Ar išsigąsti, kai akyse tarsi skraido muselės ir žaibuoja?

Ar išsigąsti, kai akyse tarsi skraido muselės ir žaibuoja?

Akių ligos prabyla įvairias simptomais: skausmu, spaudimu, perštėjimu, niežėjimu, ašarojimu. Tačiau kartais žmonės lyg ir nejaučia jokių nemalonių pojūčių, išskyrus blyksėjimą, tartum žaibavimą prieš akis, kuris tai atsiranda, tai vėl išnyksta. Arba saulėtą dieną ant šviesios sienos, popieriaus lapo, kompiuterio monitoriaus ar, nukreipus akis į žydrą dangų, atrodo, lyg prieš akis plaukitų mažos drumstelės. Skrajojančias museles primenantys taškai lėtai juda ir neišnyksta net užsimerkus.

Kas tai ir ar verta sunerimti?

Neišsigąskite – į akis nieko nepateko, žmogus mato tai, kas yra akies viduje prieš tinklainę – savo stiklakūnio drumstis. Šios drumstys nėra pavojingos ir gydymo nereikalauja. Stiklakūnis – drebučių konsistencijos medžiaga, kuria sudaro net 99 procentai vandens, užpildanti akį ir palaikanti apvalią akies formą. Jis yra tarp lęšiuko ir tinklainės. Stiklakūnio skaidulos senstant pradeda keistis: netenka vandens, susidaro įvairių drumstelių, formuojasi stiklakūnio destrukcija.

Amžiniai pokyčiai vystosi vyresniems nei 30 metų asmenims, tačiau labai dažnai tokie pakitimai atsiranda dėl trumparegystės, po kataraktos operacijos ar traumų. Vieni ligoniai jų nepastebi, o kiti mato tai, kai būna pavargę. Tokios drumstys nėra pavojingos, jaudintis nereikia. Tačiau jei drumsčių atsiranda daug ir staiga, tai jau gali būti rimtų akių ligų simptomai. Gana dažnai drumstis lydi žaibai akyse – matomi šviesos blyksniai. Iš pradžių jie matomi tamsoje, o vėliau ir šviesoje. Tokie simptomai atsiranda, kai išretėja tinklainė ir atsiranda plyšelių. Ši liga jau pavojinga, nes progresuojant susidaro tinklainės atšoka – staiga susilpnėja regėjimas, atsiranda „užuolaida“ prieš akis, kuri labai trukdo. Tinklainės atšoka reikalauja skubaus chirurginio gydymo. Kol tinklainė tik įplyšusi, bet neatsisluoksniavusi, ji gali būti pritvirtinama taikant lazerinę fotokoaguliaciją. Lazerio spinduliu prideginama apie įplyšimo kraštus. Ten vystosi uždegimas, formuojasi randas ir plyšimas sutvirtinamas. Svarbu laiku ir tinkamai pradėti gydymą, nes negydant gali atsirasti įvairių komplikacijų, pacientas net gali prarasti regėjimą.

Pabrėžtina, kad pasitaiko atvejų, kai panašius simptomus – museles ir blyksnius – sukelia kraujagyslių spazmai, kraujotakos sutrikimai, stuburo osteochondrozė, kraujospūdžio pokyčiai. Taigi būtina pasirodyti gydytojui okulistui, kuris išplės vyzdį ir įvertins pokyčius, atras jų  priežastį. Jei tai būtų plyšimas tinklainėje, tokie pacientai, kaip minėta, jau gydomi lazeriu, o jei priežastys kitos, gali reikėti pasikonsultuoti ir su kitu gydytoju specialistu – neurologu, neurochirurgu, terapeutu ar pan.

Klinikoje GYD. V. BRUŽIENĖ IR KOLEGOS akių ligų klinikos „Lirema“ (Vilnius) gydytoja oftalmologė LOLITA POŠIŪNIENĖ ir Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojas oftalmologas EUGENIJUS ŽVYKAS konsultuoja pacientus dėl įvairaus pobūdžio regėjimo sutrikimų, glaukomos, kataraktos, auglių, taip pat tikrina regėjimą profilaktiškai. Prireikus atlieka akies biomikroskopiją, regėjimo aštrumo tyrimą, refraktometriją, akių dugno apžiūrą siauru vyzdžiu, tonometriją (matuoja akispūdį), parenka akinius.

Registruotis tel.: 8 45 581111, 8 698 73030, J. Bielinio g. 24, Panevėžys, www.bruzienesklinika.lt.

Komentarai

  • Daktarėliui dar reikėtų didesnės, ilgesnės ir gilesnės praktikos. Nes tai labai yra rimta.

  • Man 70 metų, ant baltos sienos matydavau judančias tamsias dėmeles, kartais būdavo gan nemažos, o dabar jau kokie metai jos dingo, o ir šiaip savaime regėjimas pagerėjo, net sunku patikėt.

  • Zaibuoja ir hakerio iranga.

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų