogramų litre. Pernai keliose Raseinių rajono vandenvietėse aptikus padidėjusį arseno kiekį, šiemet tokie atvejai jau užfiksuoti Marijampolės ir Jurbarko rajonuose, o paskutinis – Lazdijų rajone.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Galdikienė sako, kad geriamojo vandens tyrimus kasmet atlieka jo tiekėjai nustatytu dažnumu. Paprastai jie atliekami kartą metuose, o jei tiekiamas didelis vandens kiekis, tada ir dažniau.

Pasak jos, Lazdijų rajone arseno kiekis vandenyje nedaug viršijo normą, o atlikus pakartotinius tyrimus, jos nebeviršijo. Tad gyventojams leista maistui naudoti vandenį, bet tiekėjas įpareigotas pusmetį kas mėnesį vandenį tirti.

Mieste ir rajone – saugu

Iš kur vandenyje atsiranda arsenas, iki šiol neaišku. Pavyzdžiui, Raseiniuose buvo išgręžti nauji gręžiniai ir juose arseno kiekis vėl pamažu auga. Priežastis aiškinasi Aplinkos ministerija ir Geologijos tarnyba.

Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas Žydrūnas Vaišvila sako, kad rajone yra 43 vandenvietės, ir jos nuo metų pradžios visos patikrintos – vanduo yra saugus naudoti. Rajone yra keli tiekėjai: „Aukštaitijos vandenys“, Velžio komunalinis ūkis ir keli privatūs.

Neturėtų būti

Šiuo metu visuose rajonuose įvertinama, ar tiekėjai nustatytu dažnumu atliko tyrimus. Tie, kurie dar to nepadarė, įpareigojami paskubėti. Tad kol kas, pasak vyriausiosios specialistės V. Galdikienės, turimi ne visi duomenys. Dabartiniai kol kas rodo, kad daugiau vietų, kur arseno kiekis viršytų pavojingą ribą, nenustatyta, tačiau vandens, kur arseno yra daugiau negu 5 mikrogramai litre, aptikta dar 14-oje vandenviečių.

„Šie duomenys dar ne galutiniai. Laukiame dar daugiau informacijos. Gali atsitikti, kad vienais metais tyrimai bus geri, o kitais gali būti blogi“, – sako ji.

Šios keturiolika vandenviečių yra Marijampolės, Širvintų, Joniškio, Kelmės, Kauno rajonuose, Kalvarijos savivaldybėje. Čia geriamojo vandens tiekėjai įpareigoti dažniau atlikti tyrimus.

„Nustatyta ribinė vertė neviršijama, bet tai signalas, kad situaciją reikėtų atidžiau stebėti“, – sako ji.

Pasak V. Galdikienės, iki 2017 metų Lietuvoje neturėta duomenų, kad vandenyje būtų nustatomi didesni už nustatytą ribinę vertę arseno kiekiai.

Šuliniuose nerasta

Padidėjęs arseno kiekis vandenyje nustatomas tik laboratoriniais tyrimais. Nustačius, kad vandenyje daug arseno, stabdomas vandens tiekimas, informuojamos atitinkamos institucijos. Tokį vandenį vartoti maistui draudžiama – galima naudoti tik buitinėms reikmėms. Apie tai, pasak V. Galdikienės, visi gyventojai informuojami pasirašytinai. Savivaldybė kartu su vandens tiekėju turi užtikrinti alternatyvų tiekimą – atvežti vandens cisternomis arba fasuoto.

Arsenas pavojingas žmogaus sveikatai, nes gali sukelti odos vėžį, plaučių, šlapimo pūslės vėžį, kitas ligas, bet didelio gyventojų nerimo tarnyba nejaučia. Pasak V. Galdikienės, gyventojų skambučių sulaukiama nedaug. Tarnyba visą turimą informaciją skelbia savo interneto svetainėje.

Jos teigimu, pernai keliose Raseinių rajono vandenvietėse aptikus pavojingą arseno kiekį, paimti mėginiai iš kelių netoli jų esančių gyventojų šulinių. Nė viename jų viršijimo neužfiksuota. Šiemet šiame rajone imti mėginiai iš septynių privačių gyventojų gręžinių, iš jų dviejų vanduo viršijo nustatytą ribinę vertę, vieno buvo arti ribos.

Faktai

Arseno, kaip ir daugelio kitų cheminių medžiagų, nedideli kiekiai gamtoje aptinkami natūraliai, daugiausia junginiuose su metalais ar siera. Tai cheminis periodinės elementų lentelės V grupės cheminis elementas, žymimas As. Didesni arseno kiekiai randami Kaukaze, Užbaikalėje, Altajuje, Urale, Vokietijoje, Norvegijoje. Naudojamas kaip reduktorius. Arsenas ir visi jo junginiai labai nuodingi, dėl to vertintas senovėje (arseno junginiai minimi Aristotelio). Pirmasis gryną arseną išgavo Albertas Didysis.

Komentarai

  • ar sierą deginant šiltnamiuose neatsinešame arseno?

    • Atsakyti
    • tikriausiai siera siltnamiuose degina koks 0.001% gyventoju.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų