P. Židonio nuotr.

Apsileidėliui uodegą prispaudė teismas

Apsileidėliui uodegą prispaudė teismas

Panevėžio savivaldybės bandymas pažaboti didžiausią miesto apsileidėlį pasiekė finišo tiesiąją – Aukščiausiasis Teismas įpareigojo Vasario 16-osios gatvėje begriūvantį 11-uoju numeriu pažymėtą, dar tarpukariu statytą namą rekonstruoti iki šių metų balandžio pabaigos.

Tiesa, įpareigojimas imtis būtinų darbų krenta ne šiame name daugiausia patalpų turinčiam ir jų neprižiūrinčiam verslininkui Vladimirui Karpenkai, o visai daugiabučio bendrijai.

Nors iki balandžio beliko vos pustrečio mėnesio, neatrodo, kad vaiduoklio tvarkymo darbai būtų bent prasidėję.

Šią savaitę panevėžiečiai vėl kreipėsi į Panevėžio savivaldybę, nes sunerimo dėl savo ir kitų pėsčiųjų saugumo – ties viena pirmame aukšte veikiančia kavine iškrito stiklo gabalas ir įstrigo apsauginiuose tinkluose.

„Balandžio 27 diena yra paskutinė, kai darbai turi būti baigti. Namo bendrija teismo prašė šį terminą pratęsti iki trejų metų, tačiau jos prašymas netenkintas.“

D. Svirelienė

Tokį vaizdą išvydę praeiviai ne juokais išsigando, kad iki tragiškos nelaimės – vos vienas žingsnis. Nuo Vasario 16-osios gatvės pusės byrančias sienas ir tinko gabalus sulaiko apsauginiai tinklai, tačiau kieme vaizdas išties tragiškas – pavojingai pasviręs balkonas, vos besilaikantys langų rėmai, kai kur vietoj jų žiojinčios kiaurymės, byrančios plytos.

Visas šis šabakštynas lengvai prieinamas smalsiems paaugliams ir benamiams – begriūvančią pastato dalį juosusi tvora šioje pusėje jau seniai išvirtusi.

Kad čia lankosi ne statybininkai, o adrenalino ieškantys prašalaičiai, išduoda ir išplėštos durys, ir aplink besimėtančios šiukšlės.

Vasario 16-osios gatvės vaiduoklis šią savaitę vėl priminė apie save – ties viena pirmame aukšte veikiančia kavine iškritęs stiklo gabalas įstrigo apsauginiuose tinkluose. P. Židonio nuotr.

Apsileidėlio dalį tvarkys visi

Panevėžio savivaldybės Teisės skyriaus vedėjos Daivos Svirelienės teigimu, pagal teismo sprendimą Vasario 16-osios gatvės 11-ojo namo bendrija privalo iki balandžio pabaigos sutvarkyti griūvančio pastato dalį taip, kad ji nebekeltų grėsmės praeiviams.

Daugiau kaip trejus metus trukęs teismų maratonas baigėsi Aukščiausiojo Teismo sprendimu palikti galioti pirmos instancijos nutartį.

Į teismą dar 2019 m. Savivaldybė kreipėsi prašydama įpareigoti Vilniuje gyvenantį verslininką V. Karpenką sutvarkyti Panevėžio centre jam priklausančias patalpas.

Iš viso šiame name skandalingai pagarsėjusiam verslininkui priklauso aštuonios patalpos, iš jų keturios priklauso pačiam V. Karpenkai, dar keturios – jo šeimos nariams.

Būtent šios patalpos ir kėlė didžiausią grėsmę.

Nors kitų patalpų savininkai savo lėšomis sutvarkė jiems priklausantį turtą, visgi teismas įpareigojo ir begriūvančią pastato dalį tvarkyti šiame name įkurtai bendrijai.

„Balandžio 27 diena yra paskutinė, kai darbai turi būti baigti. Namo bendrija teismo prašė šį terminą pratęsti iki trejų metų, tačiau jos prašymas netenkintas, argumentuojant, kad jau nuo birželio, kada buvo priimtas pirmos instancijos teismo sprendimas, buvo užtektinai laiko, bet jokių veiksmų bendrija nesiėmė“, – teigė D. Svirelienė.

Nors iki balandžio beliko vos pustrečio mėnesio, kol kas nepanašu, kad vaiduoklio tvarkymo darbai būtų bent prasidėję. P. Židonio nuotr.

Gali kviestis antstolį

Pasak Teisės skyriaus vedėjos, teismas įpareigojo sutvarkyti šlaitinio stogo dalį, likviduoti avarinės būklės laiptinės stogą, įrengti apsaugą nuo kritulių, ardančių išorinę sieną, taip pat sutvarkyti gyvenamojo namo fasado dalį, lietaus nubėgimo sistemą, įrengti lietvamzdžius, bendrojo naudojimo laiptinėse sutvarkyti sienas taip, kad nebyrėtų plytų atplaišos ir nekeltų grėsmės praeiviams.

„Balandžio pabaigoje jau esame suplanavę vizitą į šitą namą. Jeigu bus užfiksuota, kad darbai nepradėti ir nevykdomas teismo sprendimas, bus kreiptasi į teismą dėl vykdomojo rašto išdavimo“, – pasakojo D. Svirelienė.

Vedėjos teigimu, tokiu atveju teismas gali įpareigoti antstolį paraginti namo bendriją susitvarkyti geruoju, o jeigu tai neduos rezultatų, už kiekvieną teismo sprendimo nevykdymo dieną būtų skiriama atitinkama bauda. Ją mokėtų tekti visiems Vasario 16-osios g. 11-ojo namo bendrijos nariams.

Žaidė kaip katė su pele

Teisės skyriaus vedėjos tvirtinimu, tai pirma tokio pobūdžio byla, kai piktybiškus apsileidėlius Panevėžio savivaldybė bando tramdyti per teismą.

Kaip parodė patirtis, šis kelias labai ilgas, tačiau tai vienintelis būdas esant tokiems kraštutinumams. Anot D. Svirelienės, Panevėžio savivaldybės statinių priežiūros specialistai V. Karpenkai nurodymus ir įpareigojimus tvarkyti savo turtą pradėjo siųsti dar 2016-aisiais, tačiau tai daugiau priminė katės ir pelės žaidimą.

Verslininkas atsisakydavo priimti jam siunčiamus laiškus ar tvirtindavo jų negavęs. Arba visus maitindavo tuščiais pažadais. Taip pat vilkinti ir teismo procesai.

„Viena vertus, privati nuosavybė yra neliečiama, kita vertus, esame teisinė valstybė ir turime laikytis įstatymų. Būtų paprasčiausia, jeigu kiekvienas rūpintųsi savo turimu nekilnojamuoju turtu. Gaila, kai žmonės iš savo turto gali gauti ekonominės naudos, bet jį taip apleidžia, kad atsiranda nuostolių. Dar pateisinama, kai žmonės neturi lėšų ar sveikatos tuo turtu pasirūpinti, bet čia ne ta situacija“, – sakė D. Svirelienė.

Kada planuojama pradėti begriūvančio pastato dalies remontą, sužinoti taip ir nepavyko – nei Vasario 16-osios gatvės 11-ojo namo bendrijos pirmininkė Jūratė Varžinskienė, nei verslininkas V. Karpenka telefonu visą dieną buvo nepasiekiami.

Komentarai

  • Vaje kaip greitai šis klausimėlis beveik išspręstas – maždaug per 30 metų nuo atliktos prichvatizacijos

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų